Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Diplerinde Ağrı ve Kulakta Hassasiyet Neden Olur?

Saç, her insan için önemli estetik değerler arasında yer alır. Saç aynı zamanda insanları güzel gösteren çok önemli bir faktördür. Saçların güzel görünmesi için aynı zamanda saç köklerinin ve diplerinin de sağlıklı, güçlü olması gerekir. Ancak bazı durumlarda saç diplerinde sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Saç diplerinde oluşan ağrı kulak bölgesini de etkisi altına alarak, hassasiyet oluşumuna yol açar. Bu sorun kısa bir süre içerisinde tamamen geçer. Fakat bazı önemli hastalıkların bir belirtisi ise, hastalık vücudu tamamen terk edinceye kadar bu sorun devam edebilir.

Saç Diplerinde Ağrı ve Kulakta Hassasiyetin Nedenleri Nelerdir?

saç diplerinde ağrı ve kulakta hassasiyet

Saç diplerinde yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak ağrı ortaya çıkabilir. Saçta oluşan ağrı, ilerleyen zamanlarda aynı şekilde kulakları da olumsuz bir şekilde etkiler. Saç bakımında kullanılan şampuan, krem ya da boya gibi ürünlere karşı cilt yüzeyi tepki verebilir. Bu ürünlerin içerisinde yer alan sodyum laüret sülfat maddesi ağır kimyasallardan oluşur. Sürekli kullanımı sonucunda saç derisini birçok zararlı maddeye karşı büyük ölçüde koruyan doğal yağa zarar verir ve bir süre sonra tamamen yok edebilir. Dip kısımlarında tahriş ortaya çıkar ve sonraki zamanlarda ağrımaya başlar. Daha sonraki günlerde ağrı güçlenerek, kulakta hassasiyet oluşmasına neden olabilir.

Çeşitli sebeplerin oluşum göstermesi sonucunda saç derisinde cilt hastalıkları ortaya çıkar. Bu hastalıkların en çok görüleni ise saç nezlesidir. Duş sonrası iyi kurutulmaması sonucunda saç nezlesinin ortaya çıkma ihtimali çok artar. Daha sonraki aşamada saçlar dökülmeye başlar ve saç diplerinde ağrı ortaya çıkabilir. Kadınlarda daha fazla görülmesinin sebebi saçlarının uzun ve gür olmasıdır. Saç nezlesi, diplerine iğne batması gibi bir his oluşumuna neden olur.

Vücudun farklı bölgelerinde mantar oluşumu ortaya çıkabilir. Özellikle saç diplerinde ringworm türü mantar enfeksiyonu meydana gelir. Mantarın bir sonucu olarak diplerde ağrı, yuvarlak, kırmızı renkte kabarcıkların oluşumuna neden olabilir. Etki alanı git gide yayılarak kulakta hassasiyete ve ağrıya yol açar. Uzun süre tedavisi yapılmayan mantar enfeksiyonunda saç güçsüzleşerek, dökülmeye başlar. Mantar enfeksiyonuna ek olarak, impetigo ya da folikülit gibi bakteriyel enfeksiyonlar da saç derisinde ağrıya neden olabilir. Aynı zamanda diplerde kızarıklık ve şişlik de görülür. Tinea adı verilen mantar türü, daha çok çocukların saç derisinde görülen ve bulaşıcı özellikte olan bir sağlık sorunudur. Baş derisinde kaşıntı, kızarıklık, soyulma ve ağrının oluşumuna neden olabilir. Kaşıntıyla birlikte, sekonder bakteri enfeksiyonu da eklenir.

Yapısal faktörlerin ortaya çıkması sonucunda sedef hastalığı meydana gelir. Daha çok cilt ve saç derisinde oluşum gösteren sedef hastalığı, cilt yapısında yer alan hücrelerin hızlı bir şekilde değişmesi sonucunda olabilir. İnsan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sisteminde görülen sorunlar da sedef hastalığının oluşumuna neden olabilir. Bu durumda cilt yüzeyinde ve kafa derisinde pullanma, kaşıntı, kızarıklık ortaya çıkar. Ek olarak saç diplerinde ağrı ve kulakta hassasiyet durumu meydana gelebilir.

Günümüzde en önemli hastalıklar arasında kanser yer alır. Kanseri tedavi etmek için hastaların durumuna göre kemoterapi uygulanabilir. Kemoterapi gibi ağır bir tedavi yönteminin yan etkilerinden biri saç dökülmesi ve kafa derisinde meydana gelen bazı değişimlerdir. Saç dökülmesinden önceki süreçte diplerde şiddetli ağrı görülebilir. Şiddetli ağrı farklı alanları etkisi altına alarak, kulakta hassasiyet hissinin oluşumuna da neden olur.

Saç Diplerinde Ağrı ve Kulakta Hassasiyet Nasıl Geçer?

saç diplerinde ağrı ve kulakta hassasiyet

Saç diplerinde meydana gelen ağrı, acı, yakın olduğu için kulakları da olumsuz bir şekilde etkiler. Bu sorun için doktora başvurmanız gerekir. Yapılan test ve tetkikler sonucunda oluşum sebebine göre, farklı bir tedavi yöntemi belirlenebilir. Sorunun gerçek sebebi mantar ya da enfeksiyon ise mantar önleyici cilt kremi ya da şampuan kullanımını tavsiye edilir. Bakteri enfeksiyonuna bağlı olarak oluşan ağrı, antibiyotik krem ya da ilaç yardımı ile aşılabilir.

Birçok kozmetik ya da saç bakım ürünlerinin içeriğinde yer alan sodyum laurel sülfat maddesi, kafa derisine ciddi anlamda zarar verir. Cilt yapısına, saç derisinde iltihaplanmaya neden olarak, saçın uzamasını geciktirebilir. Aynı zamanda saçta oluşan yaraların da tedavi süresini uzatır. Tüm bu sorunlardan kurtulmak için içeriğinde sodyum laurel sülfat maddesi bulunmayan saç bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Saç ve saç derisine bakım yapmak için doğal bitki yağlarını kullanmanız büyük oranda fayda sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.