Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Bakımında Beslenmenin Önemi

Saç bakımı kadınlar için büyük bir problem olsa da son zamanlarda erkekler de, saç bakımına en az kadınlar kadar ilgi duymaya başladı. Bunun nedeni dökülme gibi problemlerden kaynaklansa da, herkes güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak istiyor. Tabi ki güzel ve bakımlı saçlara kavuşmak için yediğimiz yiyeceklere dikkat etmemiz gerekiyor. Neler tüketmeliyiz, neler tüketmemeliyiz gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. Dilerseniz şimdi bu noktalardan bahsedelim;

Saç Bakımında Beslenmenin Önemi Nedir ?

Dengeli beslenme saç sağlığı için birinci sıradadır. Saçlarınızın güçlü ve sağlıklı bir yapıya sahip olması için gerekli vitamin ve mineralleri almanız gerekiyor. Nasıl insan vücudu dengesiz beslendiğinde bağışıklık sistemi zayıflamakta ise saçlarda da saç kökü zayıflaması olarak gerçekleşiyor. Bu zayıflama da saçlarınızın koparak dökülmesine ya da saç teli incelmesi gibi sorunlara yol açıyor. Bu sorunlar da saçlarınızı kötü bir görüntüye kavuşturuyor.

Ağır besinlerden uzak durmalısınız. Saç sağlığı için önce protein, daha sonra karbonhidrat ve A, E, C, B vitaminleri, çinko, bakır mineralleri açısından zengin yiyecekler tüketmelisiniz. Çok tuzlu, yağlı gıdalardan uzak durulması gerekiyor.

Saç Bakımı İçin Tüketilmesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

1. Somon

Somon balığı en kaliteli ve en zengin Omega-3 kaynağıdır. Somon balığı kalp sağlığı için bir numaralı yiyecek olarak bilinse de en az kalp sağlığı kadar saç sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. Bunun nedeni Omega-3 yağ asitlerinin kafada bulunan saç köklerini yumuşatarak nemli bir hale getirmesidir. Omega-3 eksikliğinde saçlar mat ve sağlıksız bir görünüm kazanır. Somon mineral ve protein açından çok zengin bir yiyecek olduğundan saç gücünü artırır ve kırıkların oluşmasını engeller.

2. Yumurta

Protein açısından en zengin besin yumurtadır. Yumurta sarısında bulunan biyotin saç sağlığı açısından çok önemli bir mineraldir. Biyotin saçların parlak ve güzel görünmesini sağlar. Ayrıca yumurta yüksek derecede protein içerdiğinden dolayı onarıma ve yapıya katılır. Bu görevi saç köklerinde ve saçlarda da uyguladığı için saçların koparak dökülmesine ve saç köklerinin iyileşmesini sağlayacaktır.

3. Kırmızı Et

Kıırmızı et demir minerali açısından çok yüksek bir besindir. Demir minerali eksikliği saç dökülmesinin en büyük etkenidir. Bu nedenle düzenli olarak kırmızı et tüketilmesi gerekiyor. Kırmızı etteki bol demir minerali saçların güçlü ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

4. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler A vitamini ve C vitamini açsından çok zengin yiyeceklerdir. Yazımızın başında belirtmiş olduğumuz gibi bu vitaminler saç sağlığı açısından çok önemlidir. Düzenli aralıklarla ıspanak, brokoli gibi koyu yapraklı yeşil sebzeler tüketmelisiniz . Bu vitaminler sebum üretimine yardımcı olurlar. Sebum da saç köklerinde salgılanan yağlı bir maddedir. Bu madde doğal bir saç bakım kremi görevi gördüğünden, saçlarınıza sağlıklı ve güzel bir görünüm verecektir.

5. İstiridye

İstiridyede bulunan bolca çinko saç sağlığına inanılmaz derecede katkı sağlayacaktır. Aralıklarla tüketilen istiridye koparak dökülmelerin önüne geçecektir. Saçlarınız sağlıklı bir görünüme kavuşarak dolgun ve hacimli olacaktır. Ancak istiridyeyi çok tüketmek zararlı olabilir. Bunun nedeni içerdiği cıvadır. Bu yüzden 3 ya da 4 ayda bir tüketilmesi gerekiyor.

6. Kivi

Maske

Her ne kadar tropikal bir meyve olsa da son zamanlarda ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesinde yetiştirilmeye başlandı. Ve fiyatları çok ucuzladı. Bu meyve içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde adeta bir ecza deposudur. İçerisinde bulunan bol miktarda C vitamini antioksidan etkisi gösterir. Hücrelerde yenilenme ve onarımı sağlar. Bu yenilenme ve onarım saç köklerini de etkileyeceği için saç sağlığı için önemli bir yiyecektir. Kivi Tükettiğiniz takdirde saçlarınız parlak ve sağlıklı gözükecektir.

7. Fasulye

Kuru baklagiller arasında en çok protein içeren besin fasulyedir. Proteinin saç sağlığı için ne derece önemli olduğunu yazımızda paylaşmıştık. Fasulye içerisinde bulundurduğu bol miktarda protein ile saç dökülmesine neredeyse dur diyen bir yiyecektir. Bununla beraber fasulyede çinko, demir ve biyotin de bulunuyor. Bu 3 mineral saç sağlığının en önemli etkenleri arasındadır. Ayda en az 2 kere fasülye tüketmeniz saç sağlığı açısından önemli bir rol oynuyor. Güzel ve sağlıklı saçlar için fasulye tüketmelisiniz.

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Saç sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve uzak durulması gereken bazı besinler vardır. Bu besinleri tüketmek saçlarınızın çabuk yağlanmasına ve güçsüzleşmesine yol açacaktır.

1. Cips

Cips içresinde bulundurduğu trans yağlar nedeniyle saç köklerini inanılmaz derecede zayıflatacaktır. Bu nedenle cips tüketimini azaltmak hatta bırakmanız saç sağlığınız açısından önemli bir rol oynuyor. Eğer güzel ve sağlılık saçlar istiyorsanız bu tip aburcuburu tüketmemelisiniz.

2. FastFood

Fasfoodlar sağlığınıza zarar verdikleri yetmiyormuş gibi saçlarınıza ve saç derinize de zarar veriyor. Bu zarar, fastfoodların içerindeki yağ ve tuzdan kaynaklanıyor. Bu tip yiyeceklerin içerisinde bol miktarda tuz ve yağ vardır. Fazla olan bu yağ vücut derisinden dışarıya atılır. Dışarı atılan bu yağ gözeneklerde birikir. Saç köklerinde biriken bu yağ saçlarınızı güçsüzleştirerek dökülmesine ve sağlıksız gözükmesine yol açacaktır. Bu tip yiyeceklerden uzak durarak saçlarınızın güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.