Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Derisinde Kabuklanma Nasıl Geçer?

Saç derisi kabuklanması ya da saç derisi pullanması çoğu zaman kaşıntı ve kepek ile beraber seyreder. Bu rahatsızlık çeşitli cilt hastalıklarından kaynaklanabilen bir durumdur. Kabuklanma genç-yaşlı, erkek-kadın tüm insanlarda görülebilen rahatsız edici bir hastalıktır. Tedavi edilmediği durumlarda tehlikeli saç dökülmelerine sebebiyet verebilir. Yazımızda saç derisinde kabuklanmanın nedenleri nelerdir, saç derisinde kabuklanma nasıl geçer? Gibi soruları detaylı bir şekilde cevaplayacağız.

Saç Derisinde Kabuklanmanın Nedenleri Nelerdir?

asd

Saç derisi mantarı, saç derisi mantarı baş derisinde ve vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen bir mantar enfeksiyonu türüdür. Belirtileri arasında kaşıntıyla beraber cildin kabuk kabuk dökülmesi yer alır. Bazı durumlarda kafa derisinde kızarıklıklar da gözlemlenebilir.

Sedef hastalığı, bağışıklık sistemindeki beyaz kan hücreleri yani akyuvarların normal ve sağlıklı cilt hücrelerini düşman olarak görerek saldırıp, cilt yüzeyinde tahribat oluşturması sonucunda oluşur. Sedef hastalığı kafa derisinde oluşur ise kafa derisinde pullanma ve kabuklanma durumu gerçekleşir.

Yağlı egzama, tıptaki adı ise seboreik dermatittir. Bu rahatsızlık ciltte kırmızı pullu, yağlı görünümlü lekelere yol açan bir cilt hastalığıdır. Yağlı egzama baş derisinde meydana geldiği taktirde yaralara ve kızarıklıklara yol açar. Bu belirtilerin yanında kafa derisinde kabuklanma ve dökülmede meydana gelebilir.

Alerji, saç derisi dökülmesinin, kabuklanmasının ve pullanarak dökülmesinin en sık karşılaşılan nedenidir. Yeni kullanılan şampuana, saç bakım ürünlerine veya benzeri kozmetik ürünlere karşı kafa derisinin göstermiş olduğu reaksiyona kafa derisi alerjisi adı verilir.

Zona hastalığı, su çiçeğine de neden olan virüsten kaynaklanır. Su çiçeği hastalığı yakalandıktan sonra virüs pusuya geçer. Uyanıp aktif hale gelirse zona hastalığı meydana gelir. Bu hastalık çoğunlukla kafa derisini etkiler. Başta meydana geldiği taktirde saç derisinde dökülmelere pullanmalara sebebiyet verir. Bu rahatsızlığın diğer belirtileri ise baş ağrısı veya yüzde zayıflama şeklinde gözlemlenebilir.

Saç kıran, bu rahatsızlık ortaya çıkmaya başladığında ilk olarak kafa derisinde kabuklanma ve dökülme gerçekleşir. Rahatsızlık kontrol edilmediği taktire saçların tamamının kalıcı olarak dökülmesine yol açabilir. Bu nedenle hastalığın ilk semptomları baş gösterdiği andan itibaren cildiye doktoruna giderek gerekli ilaçları kullanmalısınız.

Saç Derisinde Kabuklanmanın Tedavisi Nasıl Yapılır?

640

Sedef Hastalığı, sedef hastalığına özel bir yöntem ile tedavi edilir. Ancak bu hastalığa sadece geçici olarak ilaç tedavisi uygulanabilir.

Saç derisi mantarı, bu hastalığı tedavi etmek için antifungal ilaçlar ya da ilaçlı şampuanlar kullanılarak tedavi edilir. Tedavi edilmediği taktirde cilt aşırı derecede iltihaplanarak, kalıcı olabilecek saç dökülmeleri görülebilir. Bu nedenle bu hastalık görüldüğü anda bir cildiye hekime görünmenizde fayda var.

Yağlı egzama, bu hastalığın sebebi kesin olarak tespit edilemediğinden tedavisi de biraz meşakkatlidir. Egzama için kullanılan ilaçlı şampuanlar ve baş derisine sürülen merhemler bu hastalığın tedavisinde baş rol oynar. Bu tip ilaçlar kullanıldığı taktirde zor da olsa bu hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Zona hastalığı, hastalığın tedavisi için virüsleri için üretilen ilaçlar tercih edilir. Bunların yanında hastanın rahatlaması amacıyla ağrı kesiciler ve topikal merhemler de kullanılır. Saçlar yıkanırken suyun kireçsiz ve temiz olması hastalığın tedavi sürecini hızlandıracaktır.

Doğal şampuan kullanımı, kimyasal içerikli şampuanlar kafada pullanmaya neden olabilir. Bunun nedeni alerjik etmenlerdir. Doğal içerikli şampuanlar kullanarak, saç pullanması rahatsızlığı hiç görülmeden tedavi edilebilir. Doğal şampuanları kullanmayı tercih etmiyorsanız, kimyasal şampuanları kullanırken kesinlikle çok fazla kullanmamalısınız.

Alerji, bu durum ile karşılaşıldığı taktirde yapılması gereken, saç derinizi etkileyen ve alerjiye sebep olan maddeyi bir daha asla kullanmamak olacaktır. Hatta bileşenleri iyice incelenip alerjiye neden olan maddeyi içeren hiçbir ürünü kullanmamak sağlığınız açısından iyi olacaktır. Bileşenin asıl kaynağı doğal bir kaynak ise doğal kaynağı kullanmak bile tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Sağlık açısından es geçilmeyecek kadar önemli olan saç derisinde kabuklanma probleminin ilerleyen aşamaları insanlarda kalıcı saç dökülmelerine dahi yol açabilir. Bu nedenle rahatsızlık görüldüğü andan itibaren bir cilt doktoruna görünmeniz hayati önem taşır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. selman dedi ki:

    saç dökülmelerine ne iyi geliyor