Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Bakımında Ceviz Kullanımı

Ceviz, çok güçlü bir Omega- 3 kaynağı. Her gün belirli bir miktarda tüketildiği zaman, vücut için çok faydalıdır. Özellikle çoğu B vitaminleri içeriğinde barındırır. Bu nedenle cildin ve saçların sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Cevizin Saça Faydaları Nelerdir?

Ceviz, içeriğinde bulunan E vitamini sayesinde saç, cilt ve tırnaklarınız için önemli faydalar sağlar. Bu nedenle birçok kozmetik ürünlerin içeriğinde ceviz bulunuyor.

Ceviz kan damarlarını genişleterek, kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede daha çok kan vücutta dolaştığı için, saç kökleri daha fazla kanla beslenir. Böylece saç kökleri daha güçlü olur ve saç dökülmesi engellenir. Cevizi hem tüketerek hem de saçınıza maske yaparak saçınızın güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ceviz aynı zamanda tüm vücudun ihtiyacı olan Omega-3 kaynağını da oluşturur. Ceviz belirli bir oranda tüketildiği zaman karaciğeri güçlendirerek, cilt yüzeyinde bulunan sivilcelerin geçmesini sağlar. Bir daha sivilce oluşmaması için, cilt yüzeyini korur.

Bunların yanında cevizin kabuğu da saç için çok faydalı. Özellikle erken yaşlarda saçınız beyazlamaya başladıysa ceviz kabuğu kullanarak beyazlamasını durdurabilirsiniz.

Cevizin içeriğinde bulunan Omega 3, 6 ve 9 sayesinde saçınızın daha uzun ve daha güçlü olmasına yardımcı olur. Ceviz özü yağını nemlendirici olarak saçınıza uyguladığınız zaman kepekleri tamamen yok eder. Saç derinizin sağlıklı bir yapıya sahip olması için cevizi hem yemeli hem de kürleri saçınıza uygulamalısınız.

Bazı durumlarda sağlık sorunlarına bağlı olarak saç derisinde iltihap oluşur ve saç derisi zarar görür. Saç derisi zarar gördüğü zaman, onarmak ve eski sağlığına kavuşmasını sağlamak için cevizi tüketebilirsiniz. Cevizin içeriğinde yüksek oranda bulunan protein sayesinde saçlarınız daha canlı ve dolgun görünür. Her gün 4-5 adet ceviz yemeniz saç, cilt ve vücut açısından çok faydalı.

Saç Bakımında Ceviz Nasıl Kullanılır?

Cevizle yapacağınız maskelerle çok güçlü bir saç yapısına sahip olabilirsiniz. Ceviz farklı sebeplerle çok yıpranmış ve zarar görmüş olan saçları anında onarma özelliğine sahiptir. Cevizin insan vücudu üzerine sayısız faydası yapılan araştırmalarla birçok kere kanıtlanmıştır. Cevizin yapısında yüksek miktarda bulunan protein, lif, Omega 3, Omega 6, Omega 9 yağ asitleri, magnezyum, kalsiyum, çinko, fosfor, demir, selenyum, manganez mineralleri, A, B1, B2, B6, C vitaminleri sayesinde insan vücuduna çok fazla fayda sağlar. Özellikle saçları yeniden onarma ve eski sağlığına kavuşturma anlamında çok ciddi katkı sağlar. Saç, tırnak ve cilt bakımında mutlaka kullanılması gereken bir besindir. Cevizi yıpranmış, gücünü kaybetmiş, dökülen saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Saç Dökülmesi İçin Ceviz Kürü

Eğer saçlarınız günlük dökülmesi gereken sayıdan daha fazla dökülüyorsa, mutlaka ceviz kürünü düzenli bir şekilde saçınıza uygulayın. Cevizin kendisi olduğu kadar, ceviz kabuğu da çok faydalı. Bu nedenle bu tarifte ceviz kabuğundan yararlanacağız. Birkaç adet taze ya da kuru ceviz kabuğunu, kaynayan suyun içerisine atın ve 10 dakika boyunca kaynatın. Su ılıdığı zaman saçlarınızı bu su ile yıkayın. Düzenli olarak kullandığınızda saç dökülmeniz azalacak ve bir süreden sonra duracak. Yıpranmış saçlara sahipseniz, saçlarınızın dokusunu tekrar onarmak için bu kürü uygulayabilirsiniz.

Beyaz Saçlar İçin Ceviz Kabuğu Kürü

Saç ile alakalı en büyük sorunlardan biri de erken yaşta saçların beyazlamasıdır. Saçlarınızı ceviz suyuyla yıkadığınız zaman saçlarınızdaki beyazlamayı durdurabilirsiniz. Ceviz kabuğu kürü ile saçınızdaki beyazlar eski haline dönmez fakat daha da beyazlamasına engel olur.

Bu kürü uygulamak için 1 litre kaynamış suya, 10 ya da 20 adet ceviz kabuğu ilave edin. Bu şekilde bir süre daha kaynattıktan sonra ılıması için bir kenara bırakın. Duş yapacağınız zaman durulama işlemini ceviz kabuğu suyu ile yapın. Düzenli olarak yaptığınız zaman, beyazlama işlemini durdurabilirsiniz.

Saç derisi ve saç kökü ceviz kabuğundan gelen vitamin ve mineraller sayesinde beslenerek, beyazlamaya engel olur. Cevizin yeşil olan kabuğuyla da beyazlamış olan saçınızın kahverengiye dönmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca yeşil kabuğunu 1 litre kaynamakta olan suya ilave ederek kahverengi bir renk elde edebilirsiniz. İyice kaynadıktan sonra suyun ılımasını bekleyin. Daha sonra duş alacağınız zaman son durulama suyunda kullanabilirsiniz. Ceviz kabuğu kürünü haftada 4 kere olacak şekilde uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.