Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Dökülmesinin Evreleri

Saç dökülmesi artık günümüzün korkulan hastalığı haline geldi. Bayan erkek gözetmeksizin hızla saç dökülmesi sorunu yaşanıyor. Önceleri genellikle orta yaş sonrası erkeklerde görülen bu dökülme sorunu giderek arttı ve genç yaşlara kadar indi. Aynı zamanda aynı problemleri kadınlarda yaşamaya başladı. Bu problem çoğunlukla kalıcı hale gelerek kellik tehlikesi ortaya çıktı. Tehlike diyorum çünkü kel kalma insanlara da öz güven kaybına ve ciddi depresyonlara neden oluyor.

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi ile pek çok kişi karşı karşıya kalabilir. Bu durum da kişilerin ruh sağlığını olumsuz yönde etkiler. Saç dökülmesi noktasında ne kadar erken davranılırsa, saçı dökülen kişiler için o derece iyidir. Erken saç tedavisi gerçekleştirilmezse dökülen saçların geri gelme olasılığı da azalır. Güneşe maruz kalındığında baş kısmında hissedilen yanma hissi psikolojik olarak da canınızı yakar. Erkeklerin çoğunlukla kullandığı yöntem, kel bölgeleri kalan saçları uzatarak kapatma yoluna gitmektir.

Saç dökülmesi fark edildiği anda bir doktor yardımı alınmalıdır. Saç dökülmesi genetik kaynaklı değil ise bu soruna daha hızlı cevap bulunabilir. Saçı dökülmeye başlayanlar tarafından eğer stres yapılırsa saçlar da bir o kadar hızlı dökülür. Saç dökülme farklı şekillerde ve seviyelerde yaşanır. Bu sorun kişiden kişiye göre ve hastalıklara göre değişiklikler gösterir.

Saç Dökülme Evreleri ve Şekilleri

Saç dökülmesi bölgesel, genel ve dış etkenlerden dolayı geçici olarak yaşanabilir. Bölgesel olarak dökülen saç diplerinin aşamaları yoktur. Bu dökülmeler hastalıktan dolayı ilaç kullanımı ile kafada oluşan yara ve sivilce ile olabilir. Ya da halk arasında da bilinen strese bağlı saçkıran sorunu ile kısmi kellik oluşabilir. Bu tür dökülmelerde doktor yardımı alarak sonuç alabilirsiniz.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi: Bu tip saç dökülmeleri hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir. Bu dökülme şekli saç genelinde her bölgede saçların zayıflaması ile oluşan dökülme şeklidir. Aşama aşama çoğalarak devam eder. Günlük ortalama 50 ile 100 tel arası normal sayılır. Eğer bu sayı daha fazla ise dökülme problemi yaşanmakta demektir. Saçın ne kadar döküldüğünü anlamak için saçların yoğunluğuna bakılması gerekir. Bu dökülme tipi kalıcıdır.

Bu soruna en güzel çözüm saç ektirmedir. Saç ektirme bu dökülme tipi yaşayanlarda oldukça başarılı sonuçlar verir ya da saçlarınıza saç aşısı yaptırarak dökülmeyi azaltabilirsiniz. Bütün bu sorunları yaşamadan önce beslenmenize dikkat edin, saçlarınızı fazla kimyasala maruz bırakarak yormayın en son olarak da saçlarınızı havalandırın ve diplerinin kuru kalmasına özen gösterin.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi: Bu saç dökülme şekli alından başlayarak saç çizgisinin kaybolmasına neden olur. Yavaş yavaş ilerleyerek tamamen saç kalmayıp sadece ense kısmında saç kalır. Bu dökülme şekline artık bayanlarda da rastlanır. Saçlar direkt olarak kısım kısım dökülerek kalıcı kellik oluşturur. İnsanlarda oluşabilecek kelliğin dönemlerini birinci kısım ve ikinci kısım olarak ayırabiliriz.

1. Dönem Kellik Evresi: İlk aşama olan birinci dönem kellik evresinde kulak arkalarında ve ense kısımlarda saçlar durur. Diğer kısımlarda dökülme yaşanır ve o bölgelerde kellik oluşur. Bu saç dökülme problemlerini yaşayanların saç ektirme sonrasındaki alacağı neticelerin iyiliği kişinin saç kalitesine göre değişiklik gösterir. Saç analizi yapılarak saç ekiminin nasıl sonuç vereceği önceden tespit edilebilir.

2. Dönem Kellik Evresi: Bu evresinde ise ense kısımdaki saçlarda canlılığını kaybeder ve dökülmeler olur. Bu dökülmeye maruz kalanlar saç ektirmeden iyi sonuç alamaz ya da saç ektirmek için gerekli olan kaliteli saç kökü bulamazlar.

Erkek Tipi Saç Dökülme Seviyeleri Nelerdir?

Bir de kellik problemini hafif olarak yaşayanlar var. Bu hafif kellik problemlerinde alın kısmı ve kafanın tam tepesi açılmamıştır. Bu kelliğe sahip olanlar saçlarını uzatarak hafif boş kalan kısımları kolayca kamufle edebilirler. Bu tip kellik yaşayanlar saç kalitelerinin daha da düşmesini beklemeden rahatlık ile saç ektirip eski, görünümlerine kavuşabilirler.

Biraz ileri derece olan orta derece kellik ise artık kel kısımların rahatlık ile fark edildiği evredir. Alın kısmı artık açılmış ve tam tepe noktası da açılmıştır. Saç dökülmesi yavaşlayanlar olsa bile açılan kısımlarda artık saç çıkmayacaktır. İleri derece kellik ise artık ense kısımlarda çok cansız saçların kaldığı kellik türüdür. Saç ekimi ile sonuç almak oldukça zordur. Bu tip dökülme sorunu yaşayanlar saçlarını tamamen kazıtarak tarz oluştururlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.