Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Bakımında Yapılan Yanlışlar

Saçlar özellikle kadınlar için estetiksel bir unsur. Güzel görünmek isteyen herkes, saçına gerekli bakımı ve özeni gösterir. Saçlar, insanlarda makyajdan bile daha fazla etki eder. Kötü görünen saçlar yüz güzelliğini gölgeleyebilir. Bu nedenle saçınıza düzenli olarak bakım yaparak, cansız ve hacimsiz görünmesini engelleyebilirsiniz. Saçınız en az vücudunuzdaki herhangi bir organ kadar önemli ve değerli. Bu nedenle saçınızın yapısına uygun olan ürünleri kullanarak, saç bakımını bilinçli bir şekilde yapabilirsiniz.

Saç Bakımında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Saçınızı kökten uca güçlü bir yapıya sahip olması için, doğru ve sağlıklı beslenmeniz gerekir. Saçlar da vücut gibi, vitamin, mineral ve proteine ihtiyaç duyar. Saçın ihtiyacı olan maddeleri sağladığınız zaman saçlarınız çok güçlü bir yapıya sahip olur. Bazen alışkanlıklardan, bazen de çevreden duyulan farklı bilgilerle çoğu insan saçına yanlış bakım uygular.

Saç bakımında yapılan yanlışlar bazen saçın yıpranmasına ve saç derisinin zarar görmesine neden olur. Zayıf ve bakımsız bir yapıya sahip olan saçları, tekrar eski gücüne döndürmek de kolay olmaz. Şimdi saç bakımında çok fazla yapılan bu yanlışları listeleyeceğiz.

1. Saçları Her Gün Yıkamak

Saç Bakımı

Saç diplerini en çok kurutan ve zarar görmesine neden olan sebep, saçlarınızı her gün yıkanması. Hatta bazı insanlar çabuk yağlanmasın diye günde birden fazla saçını yıkar. Saçla ilgili yapılan en büyük hatalardan biri budur.

Saçınızı ne kadar çok yıkarsanız, o kadar çok sebum üretimi de artar. Sebum üretimi de saçın yağlanmasına neden olur. Her yıkamadan sonra, saçınız hem yıpranır hem de dökülme oranı artar. Bu nedenle saçınızı her hafta, en fazla 3 kere yıkayın.

2. Islakken Saçları Taramak

Saç Bakımı

Saç bakımıyla ilgili doğru bilinen yanlışlardan biri saçın ıslakken taranması. Saça aslında en çok zarar veren yanlış bu. Saçlarınızı yıkadıktan sonra, kurutmadan taramak, saç tellerinin kökten kopmasına, saçların dökülmesine ve aynı zamanda saç uçlarının da kırılmasına yol açar.

Bu nedenle saçınızı hiçbir zaman ıslakken taramayın. Saçınız hafif nemliyken, ilk olarak uç kısmını daha sonra da saç diplerine doğru olacak şekilde tarayabilirsiniz. Saç tipine uygun doğru fırça ve tarak kullanımı, saç bakımında önemli bir ayrıntı. Özellikle elektriklenen saçlara karşı ahşap tarak ya da fırça kullanabilirsiniz.

3. Saça Yüksek Isı Uygulamak

Saç Bakımı

Birçok insan saçına şekil vermek, daha güzel bir görünüme sahip olmak için, saçına maşa ya da düzleştirme işlemi uygular. Düzleştirici ya da maşa saça güzel bir görünüm kazandırır. Ancak 200 derece ısıda uygulanan işlemler saça zarar vererek, kopmasına ve hatta yanmasına neden olur.

Saç yapısı bu kadar yüksek bir ısıya dayanıklı değil. Özellikle saç uçları yüksek ısıdan daha fazla etkilenerek, daha çabuk yanar. Saçlarınızın yüksek ısıya karşı dayanıklı olmasını sağlamak için, maşa ya da düzleştirme işlemini uygulamadan önce, koruyucu saç ürünlerini kullanın.

