Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Maşası Kullananlara Koruyucu Tavsiyeler

Kadınlar başta olmak üzere hepimiz saçlarımızın her zaman düzenli ve bakımlı görünmesini isteriz. Ancak özellikle çalışan ya da gün içinde sık sık dışarıda vakit geçiren biriysek biraz daha fazlası için uğraşabiliyoruz. Saçı şekillendirmek de en az saçın bakımı kadar önemlidir. Saça doğal şekiller vermek ısıya maruz bırakmadan da mümkündür. Fakat bu işlemler için uzun zaman harcamak gerekebiliyor. Eğer kişinin acil bir işi varsa veya çalışan biriyse buna pek de vakti olmayabiliyor. Bunun yerine daha pratik olan çözümlere yöneliyorlar.

Saçın bakımını yapmak, saçın daha sağlıklı görünmesini sağlamak en önemlisi olsa bile saçlara şekil vermek ve saçlarımıza zarar vermeden bunu başarabilmek oldukça maharet isteyen bir işlemdir. Saç maşası da saçımızı şekillendirmekte kullandığımız teknolojinin nimetlerinden biridir. Önceden farklı yöntemlerle kıvırcık ya da dalgalı saçlar elde edilse de artık birkaç dakika içerisinde saçlarımıza istediğimiz dalgayı kazandırabiliyoruz. Ancak dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Saçlar oldukça hassas ve kırılgandır bu durum karşısında özenli olmakta fayda var. Özen göstermeniz gereken durumları öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Saçları Korumak için Yapılması Gerekenler

1. Doğru Ürün Seçimi

Hepimizin saçını farklı kılan bazı özellikleri vardır. Kiminin çok ince telliyken kiminin saç telleri kalın olabilir. Ve herkesin aynı ürünü kullanması da bu nedenlerden dolayı yanlış olur. Bunun için saçınızda ne gibi bir bukle oluşturmak istediğinize karar verin. Eğer daha sık bukleler oluşturmak istiyorsanız saç maşasının çapını küçük seçmeye özen gösterin. Eğer dalgalı bir saç modeli istiyorsanız orta çaptaki bir saç maşası işinizi görür.

2. Isı Ayarı

Saç maşaları profesyonelliklerine göre ısı ayarlarına sahiptir. Isı ayarları saçların üzerine ısı uygulayarak saçın şekil almasını kolaylaştırır. Eğer saç telleriniz ince ise maksimum 180 derece ayarı olan saç maşalarını tercih etmeli ve bu ayarda kalmaya özen göstermelisiniz. Saç hücreleri bu ısıyı kaldıramayıp hasar görebilir. Bu da saçınızın yanmasına sebep olur. Eğer saç telleriniz normale göre daha kalınsa 200 derecede çalışan bir saç maşası tercih etmelisiniz.

3. Saç Koruyucu Kullanın

Saçlar oldukça hassastırlar. Güneşten, bulunduğunuz ortamdaki oksijen oranından bile etkilenen saçlar yüksek ısıya maruz kaldıkları zaman yapılarını koruyamazlar. Saç yapısının korunması için önceden doğal yağlar kullanılmaktaydı. Ancak bunlar saç maşasıyla birlikte uygulandığında saçın yağlı bir görünüm oluşturmasına neden oluyor. Oldukça başarılı saç bakım ürünü markalarının saç maşası uygulamadan önce saçın yapısını koruyacak olan ürünlerini mutlaka kullanın. Saçlarınıza banyodan sonra hafif nemliyken uyguladığınızda ve ardından saç maşasıyla ısıl işlem uyguladığınızda saçlarınızdaki parlaklığı ve canlılığı korumuş olacaksınız.

4. Saçlarınızı Kurutun

Eğer banyodan sonra saç maşası uygulayacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Saçlarınıza şekil vermeye başlamadan önce yapmanız gereken saçlarınızın tamamen kuruduğundan emin olmak. Çünkü saçlarınız nemliyse ve bu şekilde ısıya maruz kalırsa saçlarınız hızlı bir şekilde yanacaktır. Zaten kulağınıza gelen çıtırtı sesleri sizleri yönlendir. Bunun yerine iyonizer bir saç kurutucu kullanarak saçlarınızı tamamen kurutun ve ardından saç koruyucunuzu kullanarak saçlarınızı şekillendirin.

5. Sarmaya Dipten Başlayın

Saç maşasını dik bir vaziyette uygulamanız gerekir. Eğer yan şekilde kullanırsanız saç maşası saçlarınızda iz bırakarak doğal görünüm elde etmenize izin vermeyecektir. Bunun yerine maşayı dik tutun ve küçük parçalara ayırdığınız saçlarınızı dipten başlayarak sarmaya başlayın. Saç telinizin kalınlığına göre 5 10 saniye arası maşayı beklettikten sonra bırakın. Eğer bu bukleyi bir tel tokayla saçınıza tutturursanız bukleniz daha kalıcı olacaktır. Hem de saçlarınızda maşayı daha uzun süre bekletmenize gerek kalmayacaktır.

5. İşlem Sonrası Saç Yağı

İşlem sırasında saçınız elbette zarar görür. Isıya maruz kalan saç telleri matlaşarak eski görünümünü kaybeder. Elbette kadınları bu durum yıldırmıyor fakat canlı buklelere sahip olmayı da hepimiz isteriz. Bunun için yapmanız gereken saçlarınızı, yukarıda saydığımız işlemleri uyguladıktan sonra aşağıya doğru eğin. Daha sonra parmaklarınızla yapmış olduğunuz bukleleri açın. Ardından ünlü markaların piyasaya sunduğu saç bakım yağlarını kullanın. Bunlar hem sizin saçlarınızı dışarıdan gelecek olan etkenlere karşı koruyor hem de parlaklık vererek daha canlı buklelere sahip olmanızı sağlıyor.

6. Doğal Görünüm İçin Uğraşmanıza Gerek Yok

Eğer saçlarınızın şeklinden memnunsanız ancak daha düzenli bir görünüm elde etmek için saç maşanızı kullanıyorsanız ince çaplı bir maşa seçerek işleme başlayın. Daha sonra saç koruyucu ürünü saçınıza uygulayın. Ve biraz ürünü yedirin. Ardından saçınızı üçe ayırın. Bu üç parçayı tek tek maşaya sarın ve normalden biraz daha fazla bekletin. Bu şekilde kısa süre içerisinde saçlarınıza çok da zarar vermeden saçlarınızın tamamını bir şekle sokmuş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.