Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Ekimi Sonrası Karşılaşılabilecek Sorunlar

Bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi çok sık görülmese bile saç ekim operasyonları sonrası kişiden kişiye farklılık gösteren yan etkiler, bazı durumlar ortaya çıkabilir. Bunun sebebine ise kişinin yapısı ve vücut direnciyle alakalı bir durumdur denebilir. Genel olarak günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle beraber yan etkiler en az düzeye indirilmeyi başarmışlardır. Günümüzde geçmişe oranla çok az düzeyde sorunlar görülür. Saç ekimi sonrasında karşılaşılabilecek sorunlar da az düzeyde bile olsa insanların bunun bilincinde olarak, tedbirli bir şekilde tedavi olması gerekir.

Çok nadir görülse bile saç ekimi sonrasında karşılaşılabilecek yan etkilerin birkaçından bahsetmek, insanları bilgilendirmek gerekir. Bu sebeple de saç ekim işlemi öncesinde yapılması gerekenlerden ve saç ekim işleminin başarılı bir şekilde geçebilmesi için gerekli olan durumlardan bahsetmeliyiz.

Saç Ekimi Ardından Oluşabilecek Sorunlar

1. Kanama

Saç ekimi ardından yan etkiler olarak bakıldığı zaman en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi kanamadır. Kişinin kan pıhtılaşmasının hızına göre görülen bu etki, operasyonun ardından kıl köklerinde de yoğun bir kabuklanmaya neden olur. Normal şartlarda saç ekimi ardından kabuklanma herkeste görülen bir durumdur. Kişinin kan pıhtılaşma hızı ya da kanaması operasyon öncesinde mutlaka ölçülmelidir.

Gerekli durumlarda kişiye kan pıhtılaştırıcı ya da kan sulandırıcı ilaçlar verilip normal seviyelere ulaşmaları sağlanır. Kanda pıhtılaşma gibi bir hastalığınız var ise saç ekim yöntemi sizin için tehlikeli bir durumdur. Özellikle de FUT (Fullicular Unit Transplantation) yöntemini uygularken kanama hali en çok şikayet edilen durumdur. Kanda pıhtılaşma hastalığınız var ise saç ekimi işlemini uygulamadan önce doktorunuza danışmada fayda vardır.

2. Enfeksiyon Riski

Saç ekimi tedavisinde yan etki olarak oluşabilecek enfeksiyon riski bulunur. Enfeksiyon bütün operasyonlarda olan bir risktir. FUT yönteminde kesme ve dikiş işlemi olduğundan dolayı enfeksiyon riski görülme oranı oldukça fazladır. Böyle bir durumda enfeksiyon oluşmaması için bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Saç ekimi operasyonunun steril bir ortam ve koşullarda yapılması gerekir. Ayrıca saç ekimi operasyonundan sonra enfeksiyon oluşumuna engel olabilmek için kişiye verilen antibiyotik ilacının aksatılmadan ve zamanında verilmesi gerekir.

3. Dermoid Kist Oluşumu

Dermoid kist oluşumları çok nadir de olsa görülebilen bir durumdur. Saç ekimi tedavisinde yan etkiler içerisinde sayılabilecek bir durum olsan dermoid kistler, saç ekimi sırasında kanalların çok fazla derine inmesi ve saç köklerinin de oldukça fazla derine ekilmesi nedeniyle ortaya çıkar.

Saç köklerinde oluşan sivilce boyutundaki kalıcı cilt kistleri operasyonun ardından birkaç hafta sonra kendini gösterir. Dermoid kist oluşumlarındaki engelleyebilmek için saç köklerinin derinliğinin doğru bir şekilde ayarlanması gerekir.

4. Çevresel Saç Kaybı Oluşabilir

Saç ekimi tedavisinde oluşabilecek yan etkiler arasında yer alan çevresel saç kayıpları, saç ekimi işleminin yapıldığı ya da saç köklerinin yer aldığı sahadaki diğer saç köklerine zarar verilmesi nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Genel olarak belli bir bölgeyi kapsamakta olan bu durum, çoğu zaman geçici bir durumdur. Ülkemizde ve dünyada tercih edilen bir yöntem olan Fue yöntemiyle yapılan saç ekimleri esnasında keski ve bisturi uygulanmadığından dolayı bu komplikasyon riskini de ortadan kaldıran bir gelişme olmuştur.

5. Saç Köklerinin Ekildikten Sonra Çıkmaması

Saç ekimi tedavisi uygulandığında saç köklerinin zarar görmüş olması, saç köklerinin tedavi sırasında kafaya alınmış bir darbe sebebiyle zarar görmüş olması ya da saç köklerinin ekilmiş bölgede yeterli sürede beklenmemesi nedeniyle ortaya çıkması durumudur.

Saç ekimi işleminin yan etkileri arasında, ekilmiş köklerin çıkmaması durumu genel olarak bölgesel saç köklerini ya da bu saç köklerinin yalnızca bir kısmını etkileyen durumdur. Yanık izi ve yara kamuflajı için yapılmış saç ekimleri, ekilen bölgede oluşmuş doku kaybı nedeniyle sık karşılaşılan bir durumdur.

6. Donör Sahada Oluşan His Kaybı

Fut yönteminin kullanılmasının ardından görülebilecek bir yan etkidir. Bu yan etkinin görülmesi Fue yönteminin kullanılmaya başlanmasının ardından ortadan kalkmış bir durumdur. Kesi yapılıp deriyle beraber çıkarılmakta olan saç kökleri, olması gerekenden daha derine inip ya da zedeleyici herhangi bir hareket sonucunda oluşan bir durumdur.

7. Yanlış Yöne Uzayabilen Saç Kökleri

Saç ekimi sonrasında oluşabilecek yan etkiler arasında verilecek diğer bir sorun ise ekim sonrası uzayan saçların yanlış yöne doğru uzuyor olmasıdır. Saç ekim sonrasında karşılaşılan bu sorunla karşılaşmamak için saç ekimi planının doğru olarak yapılması, kanalların doğru bir açıyla açılması gerekir.

Eğer bunlar yanlış bir şekilde yapılırsa saç kökleri yanlış yöne doğru uzar. Saç kökleri planlaması ve ekimi sırasında açılacak olan kanallara verilen açıların doğru olması ve ön saç çizgilerinin dikkatli olarak alınması saç köklerindeki doğal yapıda uzama sağlar.

Hastalık Geçmişinizi Doktorunuza Belirtin

Saç ekimi tedavisi sırasında ya da sonrasında herhangi bir yan etki oluşmaması için hastaya birtakım görevler düşer. Daha önceden herhangi bir kalp hastalığı, hepatit ya da kanser gibi önemli hastalık geçirmişse kendi doktoruna danışması ve saç ekimi tedavisi için onay alması gerekir. Tansiyon ve şeker hastalarına yapılacak saç ekim operasyonları da diğer normal hastalara göre daha dikkatli olunması gereklidir.

Bu hastalara bağlı olarak bazı olumsuz durumların olmaması için, operasyon öncesi önlemlerin alınmış olması gerekir. Şeker ve tansiyon hastalarında saç ekim operasyonunun olabilmesi için hastalıklarının kontrol edilip herhangi bir sıkıntı olmayacağına dair hastaya bunun onayını vermesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.