Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Beyazlaması Nedir?

En doğal aksesuarlarımızdan biri de saçlarımızdır. Saç bakımı sektöründe çıkan birçok ürün nedeniyle insanlar saçlarına gün geçtikçe daha çok önem veriyor. Bu ürünler hem saçların şekillenmesinde hem renginde hem de bakımında kullanılıyor. Ancak önceden büyüklerimizin bunlara ihtiyaç duymadan da oldukça bakımlı ve sağlıklı saçlara sahip olduğunu görmüşüzdür. Saçlarımız için her ne kadar pahalı ve kaliteli ürünler kullanıyor olsak da zaman içerisinde ne yazık ki bazı deformasyonlar söz konusu olabiliyor. Önceden sadece kadınların önem verdiği saçlar şimdi erkeklerin de vazgeçilmezleri arasına girdi. Ancak her ne kadar bu ürünlerden faydalansak da bazen saçlarımızın arasında beyaz teller görmemiz kaçınılmaz oluyor. Ancak önceden sadece yaşlılık belirtisi olan saçların yapısı araştırıldıktan sonra saç beyazlamasının yalnızca yaşla değil aynı zamanda çeşitli sebeplerden dolayı da ortaya çıktığı görüldü.

Saç Beyazlaması Nedir?

Saç beyazlaması; kişinin çeşitli nedenlerden dolayı saç tellerinin beyazlamasıdır. Kiminde birkaç tel beyazlarken kiminin tüm saçları beyazlar. Bunun altında yatan sebeplerse oldukça fazladır. Bu sebepler araştırıldığı takdirde takviye edilen eksiklik sonrasında bu beyazlamaların durdurabileceği biliniyor. Aynı zamanda birçok doğal saç boyası ile bu sorunun önüne geçebilmek mümkün. Bunun yanı sıra saçların neden beyazladığını bilmek gerekiyor. Çünkü saç beyazlamasının önüne geçebilmek için yapılan bazı çözümler tam aksine saçların daha çok beyazlamasına neden olup kişinin çeşitli ürünlere bağlı yaşamasına neden oluyor

Saç Beyazlaması Neden Olur?

Ten rengimizin rengini veren pigmentler gibi saç rengini koruyan ve saça renk veren bir madde vardır. Bu maddenin adı melanindir. Melanine karşılık olarak peroksit maddesi de saçların renginin korunmamasına neden olarak saçların beyazlamasına neden olur. Saç beyazlaması aynı zamanda saç hücrelerinin yıprandığı ve bunu onaracak gücünün kalmadığına da delalettir. Melanin saç rengini korurken vücudun bir diğer dikkat ettiği nokta peroksitin miktarıdır. Vücudumuz her gün peroksit üretse de bu az miktarda olduğu için saçları doğrudan etkilemez. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı peroksit artarsa kişinin saçlarının rengini koruyan melanin giderek azalır ve peroksite yenik düşerek saç beyazlamasına sebep olur. Aynı zamanda yaş ilerledikçe vücutta bazı hormonlar ve enzimlerin de salgılanması ve yoğunluğu giderek azalır. Bu azalma sonucunda melanin de giderek yoğunluğunu kaybeder ve bu da saç beyazlamasına yol açar.

Saçların beyazlamasına neden olan en büyük etkenlerden biri de kalıtsallıktır. 20’li yaşlarda birçok kişinin de saçlarının beyazladığını görmüşsünüzdür. Bunlar genellikle genetik faktörlerin ortaya çıkması ve baskın gelmesinden kaynaklanır. Eğer saçlarınızda çok fazla işlem yapılmışsa saçlarınızın hücre yapısı da zamanla yüksek ısıya maruz kalarak bozulur. Bu bozulma sonucunda kişinin hem saç şekli değişir hem saçları dökülür hem de saçlarında beyazlama görülür. Saçların yapısını koruyan maddelerin beslendiği bir diğer hormonda B12 hormonudur. Eğer kişi bu hormonun eksikliğini yaşıyor ise saçlarındaki değişimi de çok geçmeden fark edecektir.

Çağımızın hastalıklarının altında yatan birçok sebepten biri de strestir. Stres ne yazık ki saçların beyazlamasında da büyük rol oynar. Eğer kişi oldukça stresli bir yaşam sürüyor ve bununla beraber de kötü alışkanlıklar ediniyorsa kişinin saçlarında miktarı kişiden kişiye değişen bir beyazlama görülür. Stres vücudun içinde bulunan tüm sistemlerin yapısını etkiler bunlardan en çok hormonlar etkilenir. Etkilenen hormonlarda ayak tırnağımızdan saç telimize kadar olumsuz etki gösterebilir. Eğer kişi ağır bir ruhsal problem yaşıyorsa kişinin saçlarında da beyazlamalar söz konusu olur. Eğer kişi bu stresli dönemi atlatabilir ve kendi vücut dengesi normale dönerse saçları eski rengine kavuşur

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Saç beyazlamasını önlemek için her ne kadar saç bakım ürünleri çıksa da yukarı da belirttiğimiz etkenlerden birkaçını yaşıyorsanız bu çözümler geçici çözümler olarak etkisini gösterecektir. Bunun için hem beslenmenize hem de ruh sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Ancak eğer kişinin genetiğinde bu sorun varsa bunun için yapacak bir şey olmayacaktır. Fakat kişi bu görüntüden rahatsızlık duyuyorsa doktorlar tarafından da önerilen doğal boya markalarını araştırabilirsiniz.

Bunun haricinde kişi saç rengini korumak ve saç rengini koruyan yapılara destek olmak için bazı kürler uygulayabilir. Bu kürlerin başında ise soğan gelmektedir. Soğan kabuğu oldukça faydalı ve iyi bir pigmente sahip bir besin atığıdır. Soğanı hem kabuğu ile hem de kendisi ile bir süre tencerede kaynatın. Önce kötü bir koku gelse de tüm kokusunu kaynarken suya bırakacak ve saçlarınızda kötü bir kokunun olmasını önleyecektir. Daha sonrasında bu suyu banyoya girmeden önce saçlarınıza uygulayın ve bir süre beklettikten sonra saçlarınızı durulayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.