Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Dipleri Neden Acır?

Saç diplerinin ağrıması adeta bir kabustur. Saç dipleriniz birçok nedenden kaynaklı olarak ağrıyabilir. Fakat burada önemli olan püf noktaların bulunmasıdır. Öncelikle saçlarınıza ve saç derinize iyi bakmanız gerekir. En basiti olarak banyo yaptıktan sonra saçlarınızı havalandırıp kurutmanız gerekiyor. Aksi halde saçlarınızın dipleri ağrıyacağı gibi birçok hastalığa da neden olabilirsiniz. Aynı zamanda saçlarınızın dökülme olasılığı artar. Saçlarınız için kullandığınız şampuan ve saç kremleri de oldukça önemlidir.

İçerisinde ne kadar az kimyasal madde olursa o kadar iyi olur. Saçlarınızı boyadığınız boyalara da dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğu kadar kaliteli bilindik ve katkı maddesi az boyaları tercih edin. Hatta doğal boyalar ile boya yapmaya çalışın. En önemlisi de saçlarınıza sıklık ile bakım yapın. Siz ne kadar saçlarınıza iyi bakarsanız saçlarınız da bir o kadar sağlıklı ve bakımlı olur. Bu yazımızda saç diplerinin ağrımasına neden olan durumları anlatacağız.

Saç Diplerinin Acıma Sebepleri Nelerdir?

1. Saç Nezlesi

En çok saç nezlesi yüzünden saçlar ağrır. Saç nezlesi durumuna sıklıkla rastlanır. Saçları yıkadıktan sonra iyi bir şekilde kurutup havalandırırsanız saç nezlesi olma durumuna engel olursunuz. Saçarların ıslak ve havasız kalması saç nezlesine neden olur. Bu duruma engel olmayıp ilerlemesine neden olur iseniz saç dökülmesine kadar gider.

Bu rahatsızlık en çok kadınlarda görülür. Saç diplerine iğne batıyormuş gibi ağrılar olur. Kadınların saçlarının daha uzun ve daha sık olması nedeni ile havasız kalma durumu yüksek olduğu için en çok kadınlarda rastlanır bu duruma. Saç nezlesi olmamak veya bu durumdan kurtulmak tamamı ile sizin elinizde. Biraz dikkatli ve özenli olmanız yeterli olacaktır.

2. Tinea Mantarı Saç Hastalığı

Bu deri hastalığı çoğunlukla çocukların saç derilerinde görülür. Bu hastalığın bulaşma olasılığı çok yüksektir. Bu mantar saç diplerinin kızarıp kaşınmasına neden olur iken saç diplerinde ağrı yapar. Bu durumda geç kalmadan doktor yardımı alınması gerekir.

3. Saç Derisinde Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı bağışıklık sisteminin bozulması ile ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Ciltte pullanma olarak görülür ve kaşıntı yaparak dökülmeler olur. Fakat saçta oluşabilecek sedef hastalığı saç derisinde ağrıya neden olur. Hatta banyo sırasında kullanılan bazı şampuanlar yanma yapar. Bu nedenle saç derisinde sedef hastalığı olanlar her türlü şampuan kullanamaz. Bazı dönemlerde bu hastalık yoğunlaşırken bazı dönemlerde azalma gösterir.

4. Kemoterapinin Etkisi

Kemoterapi gören hastaların saçlarında dökülme sorunu yaşanacağı bilinir. Fakat kimyasal tedavi görmek zorunda kalanların saçlarının dökülmeye başlamadan önce saç diplerinde ağrı olur.

5. Bakteriyel Enfeksiyonlar

Saç diplerinde oluşabilecek mantar dışında bakteriyel enfeksiyonlarda olabilir. Bu bakteriyel enfeksiyonlarda saç diplerinde ağrıya neden olurlar. Bu enfeksiyonlara impetigo ve folikülit gibi bakteriler neden olabilirler. Bu durumlarda kızarıklıklar da görülebilir.

6. Yağlı Saç Derisi

Saç dipleri ve saçları aşırı derecede yağlı olanlarda saç dibi ağrısı olabilir. Bunun nedeni ise saçları fazla yağlı olanlarda saç derisinde iltihaplanma olabilir. Bir de saç diplerinde biriken yağlar saç diplerinin hava almasına engel olacağı için ağrı yapar.

7. Kuru Saç Derisi

En az yağlı saç derisine sahip olanlar kadar kuru saç derisine sahip olanlarda zor bir durum yaşar. Fazla kuru olan saç dipleri hem ağrı yapar hem de kaşıntı. Bunun nedeni ise saç diplerindeki nemsizliktir. Bu saç derilerine sahip olanlar yağ bakımı ile saçlarını nemlendirip kuru saçlara yönelik olan şampuan ve krem kullanmalıdırlar.

8. Yoğun Stres

Stres insanoğlunun hastalıklarının ana başlangıcıdır. Vücudun her yerini etkileyebileceği gibi saç diplerinin ağrımasına da neden olabilir. Hatta saç diplerinde sivilcelerin oluşmasına da neden olabilir. Bu sivilceler de saç diplerini ağrıtır.

Saç Diplerinin Acımasına Yol Açan Diğer Nedenler

  • Saçların tepeden ve çok sıkı toplanması saç diplerinde ağrı yapar.
  • Saç diplerinde oluşan sivilceler.
  • Saçların çok sık taranıp saç derisine hasar verme durumunda da saç diplerinde ağrı oluşur.
  • Saçların çok sık boyanıp saç derisinin sürekli, olarak işleme maruz kalması.
  •  Çok gür olan saçlara sahip olanların saç derisinin hava almamasından dolayı saç diplerinde ağrı olur.
  •  Saçların sürekli olarak toplanması veya topuz yapılması hatta yatarken bile açılmaması halinde havasız kalacağından saç diplerinde ağrı olur.
  • Kullanılmak zorunda olan bazı ilaçlarda yan etki olarak saç diplerinde ağrı görülebilir.

Saç Dibi Ağrısı Olanlar Ne Yapmalıdır?

  • Sürekli olarak saç dipleri ağrıyanlar öncelikle bir cilt doktoruna gitmeli.
  • Saçlarınız için kullanmış olduğunuz ürünlerin içerisinde SLS olmamasına özen gösterin. SLS maddesi saç diplerinde iltihaplanma ve saçların sağlıksız hale gelerek daha geç uzaması gibi sorunlara neden olabilir. En kötüsü ise kullanmış olduğumuz şampuanların yaklaşık %90’ında bu maddeden bulunur. Bu nedenle iyi araştırma yapmalısınız.
  • Doğal nem verecek yağlar ile saçlarınıza bakımlar yapın. Saçlarınıza düzenli bakım yaparak saç derinizi de beslemiş olursunuz. Bu yağlara aktar üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. En çok lavanta, çay ağacı, biberiye, badem ve çam terebentin yağları tercih edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.