Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Ekimi Yöntemleri

Saç kaybının oldukça belli olduğu ve geri dönüşün olmadığı bazı durumlarda kişinin çok geç kalınmadan saç nakli uzmanına danışılmasında yarar vardır. Saç nakli işlemlerinde geliştirilmiş olan son tekniklerde uzman doktorların da sayesinde mükemmel sonuçlar elde ediliyor. Yeni tekniklerde artık saç ekme işlemleri ameliyatsız, kesmeden, yara izi olmadan yapılıyor. En önemli durum ise ihtiyaç duyulduğu zamanlarda sırt ve göğüs gibi vücudun belli bölgelerinden alınmış kıl köklerinden de faydalanılır. Saç ekim yöntemlerinden ülkemizde genel olarak üç yöntem kullanılır. Bu yöntemlerden biri Fue tekniği diğeri Fut tekniği ve en son kullanılan yöntem de PRP tedavisidir.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

1. Fue Yöntemi

Ülkemizde de saç dökülme sorunu genel olarak ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılır. İlaçlar bu duruma çok fazla bir etki göstermez. Dökülecek bir saç bile ilaçlar etkisiyle yenilenir, kökler sağlam olabilir ancak dökülme engellenmez. Saçlar yine dökülür. Bu sebeple de kesin tedavi yöntemi yalnızca saç ekim yöntemidir.

Hastalarda güzel sonuçlar alınan bu teknikte temek olarak Fue cihazı kullanılır. Bu cihazın ucunda özel iğneler vardır ve bu cihaz sayesinde iki kulak arasından ya da enseden alınacak saç köklerinin açılma olan bölgeye nakil edilir. Bu teknikte cihazlar yardımıyla yapılan ve iğne uçlarının çok ince olmasından kaynaklı da hiçbir şekilde iz bırakmıyor olması önemli bir ayrıntıdır. İyileşme süreci de bir hafta gibi kadar bir sürede tamamlanır. Bu yöntem, oldukça güvenli olmasıyla beraber günümüzde en çok kullanılan yöntem olarak bilinir. En çok kullanılan yöntem olmasının nedeni de klasik teknikten oldukça fazla avantajlara sahip olmasıdır.

2. Fut Tekniği (Klasik Şerit Yöntemi)

Fut tekniğinde ilk olarak klasik saç ekim tedavisi uygulanır. Bu yöntem gereğince ensenin az üzerinden ve iki kulak arasından alınmış yaklaşık olarak 10×3 cm boyutunda saçlı deri, mikrogreft haline getirilir. Bu mikrogreftler de şeritler şeklinde saçsız olan alanlara teker teker ekilir. Arka kısımdan saçlar alındıktan sonra da bu kısım dikilir. Dikildikten sonra iz olarak 8-9 cm’lik bir iz kalır. Bu yöntem sayesinde tek seferde 5000 ile 6000 civarında saç teli ekilir. Bu rakamlar tek bir seans için oldukça iyidir. Tek seferde de açıklık geniş bir alanı kaplamıyorsa bu sayede tamamen kapanır. Tek seferde ortalama olarak 5000 ile 6000 saç telinden fazla ekmek mümkün bir durum değildir. Kafanın arkasında alınacak dokunun da limiti vardır. Bu rakam üzerinde söylenen diğer rakamlar gerçekçi değildir. Hastaların bu duruma inanmaması gerekir. Saç ekiminde bu klasik yöntemde 6 ay arayla 2 ya da en çok 3 seanslık ekim yapılır. Bu operasyon da yaklaşık 3-4 saat gibi bir sürede tamamlanır.

Fut yönteminde klasik olarak uygulanan ve tam olarak cerrahi bir operasyon işlemi olarak görülen bir yöntemdir. Bu yöntemle beraber sol ve sağ kulak bölgesinde bulunan saçların cerrahi operasyonlarla teker teker alınarak, dökülme yaşanan bölgeye ekim yapılan işlemdir. Yapılan bu işlem esnasında doktorun el becerisinin iyi olması gerekir. Fue tekniğine göre daha zorlu bir ekim işlemi vardır. İki kulak arkasından alınan ince derinin sayesinde dökülme bulunan bölgeye yerleştirme işlemi de denilen bu yöntem, oldukça zordur. Zorluğunu yanı sıra iyileşme süreci de oldukça uzun süren bir yöntemdir. Aynı zamanda tedavi yapılan bölgede hissizlik meydana geldiğinden dolayı da diğer yönteme göre olumsuz olabilecek birçok noktası vardır.

3. PRP Yöntemi

PRP tedavisi olarak uygulanan saç ekim yönteminde kişinin kendi kanıyla, saç ekimi olmak üzere vücuttaki bazı hastalıkların iyileşmesine ve cildinizi gençleştirmeye yardımcı olan bir yöntemdir. İlaç kullanmak yerine kişinin kendi kanıyla uygulanan Prp tedavi yönteminde özellikle de genetik ve çevresel faktörlerle beraber yavaşlamakta olan hücre yenilenmesinin önüne geçilir. Bu işlemde kişinin vücudundan az bir miktarda kan alınmanın ardından, kanın özel işlemle beraber plazmadan ayrılmasını sağlayarak, vücuda yeniden enjekte edildiği yöntem olarak bilinir. Ayrışım sonrasında elde edilmiş olan plazmalar platelet olarak adlandırılan hücrelerden bile zengindir. Vücutta edindiği temel görevi de kanın pıhtılaşmasını sağlamak olan platelet, içerdiği büyüme faktörlerinin sayesinde yaraların iyileşmesinde oldukça önemli bir role sahiptir. Kozmetik alanında kullanılan cilt gençleştirme işlemleriyle beraber yara izlerinde, çatlak giderilmesinde, saç dökülmelerinde ve ortopedi tedavilerinde de kullanılmakta olan PRP tedavi işlemi, vücutta herhangi bir ilaç ya da yabancı bir madde verilmeden doğal olarak gençleşme sağlayan bir yöntemdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.