4. Saç Yapısına Uygun Olmayan Ürünler Kullanmak

Saç Bakımı

İnsanlar saçının daha sağlıklı olması için, çevreden duyduğu ürünleri kullanır. Ancak her insanın saç tipi farklı ve kullanması gereken ürünler de buna göre farklı olur. Saç tipine uygun ürünler kullanmadığınız zaman, saça çok fazla zarar verir.

Mesela, yağlı bir saç tipine sahipseniz, kuru saçları nemlendiren saç bakım ürünlerini tercih etmemeniz gerekir. Tercih ettiğiniz yoğun nemlendirici ürün, saçınızın daha fazla yağlanmasına neden olur. Aynı zamanda saçlarınıza uyguladığınız saç bakım ürünlerini çok sık değiştirmemelisiniz.

5. Saçı Çok Sıkı Toplamak

Saç Bakımı

Saçla ilgili en sık yapılan hatalardan biri saçı çok sıkı bir şekilde toplamak. Özellikle kabarık ve kıvırcık saça sahip olan bireyler bu yanlışı yapıyor. Küçük yaşlardan itibaren saçı çok sıkı toplamak, saç derisinin yan kısımlarında olan saçların zayıflamasına yol açar. Saçınızı sıkı bir şekilde topladığınız zaman, saç derisinin hava almasını engelleyerek, saçınızın koparak dökülmesine neden olursunuz.

Eğer topuz gibi modelleri seviyorsanız, çok sıkı bir topuz yapmak yerine, dağınık bir topuzu tercih edebilirsiniz. Bu sayede saç kökü gerilmez ve saçlar da kopmaz. Saçınızı çok sıkı toplarsanız, aynı zamanda yeni çıkmaya başlayan ince yapıdaki saçlarınızın da kopmasına sebep olursunuz.

6. Saçı Çok Sık Boyamak

Saç Bakımı

Genelde kadınlar saç renginden çok çabuk sıkılır ve sıkça saç rengini değiştirir. Ancak saç boyasının içerisinde yer alan birçok kimyasal madde saça büyük oranda zarar verir. Boyanın saça verdiği zararı onarmak da bir o kadar zor olur. Saçınızın diplerinden uzayan yerleri boyamanız yeterli olur. Çünkü saç uçlarına aktarılan nem oranı daha düşüktür.

Saç uçlarında nem oranı az olduğu için daha çok kırılır ve boyadan zarar görür. Bu nedenle 2 ayda bir olacak şekilde, saçınızın dip kısımlarını boyamanız daha doğru olur. Saçınızın tamamını boyatmak isterseniz, en az 2 ay bekleyin. Çünkü saçın bu sürede kendini toparlaması gerekir.

7. Saçı Havluyla Kurulamak

Saç Bakımı

Aceleyle aldığınız duş sonrasında, saçınızı genelde havluyla kurularsınız. Ancak bunu acele yaptığınız zaman, havlunun dokusu saçları çekerek, kopmasına sebep olur.

Bu nedenle saçınızı kurulamak için ilk olarak havluyla saçınızı çekmeden nemini alın ve daha sonra saçınızı normal kurumaya bırakın. Duş sonrası kullandığınız havluyu sadece saçın yoğun nemini almak için saçınıza uygulayın.

8. Kırık Saçları Kestirmemek

Özellikle uzun saça sahip olan insanlar, saç boyunun kısalmasından korktuğu için kırık saçları kestirmez. Ancak saç kırıklarını aldırmak, saçın bir daha uzamayacağı anlamına gelmez. Bu düşüncenin aksine, kırık saçlarınızı aldırmak, saçın daha sağlıklı uzamasını sağlar.

Aynı zamanda saç uçlarında oluşan kırıklar, saçınızın taranmasını da zorlaştırır. Çok dolanan saçı koparmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle kırık saçlarınızı 8 ya da 10 haftada bir olacak şekilde kestirin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.