Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Mezoterapisi

Erkekler başta olmak üzere kadınların da dış görünümlerinde sıkıntı çektiği konulardan biri kelliktir. Kellik dış faktörlere ve genetiğe bağlı olarak kişinin saçlarının belli bölgelerde ya da ara ara yerlerde dökülmesine denir. Birçok sebebi olabilirken kişinin beslenme düzenine bağlı olarak da bu durum görülebilir. Besinlerin içerisinde yer alan vitaminlere ihtiyaç duyan saçlar dökülmesi durumunda pek çok tedavi yöntemiyle tekrar çıkarılması mümkündür. Bunlardan biri de mezoterapi yöntemidir. Mezoterapi adından da anlaşılacağı gibi bir saç ekme yöntemi değil saça ihtiyacı olanı vermektir.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç mezoterapisi; saçın yapısına katılan ve saçın güçlü durmasını sağlayan vitaminlerin, minerallerin ve keratinin saç bulunan bölgeye direkt olarak enjekte edilmesine denir. Normalde saç bakım maskelerinde bulunan bu yapı maddeleri saça uygulanıp beklendiğinde etki eder. Böyle bir durumda mezoterapi yaptırmak isteyenler ikilemde kalabilir.

Ancak saç mezoterapisinde yapılan işlemle saça bakım yapma işlemi arasında oldukça etkili farklar vardır. Saça ihtiyacı olan maddeleri deri yüzeyine uygulamak elbette saç derisine direkt olarak enjekte edilmesinden daha az bir etkiye sahiptir. Neredeyse sekiz kat fark eden bu mezoterapi sayesinde hızlı uzayan bir saç görüntüsüne ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda direkt olarak enjekte edilmesi o bölgede kan akışının hızlanmasına yardımcı olur ve canlılığı sağlar.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç mezoterapisi genelde özel hastanelerde ve kliniklerde yapılır. Bu işlemi yaptırmadan önce mutlaka iyi bir araştırma yapılması gerekir. Saç mezoterapisi toplamda beş adımdan oluşur. Bu adımları sizlerle adım adım paylaşacağız.

1. Termoterapi

Termoterapi adımında yapılan ilk işlem saç derisine sıcak buhar uygulamak. Saça sıcak buhar uygulandığı zaman saç derisinde bulunan gözenekler açılır ve bir sonraki işlemin daha verimli olmasına neden olur.

Ancak bu bildiğimiz buhar değil de ozon buharıdır. Bu şekilde daha çok faydası olur. Bu işlem yaklaşık on beş dakika sürebilir. Bir sonraki işlemlerde enjekte durumu söz konusu olduğu için saça uygulanan herhangi bir işlem sırasında acı hissinin de azalmasına yardımı olur. Kısacası ön işlem olarak bilinir diyebiliriz.

2. NPG

Bu işlem sırasında kullanılan özel bir alet vardır. Mezoterapi tabancası olarak bilinen bu aletin ucuna doktorunuzun uygun gördüğü kadar iğne takılır ve saçın buharla açılan gözeneklerine enjekte edilir. Bu işlemin yapılması gözeneklerde bulunan kuruyan kanların dışarı aktarılmasına yardımcı olur.

Bu da yapı maddelerinin direkt olarak deriyle temas etmesine sebep olarak daha etkili bir sonuç vermesine neden olur. Bu işlem sırasında kişi termoterapi sayesinde acı hissetmez ve yaklaşık üç dakika kadar da bu işlem sürer.

3. MI

Bu işlem uygulamaya adını veren işlemdir diyebiliriz. Yine özel bir saç mezoterapi tabancası kullanılır. Öncelikle enjektörlere ilaçların karışımı hazırlanır ve çekilir. Bu ilaçların içerisinde saçın bakımlı ve canlı görünmesine neden olan yapı maddeleri bulunur ve zararsızdır. Enjektörler tabancaya takılır ve saçlı olan bölgeye enjekte edilir. Bu işlem de oldukça hızlı bir işlemdir ve üç dakika sürer.

4. Yıkama

Tüm işlemleri ardından saçın yıkanması, hem kanların temizlenmesi hem de ilacın kalıntılarının temizlenmesi gerekir. Özel bir solüsyonla birlikte saçlar hassas bir şekilde yıkanır ve işlem bu şekilde son bulur.

5. A.S Kür Uygulaması

Saçlar yıkandıktan sonra henüz nemli saça bir kür uygulanır. Bu kür henüz gözenekleri açık olan kafa derisi tarafından emilir. Aynı zamanda lokal anestezik etkiye sahip olan bu kür sayesinde saç mezoterapisinden kalan ağrı ve batmaları da bu şekilde hissetmez hale gelirsiniz. Bu saç kürü deriye uygulanan enjekte işlemlerinden sonra oluşan yaraların da hızlı bir şekilde iyileşmesine de yardımcı olur.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanır?

Saç mezoterapisi tıpkı saç ektirmek gibi bir işlemdir. Ancak arasında elbette ciddi farklar vardır. Hem maddi olarak hem de işlem olarak daha avantajlı olan saç mezoterapisini saç problemi yaşayan herkes yaptırabilir. Öncelikle hızlı bir şekilde saç dökülmesi yaşayan kişilere karşı bir hücum mezoterapisi uygulanır. Bu şekilde dökülme kontrol altına alınır ve düzenli olarak terapilere devam edilir. Bunun haricinde saç ektiren kişiler saçlarını korumak için de saç mezoterapisine başvurabilir.

Aynı zamanda kimyasal ilaçlar nedeniyle özellikle kadınların kullandığı saç boyaları saçlara ciddi zararlar verir. Bir de saç şekillendirmek amacıyla kullanılan maşa ve düzleştiriciler de saçın yapısını bozan işlemler arasında yer alır. Bu işlemleri uygulayan kişiler de saçlarına saç mezoterapisi uygulayarak saçlarına kaybettiği değerleri geri kazandırabilir.

Strese bağlı olarak yaşanan saç dökülmelerinin önüne yine saç mezoterapisiyle geçebilirsiniz. Eğer saçlarınız yeterince varsa ancak cansız görünüyorsa sizler de saç mezoterapisine başvurabilir ve kısa süre içerisinde sağlıklı canlı saçlara ulaşabilirsiniz.

Saç Mezoterapisi Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Saç mezoterapisinin ne sıklıkla yapılması gerektiğine uzmanlar karar verir. Ancak eğer ilk defa bunu yaptıracaksanız 6-8 seansta bu işlemi uygulayabilirsiniz. Bu seanslar arasındaki günler de 3-10 gün olmalıdır. Seanslar bittikten sonra kişi üç ayda bir giderek bakımını ve kontrollerini gerçekleştirebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.