Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Hastalıkları

Saçlarımız çok hassas bir yapıya sahiptirler. Dış etkenlerden veya kullandığınız kozmetik ürünlerinin zararlı etkilerinden kolaylıkla etkilenip sağlığını kaybedebilir. Sağlıklı saçlara sahip olmak emek ister, bakım ister. Bakımsız kalan saçlar hastalanır. Örneğin; saçlarımız da bizim gibi grip olur. Tedavi edilmezse dökülmeye başlar. Bunun sonunda saçkıran hastalığı meydana gelir. Uzun lafın kısası saçlara iyi bakım yapmadığımız takdirde hastalanır ve bu duruma müdehale edilmezse hastalıklar zinciri meydana gelir. Sonucunda sağlıksız ve yıpranmış saçlara sahip olduğunuzu fark edersiniz.

Saç Hastalıkları Neden Olur ?

Saçlar ince ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Mevsim geçişlerinde, güneşin zararlı ışınlarına maruz kaldığı zamanlarda hastalığa yakalanma olasılıkları çok yüksektir. Bunların yanında bireyin ruh hali de saçlara etki eder. Stresli zamanlarda saçlar daha çok dökülür ve saç dökülmesi hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Saçlar 3 dönemden geçer. Bunlar ; büyüme, gerileme ve dinleme dönemleridir. Saçlarımızın % 90’ı büyüme döneminde oluşumunu tamamlar. 1-7 yıl arasında saç kökleri ve saç kılları gelişimini tamamlar. 7 yıl sonunda saçlar sağlıklı bir yapıya kavuşur. Sağlıklı saçlar oluşurken de yediğimiz besinler, saçlarımıza kullandığımız ürünlerde etki eder. Sağlıksız besinler tükettiğimizde, kimyasal madde içeren bakım ürünleri kullandığımızda ve saçlarımızı dış etkenlerden koruyucu bakımlar yapmadığımız da saçlarımızın hastalığa yakalanma olasılıkları artar.

Saç Hastalıkları Nelerdir?

1. Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi sorunu en sık karşılaşılan saç hastalıklarından biridir. Günde ortalama 50-100 tel arası saçın dökülmesi normaldir ancak bundan fazla dökülen saçlar hastalığa işaret olabilir. Bunları farklı şekillerde görebilirsiniz. Bazı dökülme tipleri saçlar yeniden çıkarken meydana gelir, bazıları ise kıl kökleri zarar gördüğünde zayıf düşer ve saçlarınız dökülmeye başlar. Bunun için en kısa sürede doktorunuza başvurmalısınız.

2. Telogen Alopesi

Telogen alopesi en sık görülen saç dökülme tiplerinden biridir. Günde 50-100 tel dökülmesi gereken tellerin normalinden daha fazla döküldüğü gözlenir. Bu tip saç dökülmesinin bazı nedenleri vardır. Hormonal bozukluklar, endokrin hastalıklar, doğum sonrası annede meydana gelen psikolojik ve metabolik stres, ilaçlar, düzensiz kilo alıp vermek, dengesiz beslenme, kronik hastalıklar ve saç derisinde ki yanmalar telogen alopesinin oluşum nedenleridir.

3. Traksiyonel Alopesi

Saçlarımıza gün içinde veya özel günlerde şekil veririz. Şekil verirken saçlarımız çoğu zaman zarar görür. Fön çekerken saçların gerilmesi veya toplarken sımsıkı bağlamamız saç köklerini çok zorlar. Gerilmenin fazla olduğu bölgelerde saçlar daha seyrek olur. Bu durumla karşı karşıya gelmemek için saçlarınızın özgür bırakmayı denemelisiniz.

4. Androgenetik Alopesi

Saç tellerinin azalması ile oluşur ve kellikle sonuçlanır. Erkekler alın çizgisi bozulurken, kadınlar da alın çizgisinden geride tepe kısmında seyrelmeler daha belirgin olur. Androgenetik alopesi tipinde zaman geçtikçe saç tellerinde incelmeler meydana gelir. Genetik faktörler ve hormonal bozukluklar bu hastalığın oluşmasını tetikler.

5. Saçkıran

Tıptaki adı alopecia areata, halk arasında ki adı da saçkırandır. Bu tip saç dökülmesi cinsiyet ayrımı olmaksızın küçüklerde ve büyüklerde görülebilir. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre stres, korku, üzüntü gibi psikolojik rahatsızlık yaşayan bireylerin bu hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Saç kıran bilimsel olarak kanıtlanmış bir hastalık olup tedavi edildiğinde %98 başarı ile sonuçlanmıştır.

Saçkıran Nasıl Anlaşılır?

Genellikle erkeklerde görülen saçkıran saçların bakımsız kaldığı durumlarda saçlar sağlığını kaybeder. Bundan dolayı saçkıran hastalığına yakalanma ihtimaliniz daha da artar. Gözle görülür ve sayacağımız belirtileri yoktur, bir anda ortaya çıkar. Sadece stres altında yaşayan bireyler saçkıran hastalığına yakalanmaya hazırlıklı olmalıdır. Bağışıklık sisteminde rahatsızlığı olan hastalarında saçkıran olma ihtimali yüksektir. Saçın herhangi bir bölgesinde madeni para şeklinde açılmalar meydana gelir.

6. Kepek Problemi

Kepek saç derisinin pul pul beyaz taneler halinde dökülmesidir. Saç derisi küçük pullar halinde kabarır, kopar ve saça karışır. Ölü derideki hücreler, her gün deriden atılır. Saçta Kepek oluşumun nedeni stres, güneş yanıkları, dış etkenlerdir.

Kepeği ortadan kaldırmak için;

  1. Saç 2-3 günde bir  şampuanla yıkanmalı. Şampuanın kimyasal madde içermediğine dikkat edilmelidir.
  2.  Saçlar gereğinden fazla yıkanmamalıdır.
  3. Şampuan saçta 1 dakikadan fazla bekletilmemelidir.
  4. Saçlara nazik bir şekilde masaj yapılmalı sert bir şekilde taranmamalıdır.

7. Kafa Derisi Kaşıntısı

Kafa derisindeki kaşıntı saç altında meydana gelen iltihabi enfeksiyonun bir belirtisidir. Özellikle yetişkinlerde görülür. Kaşıntı ilerledikçe kafa derisinde kızarıklıklar meydana gelir. Saç derisinin yapısı bozulur. Bunun nedeni saçınızda kullandığınız bakım ürünlerinin içindeki maddeler saçınız da alerjik bir etki bırakmış olabilir. Doktora gitmediğiniz sürede kaşıntı sonucu kafa derinizde ikincil enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonları meydana gelebilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.

8. Saç Gribi

Halk arasında saç nezlesi olarak bilinen bu hastalık rapunzel ya da prenses hastalığı olarak da adlandırılır. Saç gribinin en belirgin belirtisi saç köklerinde ağrı, yanma gibi rahatsızlıkların görülmesidir. Önlem alınmadığı zaman ileri dönemlerde saç diplerinde yara ve saç dökülmeleri meydana gelir. Hastalığı önlemek ve kurtulmak için saçlarınızı yıkadıktan sonra kurulamadan dışarı çıkmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.