Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Bakımında Isırgan Tohumu Yağı Kullanımı

Isırgan hem yemek hem de ilaç yapımında kullanılmakta olup güzellik konusunda da evde şifaya yarayan nadide bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. Bugün ise sizlere saç bakımında ısırgan tohumu yağı kullanımından bahsedeceğiz. Isırgan tohumu yağı, ısırgan bitkisinin yapraklarını bir kenara bırakıp tohumlarını alarak, soğuk pres sonrasında elde edilen bir yağ olup oldukça zor bir şekilde üretildiği için oldukça değerlidir. Dokunurken sizi ısıran, küçük kızarıklıklara yol açan ve kaşındıran bu bitkiyi eldivenle toplamanız gerekir. Emergenz tüyler sebebiyle formik asit içeren ısırgana dokunan kişilere formik asit bulaşır ve bu da kaşıntıya sebep olur.

Isırgan Tohumu Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

1. Gençlik Verir

Antiaging yani yaşlanma karşıtı etkiye sahip olan ısırgan tohumu yağı ile birlikte hücreleriniz yenilenir. Saç köklerinize canlılık katan bu yağ ile birlikte foliküller nefes alır. Hızlı bir şekilde saç köklerinizin bu yağı emmesi ile birlikte yağ kısa bir süre içinde etkisini göstererek taze doku ve yumuşaklıklar sayesinde saç gelişimine yardımcı olur.

2. Kepeklenmeyi Önler

Antiegzemic özelliği sayesinde ısırgan tohumu yağının kepeklenmeye karşı kalıcı bir çözüm getirdiğini biliyoruz. Üstelik yalnızca saç değil aynı zamanda saç derisi problemlerinin birçoğuna da fayda sağlar. Seboreik Dermatit isimli egzama problemine karşı da en faydalı bir şekilde yardımcı olan bu yağ, özellikle kepeklenme sorunu yaşayan kişilere önerilir.

3. Saç Dökülmesini Önler

Isırgan tohumu yağının hammadesi keratin olduğu için saç telleri güçlenecek ve beslenecektir. böylelikle saçlarınız daha kuvvetli bir şekilde foliküllere tutulur. Düzenli bir şekilde kullanılması halinde saç dökülmesi azalacak ve en nihayetinde duracaktır. Bu nedenle de birçok besleyici bakım yağının içinde ısırganı da bulabilirsiniz.

4. Yıpranan Saçları Güçlendirir

Uçları yanmış ya da kırılmış gibi bir görüntüye sahip olan yıpranmış saçlar için kullanılacak olan çözüm ısırgan tohumu yağından gelir. Bu yağ sayesinde saçlar kökten uca kadar beslenerek yeniden güçlenir.

5. Derinlemesine Temizlik Sağlar

Isırgan tohumu yağının sahip olduğu antiviral ve antibakteriyel özellikler sayesinde saça uygulandığı anda temizliğe başlayacak ve mikropların ölmesini sağlayarak folikülleri açacaktır. Bu yağ ile birlikte sağlanacak olan derinlemesine temizlik aynı zamanda yeni saç oluşumunu da mümkün kılar.

6. Bağışıklık Sistemine Kalkan Sağlar

Isırgan tohumu yağını masaj yardımıyla saç derisinde uygulayabilir ve rahatlatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. Böylelikle bağışıklık sistemi güçlenir. Bu yağı yalnızca saçınıza değil bedeninize yapacağınız uygulamalarda da kullanabilirsiniz. Aynı ferahlatıcı etkiyi hissedeceksiniz.

Saç Bakımında Isırgan Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Isırgan tohumu yağı saç bakımında oldukça önemli etkilere sahip olan tam bir şifa kaynağı olarak karşımıza çıkar. Şimdi sizlere ısırgan tohumu yağının saça kullanımında birkaç örnek verelim.

1. Saç Gürleştirme Kürü

Malzemeler: 

 • 1 tatlı kaşığı biberiye
 • 1 tatlı kaşığı ısırgan otu
 • 500 gram su

Hazırlanışı:

 1. Birer tatlı kaşığı ısırgan otu ve biberiyeyi 500 gram kadar suyun içine atarak çay gibi demlemelisiniz.
 2. Daha sonra bu karışımı her gün saçlarınıza sürebilirsiniz. Oldukça etkili olan bu karışım saçlarınızın gürleşmesini ve güçleşmesini sağlar.

