Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Bakımında Gaz Yağı Kullanımı

Gaz yağı bilinen çok eski yağlardan biridir. Eski zamanlarda çok daha fazla tüketilen gaz yağının günümüzde tüketimi eskiye oranla çok daha azdır. Daha çok elektriğin bulunmadığı zamanlarda ve kullanımının yaygın olmadığı dönemlerde aydınlanma amaçlı kullanılan gaz yağı sonralarda ısıtma, soğutma ve jet ve traktör yakıtı olmak üzere değişik alanlarda da kullanılmaya başlandı. Petrolün rafine edilmesiyle elde edilen gaz yağı saç bakımında tercih edilen ürünlerden biridir. Fakat tam olarak saç ve cilt bakım ürünü kabul edilmemesi gereken gaz yağı yanlış ya da fazla kullanımda saça yarar sağlamaktan çok zarar verebilir. Sonuç itibariyle içinde ağır kimyasallar bulunduran bu madde çok kolay yanmasından dolayı da herkes tarafından tercih edilen bir şey değil.

Gaz Yağı Nerelerde Kullanılır?

  • Gaz yağı, jet yakıtı olarak kullanılmıştır. Ayrıca her ne kadar adı gaz yağı olsa da bu yağın gaz şeklinde olduğunu düşünmek doğru değil. Oldukça sıvı bir halde olan gaz yağı bir zamanlar jet yakıtı olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda traktör yakıtı olarak da kullanıldığı bilinen gaz yağı benzinden hemen sonra elde edilen bir yağdır.
  • Gaz yağı uzun yıllar boyunca aydınlatmada kullanıldı. Elektrik bulunana kadar ya da kullanımı yaygınlaşana kadar insanlar gaz yağı ile gaz lambalarını yakmakta ve aydınlanmalarını bu şekilde sağlıyordu. Bir bez parçası yardımıyla tutuşturdukları gaz yağını da bulmak zor olduğu için oldukça idareli kullanıyorlardı.
  • Gaz yağı, tiner niteliğinde kullanılıyordu. Kimyasal olarak güçlü bir etkisi olan gaz yağı zift, boya hatta asfalt inceltmede de kullanılmaktadır. Leke temizlemede lekeyi incelterek çıkarma işleminde tiner yerine gaz yağına da başvuruluyor. Özellikle arabaların üstündeki lekeleri temizlemek için çok sık başvurulan gaz yağı lekeyi incelterek temizlenmesini kolaylaştırmaktadır.
  • Gaz yağı aynı zamanda ısıtma ve soğutmada kullanıldı. Bir zamanlar evlerde yaygın olarak gaz yağı sobaları meşhurdu. Bu sobanın yakılması için gaz yağı ve onu
    tutuşturmak için de bir bez parçasına ihtiyaç var. Aynı şekilde gaz yağı evlerde soğutma amaçlı uzun yıllar kullanılmıştır.

Gaz Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Kullanan kişiler tarafından saça gaz yağı sürüldüğünde saçı parlattığını söyleniyor. Ayrıca gaz kullananlar tarafından söylenen bir diğer bilgi de gaz yağının saç çıkardığıdır.

Çok eski zamanlardan beri bit hemen hemen herkesin sorunu. Bitin bulaşması için de temiz ya da pis olmak gerekmiyor. Özellikle küçük çocuklar aracılığıyla bulaşan bitten kurtulmak için de türlü türlü yöntemler yıllar boyunca denenmiştir. Babaannelerimiz, anneannelerimiz tarafından çok sık kullanılan gaz yağı ile bit öldürme yöntemi günümüzde de hala kullanılıyor.

Bunun yanı sıra gaz yağı saçların çok daha kolay taranmasına yardımcı olur ve saçları çok daha yumuşak bir forma sokar.

Saç Bakımında Gaz Yağı Nasıl Kullanılır?

Oldukça kimyasal etkisi ve güçlü bir yanıcı olan gaz yağını bu yüzden direkt olarak saç veya cilt bakım ürünü olarak bakılmamalıdır. Yanlış kullanımda ya da hassasiyeti olan kişilerde kısa vadede olumlu etkisi görülse de uzun vadede saç derisine zarar verebilir. Saç derisinde yaralara, kızarıklığa ya da tahrişe sebep olabilir.

Banyoya girmeden önce saça maske olarak sürülerek kullanılan gaz yağı saçta bekletildikten sonra yıkanarak durulanır. Keskin bir kokusu olan gaz yağının saçta kalan kokusunu çıkarmak için çok iyi durulanması gerekiyor. Her ne kadar çok iyi de durulansa saçta az da olsa kokusu kalacaktır.

Eski zamanlarda da saçı az olan bebeklerde saç çıkartma amaçlı kullanıldığı bilinen gaz yağını saça sürüp yarım saat beklendikten sonra yıkanması gerekiyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi saça ve saç derisine bu derece zararlı bir maddeyi sürmek kısa vadede olumlu sonuçlar almanızı sağlıyor olabilir. Fakat uzun vadede saçınızda ya da cildinizde üzücü sonuçlar yaratabilir.

Bitli saça gaz yağını sürüp biraz beklettikten sonra tarak yardımıyla saçta ölen bitleri temizleyebilirsiniz. Canlı kalan sirkeler de taradığınız zaman düşecektir. Ardından saçı güzelce durulayarak kalan kokuyu ve yağı saçınızdan arındırabilirsiniz.

Saçlarınız zor taranıyor ise ya da taradığınızda saçlarınız daha yumuşak olsun istiyorsanız saçınızı taramadan önce içine birkaç damla gaz yağı damlatacağınız su ile tarağınızı ıslatarak tarayabilirsiniz.

Saç Bakımında Gaz Yağı Kullanımının Püf Noktaları

Bir püf noktası olarak da saçınızda kalan keskin gaz yağı kokusunu gidermek için saçınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra içine birkaç damla portakal yağı damlatacağınız su ile durulayarak giderebilirsiniz.

Başka bir tüyo vermemiz gerekirse o da kesinlikle saçınıza gaz yağını sürüp bir bez yardımıyla bekleterek yapacağınız maskelerde saçınızda gaz yağı varken ocak, sigara, ateş gibi yanıcı yerlerden ve maddelerden uzak durmanız. Gaz yağı içinde bulundurduğu kimyasallar nedeniyle çok kolay alev alabilen bir maddedir. Bu yüzden saçınızda bekletirken buna çok dikkat etmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.