Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Hepimiz çevremize karşı güzel ve bakımlı gözükmek için gerek cilt bakımı gerekse saç bakımı gibi birçok yol ararız. Bazılarımız da kendini farklı hissetmek ya da biraz daha genç görünmek için saçımızı boyarız. Saçımızı boyamak için bazen kuaföre gitmeye de gerek olmayabilir. Becerikli komşumuz veya tanıdığımız biri varsa sadece boyayı almamız yeterlidir. Peki boyadan kalan lekeleri nasıl çıkarmamız gerektiğini biliyor muyuz? İşte bundan sonraki aşamada gerek vücudumuzdaki gerek koltuktaki, halıdaki gerekse kıyafetteki saç boyası lekesinin nasıl çıkarılacağını inceleyeceğiz.

Halıdan Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle eğer evde saç spreyi varsa sıkılarak kuruması beklenmeli ve kuruduktan sonra sert bir fırça yardımıyla çıkarılmalıdır. Eğer sprey yoksa ve halının dokusu yumuşak ise lekeye biraz aseton dökülerek 5-10 dakika sonra ıslak veya kolonyalı bir bezle silinir.

Farklı bir yöntemde de halı temiz beyaz bir bezle silinir. Sonrasında yarım çorba kaşığı sıvı el ve bulaşık deterjanıyla bir bardak ılık su karışımı halıdaki lekeye bez yardımıyla sürülür. Lekeli olan bölge kurumaya bırakılır. Bir bardak ılık suyla çeyrek bardak beyaz sirke karışımı lekeye uygulanarak leke kaybolana kadar devam edilir. Sonrasında lekeli bölge suyla iyice durulanıp kurutulur.

Kıyafetten Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer leke yeni oluşmuşsa ve evde saç spreyi varsa hemen kıyafetin üzerine sıkılır ve kuruması beklenir. Kuruduktan sonra makineye atıldığında leke çıkar. Ancak leke uzun süreli ise kıyafet kolonya ile önce yumuşatılır. 5-10 dakika sonra sert bir şekilde bastırılarak çıkarılır.

Başka bir yöntem de kıyafeti beyaz sirke ve çamaşır suyu eklenen ılık suya batırmak. Suda 5-6 saat bekleyen kıyafet lekeden kurtulmuş olur.

Ciltten Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Hızlı hareketlerle boya bulaştığı an lekeyi çıkaramazsak ciltte kuruduktan sonra işimiz zorlaşır. O zaman da aşağıdaki alternatiflerden deneyerek çıkarabiliriz.

Kabartma tozu ve sıvı deterjan kullanımı: Kabartma tozu, su ve sıvı deterjan karıştırılarak macun haline getirilir. Karışım lekenin üzerine uygulanır ve ovalarken kaybolur.

Zeytinyağı kullanımı: Makyaj temizleme pamuğu veya kulak temizleme çubuğunu zeytinyağına batırıp lekenin üzerine leke geçinceye kadar sürülür.

Bebek yağı kullanımı: Eşit miktardaki bebek yağı ile sıvı makyaj temizleyicisini karıştırıp lekenin üzerine oval hareketlerle sürülür.

Aseton kullanımı: Aseton da kabartma tozunda olduğu gibi ölü deriyi kaldırır. Birkaç damla su yardımıyla pamuk üzerine damlatılan asetonu lekenin üzerinde tutup daha sonra durulayın. Eğer herhangi bir yanma hissi oluşursa o anda aseton kullanımı durdurulur ve cilt bol su ile yıkanır.

Diş macunu kullanımı: Lekenin üzerine diş macunu sürün ve 1 dakika sonra ılık su yardımıyla durulayın. Lekenin tam çıkmaması durumunda diş macunu miktarını arttırın.

Koltuktan Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuk veya döşeme kumaş üzerindeki boya lekesi kurumuşsa bu alana amonyak dökün ve 15 dakika bekletip silin. Sonrasında soğuk suyla durulayın.

Saç boyası lekesini çıkarmak için ne kadar çok alternatif olsa da önlem alınmalı; saçı boyarken eldiven kullanılmalı, eski ve rahat giyilip çıkarılabilen kıyafet seçilmeli, boyama işlemi özellikle banyoda yapılmalı, saç çevresine krem sürülmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.