2. Saç Dökülmesine Karşı Kür

Malzemeler:

 • Bir tutam ısırgan yaprağı
 • 500 gram saf zeytinyağı

Hazırlanışı:

 1. Bir cam kavanozun içine bir tutam ısırgan yağını koyun. Üzerine ise 500 gram kadar saf zeytinyağı ekleyin.
 2. Daha sonra yarım saat boyunca bu karışımı kısık ateşte kaynatın.
 3. Çay gibi demledikten ve bir gece beklettikten sonra iyi bir şekilde süzün.
 4. Bu karışımı haftada en az bir defa saçınıza sürmeli ve saçlarınızı streçle sarmalısınız. Bu şekilde iki saat kadar bekledikten sonra ise saçlarınızı normal bir şekilde şampuanla yıkamalısınız.

3. Saç Dökülmesine Karşı Kür

Malzemeler:

 • Bir tutam kadar defne yaprağı
 • Bir tutam ısırgan otu
 • 500 gram zeytinyağı
 • Bir tatlı kaşığı çörek otu

Hazırlanışı:

 1. Tüm malzemelerin karıştırılması ve otuz dakika boyunca benmari usulüyle kaynatılması gerekiyor.
 2. Daha sonra bir gece bekletmeli ve süzerek bir cam kavanozun içine koymalısınız.
 3. Bu karışımı haftada iki kere saç diplerine yedirmeli ve üç saat beklettikten sonra yıkamalısınız.

4. Saç Güçlendirme Kürü

Malzemeler:

 • Bir kahve fincanı hint yağı
 • Isırgan otu

Kullanımı:

 1. 1 kahve fincanı hint yağını saç diplerinize sürmeli ve başınıza sıcak ve nemli bir havluyla sarmalısınız.
 2. Yarım saat sonra çay gibi demleyeceğiniz ısırgan otunu durulama suyunuza ekleyiniz.

5. Yıpranmış Saçları Onarma Kürü

Malzemeler:

 • Bir yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu
 • Bir tatlı kaşığı ısırgan tohumu
 • Bir yemek kaşığı öğütülmüş polen
 • Bir fincan zeytinyağı

Kullanımı:

 1. Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra boya sürer gibi saç diplerinize sürmeli ve streç film geçirdikten sonra iki saat boyunca o şekilde durmalısınız.
 2. Daha sonra ise saçlarınız şampuanla yıkamalısınız.
 3. Bu formülü haftada iki defa kullanmanız yeterli olur.

6. Saç Kepeğinden Kurtulma Kürü

Malzemeler:

 • 300 gram elma sirkesi
 • Bir tutam ısırgan otu
 • Bir tatlı kaşığı tuz
 • Bir çorba kaşığı keten tohumu

Hazırlanışı:

 1. 300 gram elma sirkesini kaynatmalı ve kaynama noktasına ulaşmadan önce içine bir tutam ısırgan otu atarak çay gibi demledikten sonra süzmelisiniz.
 2. Beraberinde içerisinde bir çorba kaşığı keten tohumu ve bir tatlı kaşığı tuz katmalısınız.
 3. Saç diplerinize süreceğini bu karışımı nemli ve sıcak bir havluyla sarmalı ve otuz dakika boyunca bu şekilde beklemelisiniz.
 4. Daha sonra da saçını yıkamalısınız.
 5. Bu karışımı haftada iki defa kullanabilirsiniz.

Isırgan Tohumu Yağı Nerelerde Bulunur?

Birçok faydasından bahsetmiş olduğumuz ısırgan tohumu yağını eczane ve aktarlarda bulabilirsiniz. Bununla birlikte internet üzerinden satış yapan yerlerde de bu yağa ulaşmanız mümkün olur. Fakat güvenilir yerlerden alışveriş yapmayı ve ısırgan tohumu yağının son kullanma tarihinin geçmediğine dikkat etmeyi unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ali dedi ki:

  Özelliklerinden çok iyi bahsetmişsiniz.Ben direkt olarak kullanıyorum fakat masaj yapmaya başladığım gibi ciddi manada saç dökülmesi gerçekleşiyor.Zaman içinde bu duracak mıdır? Yani bunların yerine yeni saçlar oluşur mu?
  -Ayrıca kürler arasında ısırgan tohumu yağı neden yok?