Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Bakımında Sinameki Kürü

Saçlarımız ruh halimizin dışa vurumu. Canlı ve güçlü saçlar sağlıklı olduğumuzu gösteren en büyük göstergelerden biri. Yıpranmış ve kuru saçlar ise bakımsız bir görünüme neden olduğu gibi ruh halimizi de kötü etkiler. Değişiklik olması için saçlarımıza kısaltma, şekil verme gibi bir sürü işlem yaparız. Bu işlemler saçlarımıza daha çok zarar verir. Saçlarımız kısalır, uçları kırılır. Daha sonrasında eski haline döndürme çabaları içerisine gireriz. Eski sağlıklı görünümüne kavuşmak uzun zaman alır. Bu zaman diliminde kullanacağınız saç bakım kürlerini seçerken doğal ve saçları yıpratmamasına çok dikkat etmelisiniz. Bitkisel kürler saçlarınızın eski haline kavuşmasını hızlandırır. Bunlardan biri olan sinameki kürünün saç bakımına olan etkisini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Saç Bakımında Sinameki Kürü Kullanımı

Sinameki kelimesinin asıl adı “Senaü Mekki”dir. Bu bitkinin Mekke’de yetişen türü en iyisi olduğu için Mekke Senası anlamına gelen bu isim kullanılmış. Yaş veya kurutulduktan sonra toz halinde kullanılır.

Sinameki sindirim sistemi üzerindeki rahatlatıcı etkisiyle bilinir. Güçlü bir müshil olması da en önemli özelliklerinden biri. Bu faydalarının yanında saça olan etkisini de unutmamak lazım. Bir an önce uzamasını istediğiniz saçlarınızı hızlı bir şekilde uzatır. Saç tellerinizi güçlendirir, parlaklık verir. Saç tellerinizi yumuşatır.

Sinameki Kürünün Saça Faydaları

 • Görünüşünüzde değişiklik yapmak için kestirdiğiniz saçlarınızın uzaması zaman alır. Saç bakımında sinameki kürünü kullanarak saçlarınızın hızlı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz.
 • Saç telleriniz zayıf ve çabuk kırılan yapıya sahip ise bu sorununuzdan sinameki kürünü kullanarak güçlü ve kırılmayan saçlara sahip olabilirsiniz.
 • Saç derisinde kaşıntıya sebep olan kepek, konak gibi hastalıklardan kurtulmanızı sağlar.
 • Saçlarınızın az ve seyrek olması diğer saç problemlerinden biri. Bu problemi ortadan kaldırmak için sinameki küründen faydalanabilirsiniz. Saçlarınızı gürleştirir ve dolgun bir görünüme sahip olmasını sağlar.
 • Saçınızdaki kuruluğu ortadan kaldırır. Saçınıza yumuşaklık ve nem kazandırır.
 • Saç boyaları saçlarınızda bazen istediği tonda tutmaz. Sinamekinin saç boyalarını akıtma özelliğinden faydalanarak istenmeyen tondan kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınızın doğal rengini de açma özelliğine sahip olan sinameki, saç renginizi doğal yöntemle açar.

Doğal Sinameki Saç Uzatma Kürü

Uzun saçlara 1-3 ay içerisinde sahip olmak için sinameki kürünü denedikten sonra aradaki farkı gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız.

Malzemeler:

 • 1 tutam sinameki otu
 • Bemiks ampül
 • Su
 • Badem yağı

Hazırlanışı:

 1. Elinizde bulunan bir tutam sinameki otunu bir çay bardağı suda kaynatın. Kaynama suyunun saf su olması hazırladığınız kürün daha doğal ve kaliteli olmasını sağlar.
 2. Kaynatıldıktan sonra sinameki süzülür ve ılımaya bırakılır.
 3. Ilımış olan sinameki otunun üzerine bir tatlı kaşığı badem yağı ve bemiks ampül eklenir.
 4. Kaptaki malzemeler bir karıştırıcı yardımı ile iyice karıştırılır.
 5. Karışım hazır hale geldikten sonra saç köklerine dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanmaya başlanır. Karışımın tamamını saçlarınıza uyguladığınıza emin olduktan sonra saçlarınızı havlu ile sarın.
 6. Bakım için yarım saat bekleyin.
 7. Bekleme süreniz dolduktan sonra saçlarınızı bol su ile durulayın. Ilık su tercih etmeniz saçlarınız için daha faydalı olacak.

Sinameki saç uzatma kürünü hafta bir kez tekrarlayabilirsiniz. Sinameki saç uzatma kürünü uzun süreli kullanımlarda saçlarınızı kurutabilir. Bu yüzden saçlarınıza nemlendirici takviyesi yaparak kurumayı önleyebilirsiniz. Bemiks ampülleri eczanelerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önleyen Sinameki Kürü

Malzemeler:

 • Sinameki otu
 • Bepanthen ampül
 • Enin ampül
 • Bemiks ampül
 • Çam terebentin yağı
 • Tatlı badem yağı
 • Zeytin yağı

Hazırlanışı:

 1. Öncelikle sinameki otunu saf suda kaynatın.
 2. Kaynadıktan sonra suyunu süzerek, otu ılımaya bırakın.
 3. Sinameki otu ılıdıktan sonra doğal yağlardan 1’er tatlı kaşığı otun üzerine ekleyin.
 4. Elinizde bulunan ampülleri kırarak karışımın üzerine ilave edin.
 5. Tüm malzemeleri ekledikten sonra karışımı bir karıştırıcı yardımı ile karıştırın.
 6. Karışımı elde etikten sonra saçınıza kolaylıkla uygulayabilmek için sprey şişesini boşaltın.
 7. Boşalttıktan sonra saç köklerine püskürtün. Saç diplerinize masaj yaparak karışımı tüm saçınıza dağıtın.
 8. Uygulama işlemi bittikten sonra saçlarınızı streç film ile sarın. 1 saat beklemeniz yeterli olacak.
 9. Bekleme süreniz dolduktan sonra saçlarınızı bol su ile durulayın. Saçlarınızın kurumaması için nemlendirici ile nem takviyesi yapmayı unutmayın.

Saçınıza uyguladığınız sinemaki karışımı sonunda saç dökülmelerinin gözle görülür derecede azaldığını göreceksiniz. Yeni saçların çıkmasıyla da seyrek ve az olan saçlarınız gür ve dolgun bir hal alacak.

Karışımın içinde kullandığınız Bemiks ve Enin ampüller B vitamini içeren özelliği ile saçlarınızın hızla uzamasını ve saç tellerinizin yumuşamasını sağlayarak saçlarınıza sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandıracak.

Bepanthen ampülü saç derisi üzerinde yapıcı ve onarıcı bir etkiye sahip. Saç diplerindeki hücreleri yeniler. Saç uçlarındaki kötü görünüme sebep olan kırıklardan da bizi kurtarır. Tatlı badem yağı ve zeytin yağının faydaları malum. Saçlarımızı güçlendirir ve parlaklık verir.

Sinameki Kürünü Saç Bakımında Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Saç renginizin doğal kalmasını istiyorsanız sinameki kürünü saç bakımınızda kullanırken dikkat etmelisiniz. Çünkü sinameki otunun saç rengi açma özelliği var.
 • Boyalı saçlarınızda sinameki kürünü kullanırsanız, boyanın akmasına neden olur.
 • Sinameki kürünü saçınıza uygularken gözünüze kaçmamasına dikkat edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.