Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Bakımında Zeytinyağı Kullanımı

Saç bakımı herkesin özellikle kadınların en çok ilgisini çeken konular arasında yer alır. Çünkü her insan güzel görünmek için saçına çok önem verir. Bazı insanlar saç bakımı yapmak için piyasada bulunan saç bakım ürünlerini kullanır, bazıları da evde bulunan malzemelerle yapılan doğal ürünler kullanmayı tercih eder. Saç bakımında doğal ürünler kullanmayı tercih ederseniz, zeytinyağı tam size göre. Zeytinyağının içerisinde yer alan yararlı maddeler sayesinde hem saçınıza hem de vücudunuza büyük oranda fayda sağlarsınız.

Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda kadınlarda olduğu gibi, erkekler için de sağlıklı saçlara sahip olma isteği hız kazandı. Saçınızın bakımlı ve sağlıklı olması için saçınıza uygum sağlayan, doğru bir ürün kullanmanız gerekir. Saç bakımını sadece pahalı kozmetik ürünlerle yapmanıza gerek yok. Zeytinyağı saçınıza hem doğal bir bakım kazandırır hem de mevcut olan saç sorunlarını yok eder. Zeytinyağının saça faydaları,

1. Saçı Nemlendirir

Saç Bakımı

Saçın sağlıklı bir yapıya sahip olması için belirli bir oranda neme ihtiyaç duyar. Eğer saç derisinde nem olmazsa, birtakım saç sorunları ortaya çıkar. Bunu engellemek ve saça nem kazandırmak için zeytinyağı maskesini uygulayabilirsiniz.

2. Saç Dökülmelerini Önler

Saç Bakımı

Her insan saçının gür ve sağlıklı olmasını ister. Bunun için birtakım saç bakım ürünleri kullanır. Saçın dökülmesini önlemek için güçlü etkiye sahip bir ürün kullanmanız gerekir. Zeytinyağının içerisinde yer alan yararlı maddeler sayesinde, saçınızın dökülmesini durdurur ve hatta tekrar çıkmasını sağlar.

3. Saça Parlaklık Verir

Saç Bakımı

Mevsimsel ve çevresel faktörlere bağlı olarak saçlarda yıpranma oluşur. Yıpranmayı engellemek ve sağlıklı, hacimli saçlara kavuşmak için saçınıza zeytinyağı maskesi sürebilirsiniz. Böylece birçok faktörden olumsuz olarak etkilenen saçlarınıza doğal bir çözüm sunarsınız.

4. Saçın Hızlı Uzamasını Sağlar

Saç Bakımı

Saçını her kestiren insanın en büyük isteği, saçının bir an önce uzaması. Çünkü birçok insan estetik değerler arasında uzun saç gibi bir kriterin olduğunu düşünür. Uzun saç çoğu kadın için daha çok özgüvene sahip olma ve kendini daha iyi hissetme anlamına gelir. Bu nedenle saçınızın hızlı uzaması için, zeytinyağı maskesi yapabilirsiniz. Böylece hayal ettiğiniz uzun ve sağlıklı saçlara kısa bir sürede kavuşabilirsiniz.

5. Kepek Sorununu Giderir

Saç Bakımı

Birçok insanın yapısal nedenlere bağlı olarak saç diplerinin nem oranı çok düşük olur. Saç diplerinin nemsiz olması beraberinde, kepeklenme sorununu da getirir. Kepek özellikle siyah giydiğiniz zaman kendini çok fazla belli eden bir saç sorunu. Kepek sorunundan kalıcı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız, düzenli olarak zeytinyağı maskesi yapmanız gerekir.

6. Saç Köklerini Besler

Saç Bakımı

Saç yapısının güçlü olabilmesi için ilk olarak köklerinin sağlıklı olması gerekir. Saç kökleri zayıf olduğu zaman birçok saç sorunu ortaya çıkar. Saçlarınızla ilgili tüm sorunları kalıcı ve sağlıklı bir şekilde yok etmek için, saçınıza doğal bir ürün olan zeytinyağını uygulayabilirsiniz. Zeytinyağının içerisinde yer alan güçlü antioksidan ve vitaminler sayesinde kuru, yıpranmış saçlarınızın onarılmasına yardımcı olur.

Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

1. Saçı Besleyen Maske Tarifi

Saç Bakımı

Malzemeler:

 • Yarım su bardağı sızma zeytinyağı
 • Yarım çay bardağı saf bal
 • 3 adet E vitamini kapsülü

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak zeytinyağının çok az ısıtın, içerisine balı ve E vitamini kapsülünü ilave edin.
 2. Daha sonra maskeyi saç derisine masaj yaparak 10 dakika boyunca sürün.
 3. Saçınızın, maskeden tam olarak yararlanabilmesi için saçınızı bir havlu ya da streçle sarın.
 4. Yaklaşık olarak 2 saat boyunca bekletin.
 5. Bu süre sonunda saçınızı ılık ya da soğuk suyla yıkayın. Yıkama sırasında doğal şampuan ya da sabun kullanmaya özen gösterin.

Zeytinyağı maskesinden yarar sağlamak için, saçınıza düzenli olarak her hafta 2 ya da 3 kere yapabilirsiniz.

2. Saçı Diplerini Nemlendiren Maske Tarifi

Saç Bakımı

Malzemeler:

 • Yarım çay bardağı doğal hindistan cevizi yağı
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı

Hazırlanışı:

 1. Tüm malzemeleri kısa bir süre ısıtarak, bir kabın içerisine alın.
 2. Daha sonra, özellikle saç diplerine daha yoğun olmak üzere, saçınıza kökten uca, 10 dakika boyunca masaj yaparak, sürün.
 3. Zeytinyağı maskesinin saçınızın her kısmına nüfuz etmesi için saçınızı tarakla tarayın.
 4. Saçınızı duş bonesi ya da havluyla sarın.
 5. Saçınızda gece boyunca maskeyi bekletin.
 6. Bu süre sonunda saçınızı ılık ya da soğuk suyla, doğal şampuan kullanarak yıkayın.

3. Saç Uzatan Maske Tarifi

Saç Bakımı

Malzemeler:

 • 1 tane muz
 • 3 çorba kaşığı bal
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı

Hazırlanışı:

 1. Tüm malzemeleri bir kabın içerisine alın ve karıştırın.
 2. Önceden ıslattığınız saçınızın, özellikle diplerine daha çok olacak şekilde, kökten uca sürün.
 3. Saçınızın her kısmına eşit ölçüde olması için saçınızı tarakla tarayın.
 4. Saçınızı havlu ya da duş bonesiyle iyice sarın.
 5. Maskeyi saçınızda yaklaşık olarak yarım saat kadar bekletin.
 6. Bu süre sonunda saçınızı ılık ya da soğuk suyla, doğal bir şampuan kullanarak maskeden arındırın.

4. Saçı Güçlendiren Maske Tarifi

Saç Bakımı

Malzemeler:

 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 1 adet avokado
 • 4 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı:

 1. Avokadoyu bir kabın içerisine alın ve iyice ezin.
 2. Daha sonra içerisine zeytinyağı ve balı ilave edin.
 3. Zeytinyağı maskesini, nemli olan saçınıza uygulayın. Eğer saç uçlarınız kuruysa, bu kısımlara daha çok uygulayabilirsiniz.
 4. Saçınızı bir havlu ya da streçle sarın. Saçınıza belirli bir ısıya kavuşması ve daha etki göstermesi için saçınızı sarmayı ihmal etmeyin.
 5. Maskeyi saçınızda 30 ya da 45 dakika boyunca bekletin.
 6. Bu süre sonunda saçınızı ılık ya da soğuk suyla, doğal şampuan kullanarak yıkayın.

Avokadonun içerisinde A ve E Vitaminleri, mono doymamış yağ bulunur. Bu nedenle yıpranmış, cansız ve hacimsiz saçlara büyük ölçüde fayda sağlar.

Zeytinyağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Bakımı

Zeytinyağı hem vücut sağlığı hem de saç bakımında mucizevi etki sağlayan bir besin. Zeytinyağı maskesinin saçınıza fayda sağlamasını istiyorsanız, düzenli olarak her hafta 2 ya da 3 kere saçınıza uygulamanız gerekir. Saçınızın daha güçlü olması için belirli bir süre ara vermeden maskeyi tekrarlamaya özen gösterin. Saçınıza zeytinyağı maskesini uygulamadan önce,saçınızın nemli olmasını sağlayın. Çünkü maske nemli saça daha fazla yarar sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.