Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Bakımında Bal Kullanımı

Bal hem insan sağlığı için hem de saç bakımı için oldukça faydalı bir besin maddesi. Baldan fayda sağlamak için ister tüketin, isterseniz de saçınıza ve cildinize farklı kürler uygulayın. Balı ayrıca tatlılarda doğal tatlandırıcı olarak da kullanabilirsiniz. Balı tüketirken dikkat etmeniz gereken nokta doğal olup olmamasıdır. Çünkü ancak doğal bir bal vücuda yarar sağlar.

Balın Saça Faydaları Nelerdir?

Bal, insanların tatlı ihtiyacını en doğal şekliyle karşılayan, güçlü bir etkisi olan bir besin maddesi. Vücudumuza olduğu kadar aynı şekilde saçımıza da çok fayda sağlar. Arıların çok sayıda çiçekten elde ettiği bal, hastalıkları iyileştirir ve insan vücuduna şifa verir. Bal, şekerin ya da tatlının en doğal formu olarak karşımıza çıkıyor. Balın içerisinde yer alan maddeler sayesinde, saç derisini onarır ve saç derisinin daha güçlü olmasını sağlar. Özellikle kepek sorunu olan ve saç derisi kuru olanlar için eşsiz bir tedavi edici besin niteliğindedir. Bal saçlara uygulandığı zaman saça canlılık verir ve daha parlak görünmesine yardımcı olur. Balın yapısında bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saçı nemlendirerek, kırılmalara ve kopmalara karşı güçlü bir koruyucu işleve sahip olur.

Saçın ihtiyacı olan nem oranını sağlayarak, saç derisindeki kuruluğu ve kepeklenmeyi azaltır. Bu nedenle birçok şampuan, saç kremi ve saç bakım ürünlerinin içerisinde mutlaka bal var. Bal çok fazla işlem görmüş, boyanmış, föne maruz kalmış saçlar için çok ideal bir çözüm sunar.

Saçınız için bal kullandığınızda, saçınız eski dolgun ve canlı haline geri döner. Neme, vitamine ve minerale doyan saç telleri kırılmaz ve daha hızlı bir şekilde uzar. Eğer saçınız dökülüyorsa, bal oranı yüksek olan kürleri ya da tarifleri uygulayarak, saç dökülmesini durdurabilirsiniz. Duşun son durulama suyuna bir kaşık bal ilave ederek de saç bakımınızı yapabilirsiniz.

En merak edilen soruların başında, balın saç uzatıp, uzatmayacağı gelir. Çünkü herkes saçının çok kısa bir sürede, hızlıca uzamasını ister. Bal tek başına saçın uzamasını sağlayacak bir özelliğe sahip değildir. Fakat balın saçlara sağladığı yoğun nem sayesinde, saçınızın kırılmasını önler. Kırığı olmayan saç canlı ve dolgun anlamına gelir. Eğer saç derisi ve saç sağlıklıysa, hızlı bir şekilde uzar.

Saç Bakımında Bal Nasıl Kullanılır?

Balın saç üzerindeki mucizevi etkisi bilindiği için birçok şampuan ve saç bakımı ürünlerinin içerisinde belirli bir oranda bal bulunur. Sadece şampuan ve saç bakımı ürünleri içerisinde değil, aynı zamanda nemlendirici kremlerde, temizleme jellerinde de bal bulunuyor. Saçınızın daha sağlıklı, bakımlı ve hacimli olması için hafta 1 kere bal maskesi yapabilirsiniz. Bal aromalı saç maskesini saçınızdan arındırmak için yine içeriğinde bal olan saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

Ballı Saç Kürü

Saç bakımında balı tercih etmeniz saçınıza çok güçlü bir bakım yaptığınız ve saçınızın ihtiyacı olan nemi alacağı anlamına gelir.

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı doğal bal,

2 çorba kaşığı zeytinyağı,

1 yumurta sarısı.

Hazırlanışı:

İlk olarak yumurtanın sarısını bir kaba alarak iyice çırpın. Çırptıktan sonra yavaş yavaş zeytinyağını ve balı ilave edin. Hazırladığınız kürü saç derisinden itibaren saç uçlarına kadar sürün. Kürün saç derinize iyice nem takviyesi yapabilmesi için, saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Daha sonra saçlarınızı toplayarak, temiz bir boneye ya da havluya iyice sarın. Yaklaşık olarak yarım saat saçınızda bu kürü bekletin. Belirtilen süre sonunda saçınızı doğal bir şampuanla ya da doğal bir sabunla yıkayabilirsiniz.

Özellikle yaz mevsiminde denize girilmesi ve güneşte çok kalınması nedeniyle saçlar daha çok kurur. Ayrıca klorlu havuzlar da saçınızın yıpranmasına neden olur. Ballı kürü haftada 2 kere uygulayarak, cansız ve kuru olan saçınızı tekrar eski sağlığına geri döndürebilirsiniz. Ballı kürü saçınıza kış aylarında da rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Bal ve Tarçınlı Saç Bakım Kürü

Malzemeler:

1 çorba kaşığı bal,

1 tatlı kaşığı toz tarçın.

Hazırlanışı: 

İlk olarak bir kasenin içerisine balı dökün ve üzerine tarçını ilave edin. Bu kürü iyice karıştırın. Saç derinizden başlayarak sürmeye başlayın. En son olarak saç uçlarınıza kürü sürebilirsiniz. Saçınızı temiz bir bone ya da havluyla sarın. Bu kürü saçınızda yaklaşık olarak 15 dakika bekletin. Bu kürü de hem yaz hem de kış aylarında haftada 2 kere yapabilirsiniz. Bu kürle birlikte saç kökleriniz daha fazla güç kazanacak.

Saç Bakımında Bal Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ve cilt bakımında kullanılan balı, farklı alanlarda kullanırken dikkatli olmak gerekir. Saç bakımında yapılan kürleri doğru miktarda ve doğru zamanda kullanmak önemlidir. Özellikle saçınıza bal ile yapılan kürü uyguladığınız zaman saçınızı sıcak tutmaya özen gösterin. Çünkü saçınıza balın etki edebilmesi için belirli bir sıcaklıkta olması gerekir. Bu sıcaklığı sağlamak için havlu kullanabilirsiniz. İsterseniz saç kurutma makinesini kısa bir süre havlunun üzerinden saçınıza tutabilirsiniz. Saç deriniz ve saç kökleriniz belirli bir sıcaklık elde ettiği zaman, balın içerisindeki faydalı vitaminler saçınıza daha kolay geçer.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.