Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi, kafa derisini etkileyebileceği gibi, bireyin bütün vücudunu da etkileyebilir. Saç dökülmesinin nedeni ise, hormonal değişiklikler, kalıtsal faktörler, tıbbi durumlar ya da ilaç tedavileridir. Herkes, kadınlar, erkekler ve çocuklar, saç dökülmesini deneyim edebilirler.

Kellik, tipik olarak kafa derisinden aşırı saç kaybı, saç dökülmesi olarak tanımlanır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte kalıtsal olarak saç dökülmesi ise, kelliğin en yaygın nedenidir. Bazı insanlar, oluşan kelliğin tedavisini yapmazlar ve gizlemeye ihtiyaç duymazlar. Ancak bazıları da, kelliği örtmeye çabalarlar. Bir saç stili şeklinde, makyaj ile, şapkalar ya da fularlar kullanarak bunu deneyebilirler. Bu kellikten hoşlanmayan insanlar için, kelliğin engellenmesi ve yeniden saç çıkmayı geliştiren tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Ancak kelliğin giderilmesi için bir tedaviye başlamadan önce bir doktorla görüşün ve saç dökülmesinin nedenlerini ve saç dökülmesinin giderilmesi için en uygun tedavi yöntemlerinin neler olduğunu araştırın.

Saç Dökülmesi Semptomları Nelerdir?

Saç dökülmesi, neden olduğuna bağlı olarak birçok farklı şekilde meydana gelebilir. Bir anda görülebileceği gibi, derece derece, kademe kademe şeklinde de meydana gelebilir. Ayrıca kafa derisini ya da bütün vücudu etkileyebilir. Bazı tip saç dökülmeleri geçici olarak görülür. Ancak bazı türleri ise kalıcı bir şekilde meydana gelebilir.

Saç dökülmesinin işaret ve semptomları şu şekilde verilebilir;

  • Kafanın üstünde kademeli olarak incelme, azalma: Bu tür hem kadınlarda hem de erkeklerde her yaşta görülebilecek en yaygın saç dökülme tipidir. Erkeklerde saçlar, genellikle alından başlayarak M harfi çizer gibi geri çekilir. Kadınlarda ise, erkekler gibi alın kısımları genelde dökülmez. Ancak saçın bazı bölümlerinde genişleme meydana gelir.
  • Dairesel ya da yamalı kel noktalar: Bazı insanlar ise, pürüzsüz, madeni para boyutunda kel noktalar meydana gelir. Bu tür saç dökülmesi genellikle sadece kafa derisini etkiler. Ancak bazen de, sakal ve kaşları da etkileyebilir. Bazı durumlarda ise, saçlar dökülmeden önce bireyin derisi kaşıntılı ya da ağrılı bir hal alabilir.
  • Saçın aniden dökülmesi: Fiziksel ya da duygusal bir şok, saçın aniden dökülmesine neden olabilir. Saçı tararken ya da saçın yıkanması sırasında, hatta nazikçe bir dokunuşla birlikte bir avuç saç elinizde kalabilir. Bu tür saç dökülmesi, kel yamalardan ziyade genelde bütün saçların incelmesine neden olur.
  • Tüm vücuttaki kılların dökülmesi: Bazı durumlar ve tıbbi tedaviler sonucu, kanser için kemoterapi gibi, tüm vücuttaki kılların dökülmesi durumu meydana gelebilir. Saç genellikle yeniden çıkar.
  • Kafa derisi üzerindeki kel parçaların yayılması: Bu durum saçkıranın bir işaretidir. Bu, kırık saçlar, kızarıklık, şişlik ve bazende sızma gibi durumlarla meydana gelebilir.

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Çoğu insan normal olarak günde 50 ile 100 kıl arasında saç dökebilir. Bu genellikle dikkate değer bir saç incelmesinin nedeni değildir, çünkü aynı zamanda alttan yeni saç uzuyordur. Saç kaybı, bu saç büyümesi ve dökülmesi döngüsü bozulduğunda ya da saç kökü zarar gördüğünde ya da yaralı doku ile yer değiştiğinde meydana gelir. Saç dökülmesinin kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak bazı durumlarla alakalı olduğu bilinmektedir. Bu durumlar;

1.Kalıtsallık

Saç dökülmelerinin en yaygın neden olarak kalıtsallık. Bu durum genellikle aşama aşama ve tahmin edilebilir şekilde meydana gelir. Kalıtsallık, ayrıca, saçın dökülmeye başlayacağı zamanı, yaşı, saç dökülme boyutunu ve kelliğin genişliğini de etkileyebilir. Kellik erkeklerde en erken ergenlikte başlayabilir ve erkeklerde yaygın olarak görülür. Bu tür saç kaybı, hem saç incelmesi hem de saçın daha yumuşak daha kısa bir hal almasını içerebilir.

2.Hormonal Değişiklikler

Hormonal değişim ya da dengesizlik saç dökülmesine neden olabilir. Hamilelik, çocuk doğurma, menopoz gibi durumlarda saç dökülebilir. Ayrıca tiroid bezlerinin etkilediği hormon değişiklikleri de saç dökülmesine neden olur.

Bunun yanında, saçkıran gibi deri enfeksiyonları da dökülmeye neden olur. Enfeksiyon tedavi edildiğinde saç genellikle yeniden çıkar. Bazı psikolojik durumlar, saç çekme hastalığı gibi durumlarda saçların dökülmesine neden olabilir.

