Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Saç ekimi işleminin ardından iyileşme sürecinde yapılan bakım oldukça önemlidir. Bakım yapmak ve saçlara iyi bakabilmek saç ekimi operasyonu sırasındaki hassasiyet kadar önem taşıyan bir durumdur. Bu süreçte hastaların uyması gereken bazı noktalar, yapıp yapmaması gerekenler bulunur. Hastaların her konuda kendilerine çok dikkatli bakması gerekir. Doktorların söylediklerinin haricinde de doktora danışmadan kendilerine ekstra bir müdahalede bulunmamalarıdırlar. Saç ekimi sonrasında iyileşme süreci nasıl olur gibi bir soru karşısında cevabı yine sizde gizli olacaktır. Çünkü saç ekimi sonrasında hastanın iyileşme sürecini, saç ekimi operasyonundaki başarı ve ekilen saçların sağlıklı bir şekilde büyümesini de doğrudan etkileyen bir durumdur.

Saç ekim işlemi, saç ekimi yapıldığı andan itibaren saçların istenen hale gelmesine kadar olan süreyi tamamlar. Ekim işleminden hemen sonra işlem tamamen bitmiş gibi algı benimsenir. Bu işlem baştan sona cerrahi bir operasyon olduğu için iyileşme sürecinde uygulanmış olan işlemler de büyük önem taşır. Herhangi bir kesiğe atılmış dikişler oldukça özen gösterilen bir durum ise, saç ekimi ardından da saçlara çokça özen göstermek gerekir.

Saç Ekiminden Sonra İyileşme Süreci

1. Saç Ekiminin Uygulandığı Gün

 

Saç ekimi işleminin uygulandığı gün içerisinde anestezik maddenin bulunmasının da sebebiyle hiçbir şey hissetmeniz mümkün değildir. Bu işlem, herhangi bir sağlık probleminiz de yoksa eğer rahat bir şekilde uygulanarak biter. İşlemin uygulandığı kişinin de kendi durumuna göre farklılık göstermesiyle beraber yaklaşık olarak 6 ile 7 saatlik geçen bir sürenin ardından evinize bile dönebilirsiniz. Yani saç ekimi yapılan gün, anestezi işleminin yapıldığı andan başka hiçbir durumu hissetmezsiniz. İlk gün bu şekilde rahat geçer.

2. Saç Ekimi Sonrası 2. Gün

Saç ekimi uygulandıktan bir sonraki gün olan 2. gün doktorunuz sizi yine görmek ister. Bunun sebebi ise saç ekiminden sonra gerçekleşecek ilk yıkama işleminin doktorunuz tarafından yapılıyor olmasıdır. Bu esnada doktorunuz size uygun ve doğru saç yıkama yöntemlerini de gösterecek, sizden öyle bir uygulama yapmanızı isteyecektir. Hassas durumdaki saç derinizi 2 günden önce yıkamamalısınız ve her yıkamanızda da dikkatli olmalısınız. İlk günlerde hissedeceğiniz ağrılar için de doktorunuz tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlarını içmeniz, ağrılarınızın dinmesine yardımcı olacaktır.

3. Saç Ekimi Ardından Geçen 10-15 Gün

Saç ekimi işleminin ardından en hassas olarak geçen zaman ilk 10 ile 15 gün arasıdır. Bu 2 haftalık süre içerisinde saç yıkadığınız zaman fön makinesi ile kurutmamalı, doğal yöntemlerle kurutmalısınız. Şapka ya da bere gibi saç derinizi örtecek örtüler de kullanmamanız gerekir. Ekilen saçlar kendini 15 gün sonunda gösterir.

İlk 10 gün boyunca da saç ekim işlemi esnasında oluşan iğne ucu kadar olan kısımlar kabuklanacaktır. Her yıkanmanızda bu kabuklar düşecektir. Bu kabuklanma sizi rahatsız etmesin çünkü olabilecek bir durumdur. Bu süreçte sizi en mutlu edecek an ise yeni beliren saçlarınız olacaktır.

4. Saç Ekimi İşlemi Sonrasındaki 3 ve 4. Hafta

Saç ekim işlemi ardından gelen 15 günün ardından saçlarınız yavaş yavaş gözle görülmeye başlayacaktır. Saçlarınızı yıkadıkça da çıkan bu saçlar 3 ya da 4. haftanın ardından yavaş yavaş dökülecektir. Ancak bu durum canınızı sıkmasın. Dökülen bu saçlar, her şeyin normal ve seyrinde gittiğinin göstergesidir. Dökülen bu saçların yerine ise daha güçlü saçlar gelecektir.

5. Saç Ekimi Sonrasındaki 4. Ay

2 haftanın ardından dökülen saçlarınızın 3. ayda ya da en geç 4. ayda daha sağlıklı olarak yerine gelmesi beklenir. Bu süreçte doktorunuzun size tavsiye ettiği bütün ayrıntılara uymanız gerekir. 4. ay sonunda çıkan saçlarınız tekrardan dökülecek saçlar değildir. Normal şartlarda saç ekimi işlemi 4. aydan sonra gerçek sonuçlarını göstermeye başlar.

6. Saç Ekimi İşlemi Sonrasındaki 1. Yıl

Saç ekim işlemi uygulandıktan itibaren uzun bir süreci kapsayan iyileşme ve sonuç evreleri vardır. Saç ekim işleminden tam olarak sonuç almak isteyen kişilerin 1 yıl beklemesi ve sabretmesi gerekir. Tasarlanan görünüme sahip olabilmek kişiye göre değişiklik gösterse bile bazen 14 aylık bir süreci kapsayabiliyor. 4 ayın sonunda çıkan saçların daha sağlam olması ve kalınlaşabilmesi ise ortalama 1 yıl sürer.

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi bölgesinde kaşıntı olursa, doktorunuza başvurarak uygun kaşınma ilacınızı almalısınız çünkü saç ekimi yapılan bölgeyi kaşımak hasarlara ve tedavide olumsuz durumlara neden olabilir. Yine iyileşme sürecinde şikayet edilen bir nokta ise yüzde oluşan şişliklerdir. Bu şişlikler bir haftalık geçen sürenin ardından azalır.

Saç ekim işleminden yaklaşık olarak 3 hafta gibi bir sürenin geçmesinin ardından hastanın kendi saçlarını da koruyabilmesi amaçlı PRP tedavisi ya da mezoterapi uygulanır. Bu iyileşme sürecinde doktorlar saçların daha gür olabilmesi ve daha sağlıklı olması için içeriğinde en az kimyasal madde olan şampuanlar ve saç bakım ürünleri tavsiye edecektir.

Bu ürünlerin doğru olarak uygulanması saçlarınızın daha hızlı çıkmasına ve iyileşmesine de yardımcı olabilecek bir durumdur. Aynı zamanda saç ekimi işlemi ardından iyileşme sürecini daha hızlı yapabilmek için saçlarınızla beraber başınızı da korumanız gerekir. Özellikle de saç ekimi yapılan alanın korunması, herhangi bir olası darbeye karşı daha dikkatli davranılması gerekir.

Bu durumlara karşı önlemli ve daha dikkatli davranırsanız, saç ekiminiz başarıyla sonuçlanacaktır. Ardından istenilen sonuçlara ulaşacaksınız. İyileşme sürecinde doktorunuzun size tavsiye ettiği her şeye harfi harfine uymanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.