Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Derisinde Kabuklanma Neden Olur?

İnsanları güzel gösteren en önemli unsurlardan biri saçtır. Saç estetik değerlerin önemli bir kriteri olarak kabul edilebilir. Ancak çevresel ya da yapısal faktörlere bağlı olarak saç derisinde kabuklanma bazı durumlarda ortaya çıkan bir sorun haline gelebilir. Genel olarak bir deri rahatsızlığı olarak nitelendirilen saç derisindeki kabuklanma hem saç sağlığına zarar verir hem de saçların bakımsız görünmesine neden olur. Kabuklanmada, saç derisindeki nemin azalması, saç derisinin gözeneklerinin tıkanması, derinin kuruması, stres, kaygı ya da endişe gibi sebepler etkili olabilir.

Saç Derisinde Kabuklanmanın Nedenleri Nelerdir?

saç derisinde kabuklanma

Saç derisinde kabuklanma genelde çoğu insanda ve her yaşta ortaya çıkabilir. Kabuklanmanın oluşmasında bazı sebepler etkili rol oynar. Bu sebeplerden, psikolojik sebepler hem insan vücudunun genel sağlığını hem de saç derisini büyük oranda olumsuz bir şekilde etkiler. Günümüzde çalışan insanlar yoğun stres altında oldukları için, bu sorun genelde ilk olarak onları etkileyebilir. Bu nedenle kabuklanma endişe ya da stres gibi duyguların daha çok hissedildiği zaman ortaya çıkar. Stres ortadan kalktığı zaman, kendi kendine geçebilir.

Saçların bakımlı ve sağlıklı olması için ilk olarak saç derisinin güçlü bir yapıda olması gerekir. Saç derisindeki gözeneklerin tıkanması sonucunda saç derisinde sivilceler oluşabilir. Sağlıksız ve dengesiz beslenme, yüksek dozda kullanılması gereken B12 vitamini, vücuttaki hormonal dengenin değişimi ve aşırı stresin oluşması saç diplerinde sivilcenin oluşmasına neden olur. Deride sivilce oluştuğu zaman, buna bağlı olarak kabuklanma da oluşur.

Saç derisindeki nem seviyesi azaldığı zaman, deride kuruluk, döküntü, kaşıntı ya da kabuklanma ortaya çıkabilir. Bitkisel yağları düzenli olarak saç derisine uyguladığınız zaman, belirli bir oranda tekrar nem kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. En sık görülen cilt hastalıklarından biri sedef hastalığıdır. Sedef hastalığı daha çok insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda ortaya çıkar. Cilt yüzeyinde kırmızı lekelerin oluşması, cildin nem dengesini kaybetmesi ve kuruması gibi belirtiler sonucunda meydana gelebilir.

Sedef hastalığı aynı zamanda saç derisinde kabuklanmaya da neden olabilir. Çünkü bu hastalık sadece cilt yüzeyinde ortaya çıkmaz, aynı zamanda saç derisinde de görülebilir. Saç derisinde kabuklanma, ayrıca birtakım sistemik hastalıkların belirtisi olabilir. Tüm vücudu olumsuz bir şekilde etkileyen bu hastalıklar, saç dökülmesine ve aynı zamanda kabuklanmaya neden olabilir. Kabuklanma ve saç dökülmesi aynı anda meydana gelen bir saç sorunu ise hiç vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekebilir.

En çok görülen cilt hastalıklarından biri olan egzama, aynı zamanda saç derisini de büyük oranda etkiler. Ciltte meydana gelen kızarıklık ve kabuklanma, saç derisinde de görülebilir. Egzamanın en yaygın belirtileri arasında kızarıklık ve kaşıntı yer alır.

Saç Derisinde Kabuklanma Nasıl Geçer?

saç derisinde kabuklanma

Saç derisinde pullanma ya da kabuklanma birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kabuklanma daha çok kepek şeklindedir. Ancak bazı durumlarda ise kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerle de meydana gelebilir. Kabuklanmanın altında yatan sebep kepek oluşumu ise kepek önleyici şampuanlar kullanabilirsiniz. Eğer farklı bir sebepten dolayı oluştuysa, bu durumda ilk yapmanız gereken şey, uzman bir cilt doktoruna görünmek olmalıdır. Doktorun yapacağı teşhise göre uygun bir tedavi yöntemi belirlenebilir.

Evde birtakım uygulamalar yaparak saç derisindeki kabuklanmaya geçici bir çözüm sunabilirsiniz. Örneğin içerisinde güçlü ve yararlı maddeler olan zeytinyağı, saç kabuklanması için ideal bir besin olabilir. Aynı zamanda saç derisini ve yapısını güçlendirmek, saç dökülmesinden kurutulmak için kullanabilirsiniz.

Steroidal kortizon kremler, saç derisindeki kabuklanmada etkili olan ilaçlar arasında yer alır. İlaç özelliği taşıyan bazı şampuanlar da bu sorunu kalıcı olarak geçiren yöntemlerden biri olabilir. Saç derisindeki kabuklanmanın sebebi eğer mantar oluşumu ise, antifungal türü ilaçları belirli bir süre kullanabilirsiniz. Eğer alerji kaynaklı olan bir kabuklanmaysa, antihistaminik ilaçları sürekli kullanmanızda yarar vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.