3.İlaç Tedavileri

Kanser için, eklem ağrıları için, depresyon, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve doğum kontrol hapları gibi ilaçlar saç dökülmesine neden olur. Ayrıca aşırı olarak A vitamini alımı da saç dökülmesine neden olur.

4.Diğer Nedenler

Kafaya uygulanan radyasyon tedavisi gibi durumlar saçın dökülmesine neden olur. Bu durumda saç tekrar çıkmayabilir. Bireyin yaşadığı fiziksel ya da duygusal bir şok da saçlarda incelmeye neden olabilir. Bu durumda saç dökülmesi geçicidir.

Saç Dökülmesi Tedavisi Nelerdir?

Saç dökülmesinin etkili tedavisi için birkaç seçenek bulunmaktadır. Ancak bazı saç kayıpları kalıcı olabilmektedir. Bazı durumlarda ise, saça bir tedavi uygulamaksızın saç bir yıl içinde tekrar büyüyebilir.

1.İlaç Tedavisi

Eğer saç kaybının nedeni başka bir nedenden kaynaklanıyorsa, altında yatan nedenin tedavisi saç dökülmesini giderebilir. Bu noktada ilaç tedavisi ile iltihabın ve bağışıklık sistemine olan baskının azaltılması işe yarayabilir. İlaç tedavisi, kellik durumunun tedavisi için de uygundur.

2.Cerrahi Müdahale

Çoğu kalıcı saç dökülme vakalarında, sadece kafanın en üst kısmı etkilenmiş olmaktadır. Saç nakli ya da restorasyon cerrahisi ile işlem yapılabilir. Cerrahi prosedürler ile kelliğin tedavisi pahalı ve acılı bir yol olabilir. Muhtemel riskler ise, enfeksiyon ve yaraların oluşmasıdır.

3.Lazer Terapisi

Düşük düzeydeki lazer aracı, erkek ve kadınlardaki kelliğin tedavisinde uygundur. Yapılan araştırmalara göre, 128 erkek ve 141 kadında saç dökülme durumlarında gelişme meydana gelmiştir. Yine araştırmalar, aygıtın herhangi bir yan etkisine rastlamamıştır.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

1.Hindistan Cevizi

262629-1366x768

Hindistan cevizinin içerdiği birçok içerik saç gelişimi için faydalıdır. Sadece saç büyümesini sağlamaz, aynı zamanda onu koşullandırır. İçerdiği önemli yağlar, mineraller ve proteinlerle saç kırılmasını azaltır. Ayrıca potasyum ve demir içerir. Saç dökülmesini engellemek için hindistan cevizi yağı ya da sütü kullanabilirsiniz.

  • Ilık hindistan cevizi yağı ile saç köklerinize masaj yapabilirsiniz. 1 saat boyunca saçınız öyle kaldıktan sonra saçınızı yıkayın.
  • Ya da hindistan cevizini rendeleyin ve onun sütünü biraz suyun içine sıkın. Kellik ya da incelme olduğunu düşündüğünüz bölgeye bu karışımı uygulayın. Bir gece boyu böyle kalmasını sağlayın ve sabah saçınızı yıkayın.

2.Soğan Suyu

sogan-suyu-mucizesi-52173

Soğan, sülfür açısından zengin bir kaynaktır. Bu da kollajen üretimini arttırarak saç büyümesine yardımcı olur. Soğanın suyunu kafa derisi üzerinde kullanarak, saç dökülmesinin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilirsiniz.

  • Bir soğanı doğrayın ve suyunu sıkın. Suyu kafa derisi üzerine uygulayın ve 15 dakika boyunca kalmasını sağlayın. Biraz şampuanla durulayın ve saçınızı kurulayın. Bunu haftada iki kez tekrar edin ve sonuçları görün.

3.Sarımsak

sarimsagin_faydalari1_121215

Soğan gibi sarımsak da, sülfür açısından zengindir. Bu yüzden geleneksel olarak saçın büyümesinde yaygın bir şekilde kullanılmıştır.

  • Birkaç sarımsak dişini ezin. Ardından hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve birkaç dakikalığına kaynatın. Soğuduktan sonra kafa derisine uygulayın. 30 dakika boyunca böyle bırakın ve sonra yıkayın. Bunu haftada iki kez yapın.

4.Kına

kina-ile-sac-ve-cilt-guzelligi1

Kına, çoğunlukla doğal bir saç rengi ya da kremi olarak kullanılmıştır. Ancak, kınanın içerdiği maddeler ile saç köklerinin güçlendirilmesi sağlanır. Diğer bileşenlerle birleştirildiğinde, çok daha iyi bir saç bakım ürünü ortaya çıkar.

5.Yumurta

s-6ce1d6a59faa7a0cccffedb59788d3b20f727547

Yumurta içerdiği birkaç içerikle sağ dökülmesinin kontrolü ve engellenmesinde kullanılabilir. Zengin bir sülfür kaynağı olan yumurta aynı zamanda fosfor, selesyum, iyot, çinko ve protein yönünden de zengindir. Bu içeriklerin hepsi saç gelişimine katkı sağlar.

  • Bir yumurtanın sarısı alınır ve bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Bir macun benzeri kıvama gelinceye dek çırpılır. Ardından saça ve kafa derisine uygulanır. 15-20 dakika boyunca saç derisinde bekletildikten sonra biraz şampuan ve soğuk su ile durulanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.