Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Gribi Nedir?

Saçlarımız dış görünüşümüzün en önemli bir parçasıdır. Bakımlı ve sağlıklı saçlar bireyi her zaman diğerlerinden bir adım daha önde olmasını sağlar. Böyle bir durumda olmak için saçlara çok iyi bir bakım yapılması gerekir ama şunu unutmamalıyız ki saçlarımıza yapıcı ve onarıcı bakım yapalım derken yıkıcı ve kırıcı bakım yapmaktan uzak duralım. Saçlarımızda kullandığımız bakım ürünlerine çok dikkat edelim. Seçerken içerisinde en doğal maddeler barındıran ürünleri seçmeye özen gösterelim. Çünkü saçlarımız çok kırılgan bir yapıya sahiptir. Dış etkenlerden çok çabuk etkilenip vücuda küsebilirler.

Saç diplerinin bol oksijene ihtiyacı vardır. Bazen saçları sımsıkı toplayıp farkında olmadan saçların hava almasını engellemiş oluruz. Bu da saçların canlı ve güçlü görünmesini engelleyen sebeplerdendir. Bu duruma saç gribi adı verilmiştir. Halk arasında saç nezlesi olarak da bilinir. Sizlere bu yazımda saç gribi nedir, sebepleri nelerdir gibi konu başlıkları yardımı ile saç gribini açıklayacağız. Saçlarınıza sağlıktan gelen bir güzellik katmak istiyorsanız saç gribi hakkında kesinlikle bilgi sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz.

Saç Gribi Nedir?

Saç gribi ya da saç nezlesi olarak bilinen saç hastalığı birçok kişinin başına gelen bir durumdur ancak kadınların daha sık karşılaştığı bir durumdur. Bunun nedeni daha uzun ve gür saçlara sahip olmalarıdır. Saç diplerine iğne batıyor gibi oluyorsa ve saç derisinde kaşınma varsa teşhis belli “saç gribi “dir. Sadece biz nezle olmuyoruz saçlarımızda nezle oluyor ama biz bunu ne yazık ki fark edemiyoruz. Saç deriniz de ağrılar hissediyorsanız bilin ki saç gribi olmuşsunuz.

Saçlarınıza sımsıkı yaptığınız at kuyruğu ya da topuzlar sizi çok güzel gösterse de zararın güzelliğin önüne geçebileceğini unutmayalım. Saç dipleri havasız kaldığında yukarıda belirttiğimiz saç gribi belirtileri ile karşı karşıya kalırsınız. Sımsıkı bağlanan saçlarda saç kökleri çok zorlanır ve bir süre sonra direnmeyi bırakıp koparlar. Saç dökülmesi başlar. Bizler nasıl oksijen olmadan yaşamıyorsak saçlarında oksijene ihtiyacı vardır. Saçlarımızı biraz özgür bırakmakta fayda var. Bırakın onlarda kuşlar gibi hür bir şekilde havada uçuşsun.

Saç Gribi Neden Olur?

İnsanlar nasıl üşüttüğünde ve kendine iyi bakmadığında nezle olursa saçlarımızda aynı şekilde iyi bakılmadığı durumda nezle olabilir. Bu duruma şaşırmamak lazım. Saç nezlesi olmamak için öncelikle saçlarımıza nasıl bakmalıyız bunu bilmemiz gerekir. Bir sorunun neden olduğunu bildikten sonra çözüm bulmak veya dikkat ettikten sonra o sorunla kolay kolay karşılaşmayız. Haydi o zaman saç gribi olmamızın nedenlerini maddeler halinde listeleyelim.

  • Kadınların vazgeçilmezi, şık günlerin belirli saç modeli sıkı topuz ve at kuyruğu. Saçlarımız aşağıdan ve yukarıdan sımsıkı bağlandığında hava almaz. Saç kökleri bir süre sonra kopar ve saç dökülmesi meydana gelir. Saç dökülmesinin de beraberinde getirdiği sorun ise saç gribidir. Bu yüzden saçlarımızı olabildiğince rahat bırakalım.
  • Islak kalan saçlar saç gribinin en belirgin nedenlerindendir. Saçlarımızı duştan sonra mutlaka kurutmaya özen gösterelim. Acil bir işimiz dahi olsa 5 dakikadan kimse zarar görmez değil mi? Bir insan yağmura tutulup ıslak kaldığında nezle olursa saçlarında ıslak kaldığında nezle olabileceğini unutmayalım.
  • Saçlara her gün fön çekmek, çeşitli saç şekillendirici aletler kullanmak, jöle sürmek saç nezlesinin nedenleri arasındadır. Bu gibi saç şekillendirici ürünler saç derisinin dengesini bozar ve saçlara zarar verir. Doğal halinizle daha güzel olduğunuzu unutmayın.
  • Saç diplerine sürülen krem veya diğer ürünler saç derisini soğuk tuttuğu için saç derisi üşür ve saç gribine yakalanabilirsiniz.
  • Zayıflamak için yaptığımız düzensiz diyetler vücudumuza zarar verdiği gibi saçlarımıza da zarar verir. Saçların ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılanmadığı zaman saç gribi olma ihtimali çok yüksektir.

Saç Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında saç nezlesi, prenses veya rapunzel hastalığı olarak da bilinen saç gribinin en önemli belirtileri saç derisinde, kıl köklerinde yanma ve ağrı hissedilmesidir. Bu gibi şikayetleriniz varsa hemen önlem almayı unutmayın. Önlem almadığınız takdirde saçlarınız daha çok dökülür ve sağlığını kaybeder. Saçlarınız ihmal edilmeye gelmez. Hastalığın ikinci evresi olan saç diplerinde tahrişler meydana gelir. Sağlıklı saçlara sahip olmanın yolu saçlara bebeğiniz gibi bakmaktan geçer.

Saç Gribinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç gribinin normal grip gibi belirli bir tedavisi yoktur. Saç gribine yakalanmamak için öncelikle neden olan faktörleri ortadan kaldırmalıyız. Dikkat etmemiz gereken noktalardan biri de saç şekillendirici aletleri kullanmamaya özen göstermeliyiz. Islak saçlarla dışarı çıkmamalıyız. Saçlarımızı yıkadıktan sonra havlu ile güzelce kurutmalıyız. 3 saat içinde dışarı çıkmamaya dikkat etmeliyiz. Acil bir işiniz var ise havlu ile güzelce kurutup ardından kısa bir süre fön makinesi yardımını ile kurutabiliriz. Erkeklerin ve bayanların kullandığı saç jölesi gibi kozmetik ürünlerin kullanımını en aza indirmeliyiz. Saç gribine neden olan etkenlere dikkat ettiğiniz halde hala şikayetleriniz devam ediyor ise en kısa sürede doktorunuza başvurmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.