Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesine birçok farklı neden sebep olabilir. Günlük ortalama 100 ile 50 tel arasında saçları dökülenlerin korkmasına gerek yoktur. Çünkü sağlıklı saçlar bu oranda dökülür. Sağlıksız saçlar ise daha fazla sayıda dökülür. Saç dökülmenizi en çok banyo sırasında, tararken ve kıyafetlerinizin üzerine dökülen saçlardan görebilirsiniz. İlk olarak saç telinin incelmesi ile başlayıp saç dökülmesiyle devam eder.

Günümüzde saç dökülme sorunu ciddi bir hastalık halini almıştır. Bu sorun en çok erkeklerde görülür. İnsanların dış görünüşünü etkileyen saç faktörü çoğu insanda psikolojik depresyona neden olur. Hatta birçok insan saçlarını kaybettikten sonra kendilerine olan güvenlerini de kaybeder. Bunun nedeni ise bayan veya erkek cinsiyet ayrımı gözetmeksizin saçın insanlar üzerinde en büyük aksesuar olmasıdır. Saç daha bakımlı güzel ve çekici görünmemizi sağlar. Bu neden ile saç kaybı insanlar üzerinde daha kötü bir görünüm sağlayacağını düşündürür.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Birçok dış veya iç faktör saç dökülmesine neden olabilir.

 • Özellikle bayanlarda menopoz döneminde veya sonrasında girilen stres den dolayı dökülmeler oluşur.
 • Hamilelik döneminde oluşabilecek vitamin eksikliklerinden olabilir.
 • Troid hormonlarının bozulması.
 • Yoğun strese maruz kalma ve stres sonrası oluşabilecek psikolojik rahatsızlıklar.
 • Vücuttaki hormonların bozulması neden olur.
 • Yüksek ateşli hastalıklara yakalanmak saç döker.
 • Düzensiz ve dengesiz beslenme.
 • Kan eksikliği ve vitamin eksikliği.
 • Yanlış diyet yapmak etkiler.
 • Saç ve deri hastalığı.
 • Çok sık saç boyayarak saçları kimyasala maruz bırakmak.
 • Sık sık fön çektirip saça zarar vermek gibi nedenler saç dökülmesine yol açar.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Günümüzde en çok erkek tipi saç dökülmesine rastlanır. Bu saç dökülme tipi başın üst kısmından başlayarak zaman geçtikçe ön çizginin kaybolmasına neden olur. Zaman geçtikçe saçlar incelir. Saçların inceldiği bölgeler kelleşir. Bu dökülme ve zayıflama devam ederek üst kısımdan alt kısma yayılır ve sadece ensede çok az saç kalır. Önceden saç dökülmesi orta yaş sonrası görülürken şimdilerde erkek saç dökülmesi 18 yaşına kadar indi.

Bu saç dökülmesine hormonel olarak testosteronun değişmesidir. Bu hormon çok etkilidir. Saçlara sinyaller vererek onların zayıflayıp dökülmesine neden olur. Bu gibi hormon bozulmalarının erken teşhis edilmesi ile tedavi yapılması sonucunda saçlardaki zayıflamaya engel olup dökülmeler durdurulabilir. Günümüzde erkeklerin yüzde sekseninde saç dökülme sorununa rastlanır.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Son yıllarda kadınlarda görülen saç dökülme sorunu giderek artıyor. Ne yazık ki kadınlarında çoğu saç dökülmesi ile karşı karşıya kalıyor. Kadınlarda en çok stres saç dökülmesine neden olurken yanlış beslenip diyet yapma, hamilelik dönemi, menopoz, saçlara uygulanan kozmetik ürünler, saç boyama, saç şekillendiriciler ve mevsim değişiklikleri önemli nedenlerdir.

Kadınların yaptıkları en büyük hataların başında güzel görünmek uğruna saçlarına uyguladıkları işlemler ile saçlara ciddi hasarlar verip dökülmelere yol açmalarıdır. Bu hatalar sonrasında ise saçları düzeltebilmek için büyük uğraşlar verip bakımlar yapmak zorunda kalırlar.

Psikolojik Travma Sonrası Saç Dökülmesi

Aslında bu saç dökülmesi şeklinde kişi kendisi neden olur.. Psikolojik nedenlerden ötürü bazı kişiler saçlarını sürekli olarak çekiştirerek saçlarına zarar verir ve dökülmelerine neden olurlar. Çok sıcak suyla yıkayarak temizlendiklerini düşünüp saç derisine zarar verirler. Bu zarar sonucunda ise saçlarda dökülme sorunu yaşarlar. Kendilerinde değişiklik yapmak isteyip sürekli olarak saçlarına kimyasallar uygulayarak saçlarda kalıcı hasarlar oluşturup saçları incelterek dökülmelerine neden olurlar.

Saç Dökülmesi Hastalık Habercisi Olabilir

Saçım dökülüyor vitaminsizlikten veya stresten olabilir sonra geçer deyip boş vermeyin. Çünkü bazı hastalıklar saç dökülmelerine neden olabilir. Saç dökülmesini araştırarak aslında bilmediğiniz bir hastalığınızı öğrenebilirsiniz. Bu hastalığı tedavi ettirerek hem hastalıktan hem de saç dökülmesinden kurtulabilirsiniz. Bu hastalıklara örnek olarak şunları gösterebiliriz.

 • Sarkoidoz hastalığı
 • Lupus eritomotozus hastalığı
 • Sifiliz hastalığı
 • Tiroit hastalığı
 • Seks hormonlarının bozulması
 • Cilt kanseri hastalığı
 • Beslenme bozukluğundan oluşacak rahatsızlıklar ve bunlara ek olarak daha birçok rahatsızlıkların saç dökülmesinde büyük etkisi bulunur.

Saç Dökülmesini Nasıl Önlenir?

İlk olarak saçlarda dökülme çok ise doktor yardımı alarak tedaviye başlamak gerekir. Bunun dışında saçlara çok işlem uygulamamak gerekiyor. Saçlara uygulanacak kimyasallar ne kadar düşük olursa saçlar o kadar güçlü kalır. Saçların hava alması önemli bir konudur. Islak bırakılmamalı fakat yüksek derecede ısılara da maruz kalmamalı. Havlu ile kurulamada saçların kırılmamasına özen gösterilmeli.

Beslenme şekline dikkat etmelisiniz. Kansızlık veya vitamin eksikliği durumu saç dökülmesine neden olur. Saçlara düzenli olarak doğal yağlar ile bakımlar yapabilirsiniz. Kullanacağınız yağlar saç köklerini besleyerek saçların güçlenmesine yardımcı olur ve dökülmeyi azaltır. Saç dökülmesi genetik olan ve yüksek oranda saçlarını kaybeden erkekler ise saç ektirme yolu ile saçlarına doğal bir görünüm ile kavuşabilirler. Saç dökülmesi için ne kadar erken önlem alınırsa iyileşmesi de o kadar kolay olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.