Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Ekimi Sonrası Bakım

Saç ekimi operasyonu yapılmadan yaklaşık olarak 1 ya da 2 hafta öncesinde başlayan hazırlık süreci, operasyon sonrasında da sürer. Saç ekimi ardından yaklaşık 6 ay boyunca süren bu iyileşme sürecinin içinde hastalar da birçok noktada dikkatli olmalıdır. Bu süreçte gerekli olan noktalara uyan kişilerin operasyonları daha başarılı geçer ve iyileşme süreçleri daha da kısalır. 6 ay süren bu zaman dilimi de 2 bölümde incelenir. Bu bölümlerden ilki ekilen saçların tutma süreci, diğeri ise ekilen saçların dökülüp tekrar çıktığı süreçtir. Saç ekimi sonrası bakımda neler yapmanız gerektiğine yazımızın devamında yer vereceğiz.

Saç Ekimi Sonrasında Uygulanacak Bakım Yöntemleri

1. Kirli, Dumanlı ve Tozlu Ortamlarda Bulunmayın

Saç ekim işleminden sonra dumanlı, tozlu ve kirli havalarda bulunmamanız gerekir. Bu sebeple ilk 3 gün kirli bir ortamda çalışmanız zorunlu bir durum ise, başınıza mutlaka şapka takmanız gerekir. Ekstra bir çaba ile saçınızı korumanız gerekir. Kişiler saç ekim işleminin ardından iş hayatında ağır işlerden sakınmalı ve stres ortamından da uzak durmalıdır.

2. Rahat Şapkalar Kullanın

Özellikle de gündüz dışarı çıkılacağı zaman hem güneş ışınlarının vereceği zararlı etkilerden korunmak, hem de dışarıdaki yoğun kirli havadan korunabilmek için saç derinizi sıkmayacak rahat şapka kullanın. Şapkayı ev ortamına girdiğinizde çıkarmalı, saç derinizin daha rahat şekilde nefes almasına izin vererek saç derinizin iyileşme sürecini hızlandırın.

3. 3 Gün Sonunda Özel Şampuan Kullanmalı

Saç ekim tedavisinden sonra önemli olan 3 günlük sürenin ardından özel olarak üretilmiş olan şampuanlarla beraber saçları her gün yıkamanız gerekir. Saç derisine kimyasal ürünleri kullanmak zararlı bir durumdur. Sadece doktorun size tavsiye ettiği ürünleri ya da ilaçları kullanmanız sağlığınız için en doğru olandır. Saç ekimi yapılan bölgeye önerilen losyonu sürüp bir saat bekleyin. 1 saat içinde bu losyonu cildiniz emecektir. Ardından cildinizde yumuşama meydana gelir. Önerilen şampuanı dikiş alanı ve ense bölgesi de dahil olmak üzere yıkama hareketleriyle yıkanır. Bütün yıkama hareketleri özenle tamamlandıktan sonra durulama da özenle ve uzun süre yapılmalıdır. 10 gün geçtikten sonra kabuklar başınızdan yok olduğu zaman, saçınıza olarak kullandığınız kendi şampuanınızla kendi normal ritminizle yıkayabilirsiniz.

4. Şampuan Kullanırken Dikkatli Olun

Saç ekimi tedavisinin ardından saç yıkama işlemi sırasında şampuanı 1 ya da 2 defa kullanmanız gerekir. Ürünü çok sürmemeniz gerekir. Şampuanı saç derisine uygularken de oldukça hassas hareketlerle uygulamanız gerekir.

5. Saç Kuruturken Fön Makinesi Kullanmayın

Saçları yıkama işlemini tamamladıktan sonra, saçları kuruturken havlu ile saçın nemini yavaş hareketlerle alınız. Saçınızı kuruturken zorunlu olmadıkça fön makinesi kullanmamaya dikkat edin. Kullandığınız zaman da fön makinesi ılık ayarda olmalı ve fön makinesi saç derinize çok yakın olmamalıdır.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra bu süreçte doğal olarak kurutunuz. Ardından dikkatli bir şekilde tarayınız. 5 günün ardından soğuk hava üflemesi olan fön makinesini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

6. Saçınıza Herhangi Bir Kimyasal Ürün Sürmeyin

Saç ekimi tedavisinin ardından geçen 15 gün içerisinde saçınıza herhangi bir saç spreyi, jöle ya da kimyasal madde sürmeyiniz. Bu ürünler tedavinin gecikmesini sağlayabilir. Bu yüzden olabildiğince rahat bırakmanız saçınız için daha sağlıklı bir durum olacaktır. 3 haftanın ardından başınıza ekilen saçlar dökülebilir. Bu durum sizde herhangi bir endişe yaratmasın. 8 hafta sonunda saçlarınız tekrardan sağlıklı bir şekilde uzayacaktır.

7. Sporunuzu Rahatça Yapabilirsiniz

Doktorunuzun genel kontrollerini yapmasının ve dikişlerin de alınmasının ardından her türlü sporunuzu rahatça yapabilirsiniz. 4-6 haftalık bir deri iyileşme süreci olduğundan ve güneş ışınlarında fazla durmaktan dolayı bu iyileşme sürecinin gecikeceğinden dolayı oluşabilecek travmalardan kaçınınız.

8. İlk 2 Hafta Sauna ve Havuz Yasak

Saç ekme tedavisinin ardından bir iyileşme süreci ve dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Bu noktalardan bir tanesi de sauna ya da havuz gibi girilebilecek alanlara iyileşme sürecinde girilmemesi gerektiğidir. Havuz, sauna, yüzme, solaryum ve her türlü kuaför hizmetinde bulunmanız tedavinize zarar verebilir. Bu yüzden saç derinizin iyileşme sürecine kadar bu tür aktivitelerden kaçınmanızda fayda vardır. Bu aktivitelerin birisini bile yaptıysanız doktorunuza danışmakta fayda vardır. Çünkü saç köklerinize zarar verebilir, enfeksiyon kapabilirsiniz.

9. Saç Diplerinde Kabuklanma ve Kızıllık Oluşabilir

Saç ekimi operasyonunun ardından saç diplerinizde kızıllık gibi belirtilerin olması ve bunların üstünde kabuk bağlaması beklenen durumlardan bazılarıdır. Bu kabuklanmalar yaklaşık olarak 10 gün içerisinde gözden kaybolur. Kabuklanmanın geçmemesi de yeni saçların çıkmasına engel olur. Kabuklanmanın ilk 15 gün içerisinde geçmemesii halinde de doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Operasyon yapılan bölge hiçbir şekilde kaşınmamalıdır. Saç derinizde aşırı derecede meydana gelen ve rahatsız edici bir kaşınma ile karşı karşıya kaldığınız durumda ise doktorunuzun size önerdiği kaşıntı giderici bir ilacı kullanmanız rahatlamanıza yarayacaktır.

10. Uyurken Dikkatli Olmanız Gerekir

Saç ekimi tedavinizin ardından geçen ilk 2 gün, yüzünüzde şişme gibi belirtilerin olmaması için yarı oturuyor gibi bir halde uyunması gerekir. Uyku esnasında saç ekilen bölgenizin çarşaf ya da yastığa değmemesi için bazı tedbirleri de almanız gerekir. Aynı zamanda ilk birkaç gün süresince ayakkabı bağlamak gibi sebeplerle öne eğilmekten kaçınmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.