Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Diplerinde Döküntü Neden Olur, Nasıl Geçer?

Saç diplerinde görülen döküntüler kimi zaman bir saç rahatsızlığıyla ilgili olabilirken kimi zamanda cilt problemi yüzünden yaşanabilir. Saç döküntüsü kişinin sadece görüntüsüyle ilgili problemi değil aynı zamanda psikolojik olarak da sorun yaşamasına neden olur. Saç döküntüsü problemi karşısında yapılması gerekenleri ve nedenlerine hep birlikte bir göz atalım.

Saç Diplerinde Döküntünün Nedenleri Nelerdir?

Saç diplerindeki döküntüler genelde cilt problemlerinin bir belirtisidir. Saç derisinde ortaya çıkan mantar saç dibindeki döküntülere neden olur. Döküntüden önce kaşıntılar oluşur ve aşınmayla birlikte saçlarda saç derisinin döküntüleri meydana gelir. Eğer buna karşı bir önlem alınmazsa kişide iltihaplanmalar da olabilir.

Sedef hastalığı halk arasında oldukça yaygın olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın farklı belirtileri olabilir. Sedef hastalığı vücudun her yerinde renk değişimlerine neden olur. Saç derisinde olan sedef hastalığı saçlarda döküntüye de neden olur. Aynı zamanda kafa derisindeki renk değişimi de bu şekilde ortaya çıkar.

Saç derisinde de görülebilen diğer bir rahatsızlık yağlı egzamadır. Kırmızı, pullu yağlı bir görünüme neden olan bu rahatsızlık saç derisinde görüldüğü zaman döküntülere kızarıklıklara ve tahrişe neden olur. Zaman içinde kişinin yüzünde de boynunda da bu döküntülere rastlanabilir.

Saç diplerinde oluşan döküntüler özellikle mevsim geçişlerinde bir hayli fazlalaşabilir. Bunun nedeni ise alerjik reaksiyonlardır. Özellikle polen ve türevleri alerjik etken maddelere karşı saç derisinde bir kaşıntı oluşturur. Bu da zamanla döküntülerin oluşmasına neden olur.

Zona hastalığı bir virüstür ve özellikle küçük çocuklarda su çiçeği rahatsızlığına neden olduğu bilinen bir virüstür. Virüs vücudunuzda konaklayabilir ve uzun zaman bu şekilde sizlere kendini göstermeden durabilir. Bağışıklık sisteminin düşmesinin ardından aktif hale gelir ve saç derisinde iltihaplı bir kaşıntıya neden olarak sonunda da dökülmeleri oluşturur.

Aids hastalığında etkin olan HIV virüsü kişide uzun vadeli olarak kendini gösterir. Öncelerde normal bir kaşıntıymış gibi saç derisinde ve vücutta kaşıntılara neden olabilir. Daha sonra bu kaşıntılar özellikle saç derisinde artarak saçlarda ve ciltte deri dökülmelerine neden olur.

Saç derisindeki dökülmeler kimi zamanda saç bakımı için kullanılan ilaçların içerisinde bulunan etken maddeler olabiliyor. Özellikle cildi hassas olan kişilerde bu durum daha fazla görülür. Bu saç bakım ürünleri saç derisinde kalıntılara neden olur. Zaman içerisinde saç derisiyle birlikte bu kalıntılar da dökülür.

Saç Diplerinde Döküntü Nasıl Geçer?

Saç diplerinde görülen döküntülere müdahale edilmediği takdirde saç derisi giderek zarar görebilir ve saçların tutunacağı bir yüzey kalmayabilir bu da aşırı saç dökülmelerini oluşturur. Saç diplerindeki döküntüler genelde ilaç tedavisiyle birlikte geçebilir. Ancak bu tedavi yöntemine karar verecek olan uzman doktorlardır. Eğer saçlarınızda ciddi bir döküntü varsa ve beraberinde kaşıntılar da mevcutsa kişi öncelikle cildiye uzmanına gitmelidir. Teşhise göre tedavi biçimi de şekillenir.

Saç mantarından dolayı oluşan döküntüler için genellikle ilaçlı şampuanlar iyi gelebilir. Herhangi bir bakteri ya da virüs nedeniyle oluşan döküntülere gerekli olan kremler ve beraberinde kullanmaları gereken ilaçlı şampuanlar mevcuttur. Doktorlar sizlerin saç tipine en uygun şampuanı önerecektir.

Kişiyi rahatsız eden alerjik maddelere karşı önlem alındığı zaman kişinin alerji nedeniyle oluşan saç döküntüleri de kısa sürede geçer. Ancak saç derisini onarmak için yapacağınız çeşitli saç bakım maskeleri olabilir. Özellikle zeytinyağı içerikli maskeler saç derinizi kısa sürede onarır. Aynı zamanda elma sirkesi de saç dibinizdeki Ph oranını dengeleyerek saç derisinde olan döküntülerin kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

Eğer Aids hastasıysanız bu döküntülere yönelik ancak şampuan kullanabilirsiniz. Bu tehlikeli hastalık için henüz bir ilaç tedavisi olmadığı için belirtileri de ortadan kaldırmak zordur. Saç döküntülerinin daha çok artmaması için kişi bu sürede olabildiğince saçlarını kaşımamaya özen göstermeli bunun yerine saç diplerine bitkisel yağlarla masaj yapılmalıdır. Bu şekilde saç derisi beslenir ve kısa süre içinde dökülmeler de engellenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.