Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Nasıl Güçlendirilir, Hacimlendirilir?

Saçlar kadın erkek fark etmeksizin bir insanda ilk olarak göze çarpan doğal aksesuarlardır. Saç kişinin tarzına dair pek çok ipucu verir. Bu nedenden dolayı en doğru yansımayı saçlarımızla göstermeliyiz. Ancak saçlarımıza sadece şekil vermek yetmez. Saçların bakımlı durması için sağlıklı olması da gerekir. Saçın içerisinde yer alan yapı maddelerini bizler genelde besinlerden alırız.

Başta kadınlar olmak üzere erkekler de sık sık saçlarında değişiklikler yapmak ister. Mutluyken mutsuzken depresyondayken bizlerin ruh halini en iyi saçlar yansıtır. Birçok işleme maruz kalan saçlar bir süre canlılığını dolgunluğunu yitirerek tabiri caizse mısır püskülü gibi bir hal alır. Elbette bu yapılan işlemlerin özensiz yapılması ve saçı kendini toplamasına müsaade edilmemesi üzerine kullandığımız bir tabir.

Saça tekrar hacim kazandırmak tekrar dolgunluk kazandırmak saçın kendi hacmini korumaktan daha zor bir işlemdir. Ancak elbette imkansız değildir. Şimdi sizlerle ayna karşısında gördüğünüzde üzüldüğünüz saçlarınızı tekrar eski haline getirmenin ipuçlarını paylaşacağız. Yazımızın devamında yer alan detayları gözden kaçırmayın.

Saç Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Saçların güçlenmesi için saçlara ihtiyacı olan gıdayı vermek gerekir. Nasıl bizler hareket etmek için bir iş yapmak için enerjiye ihtiyaç duyuyorsak ve bunu da besinlerden karşılıyorsak saçlarında birtakım besinlere ihtiyaç duyması normaldir. Örneğin; saçları kuvvetlendirecek ve keratin maddesinin salgılanmasını artıracak besinler yemeniz yeterli olabilir. Protein bakımından zengin olan besinler bu gruba girer. Yumurta, peynir, et,süt ve A vitamini içeren daha birçok besin saçın yapısına katılarak keratini artırır. Bu da saçların daha güçlü olmasına yardımı olur. Aynı zamanda uygulayacağınız bir maskeyle de saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.

1. Bal Maskesi

Haftada bir kez uygulayarak saçın ihtiyacı olan mineralleri ve nemi bu şekilde saçınıza kazandırabilir ve daha güçlü bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca bu karşımın birbirine iyice karışması adına kabı işlem öncesinde bir miktar ısıtabilirsiniz.

Malzemeler:

  • Zeytinyağı
  • Bal

Hazırlanışı:

  1. Bir kabın içerisine üç kaşık zeytinyağı ve iki çorba kaşığı balı ilave edin ve bunu iyice karıştırın.
  2. Ardından saç diplerinize doğru masaj yaparak bu maskeyi yedirin.
  3. Bu şekilde saçlarınıza yaklaşık bir saat kadar bekletin.

2. Muz Maskesi

Muzun içerisinde yer alan potasyum saçın direkt olarak yapısını oluşturan maddelerden biridir. Muzda potasyum bakımından oldukça zengin olduğu için saç maskelerinde sık sık kullanılır. Bir saat kadar saçınızda bekleyen bu maskenin ardından saçlarınız kaybettiği gücü geri kazanacaktır.

Malzemeler:

  • Muz
  • Mayonez

Hazırlanışı:

  1. Öncelikle bir kabın içerisine iki yemek kaşığı kadar mayonezi dökün.Ve bir adet orta boy muzu soyarak ilave edin.
  2. Bu iki malzemeyi bir krem kıvamına getirinceye dek karıştırın. Nemli saçların diplerinden başlayarak uçlarına doğru bu maskeyi sürün.
  3. Bir streç yardımıyla saçınızı kapatın.

Saç Hacimlendirmenin Püf Noktaları

Saçların güçlü olmasının ardından saçları hacimlendirmek daha kolay olacaktır. Elbette birkaç sihirli püf noktayla birlikte saçlarınızın o eski sönük halinden eser kalmayacak. Saçlarınızı hacimlendirmek istiyor ancak nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki ipuçları sizlere faydalı olacaktır.

1. Katlı Kesim

Katlı kesim saçın normalden daha fazla hacimli durmasını sağlar. Hatırlarsanız 80’lerde moda olan aslan yelesinin de çıkma amacı saçı daha hacimli göstermekti. Bu şekilde daha gösterili olamasını sağlayabilir ve verdiğiniz şeklin net olarak görünmesine yardımcı olursunuz.

2. Küt Kesim

Son zamanlarda oldukça popüler olan aynı zamanda kadınlara da ayrı bir Fransız edası kazandıran bu kesimler saçın her zamankinden daha hacimli görünmesine neden olur. Saç tellerinizi olduğundan daha kalın gösterecek olan bu saç sayesinde aynı zamanda sağlıklı saçlara da kavuşursunuz. Eğer kulak memesi hizasında bu kesimi yaparsanız tam olarak tarif ettiğimiz modele uyarsınız.

3. Ters Yönde Kurutun

Duştan çıktıktan sonra saçlarınızı biraz nemli kalmasına müsaade edin. Bu şekilde saçın ihtiyacı olan nemi kazandırmış olacaksınız. Daha sonrasında kurutma işlemini tepeden aşağıya doğru değil de başınızı öne eğerek uçtan dibe doğru yapmanız saçlarınızın daha hacimli görünmesine vesile olacaktır. Aynı zamanda saçlarınızın elektriklenmeden hacimli görünmesini istiyorsanız öncesinde bir saç koruyucu da kullanabilirsiniz.

4. Doğal Dalgalar

Dalgalı saç düz saça göre her zaman daha hacimli durur. Eğer sizlerde hacimli görünsün istiyor fakat saçınıza ısı uygulamak istemiyorsanız doğru yerdesiniz. Saçlarınız biraz nemliyken bir saç şekillendirici sürün. Sadece diplere sürdüğünüz bu şekillendiricini ardından saçınızı en tepeden kıvırarak bir topuz yapın. Ve tokayla bağlayın.

Biraz bu şekilde bekledikten sonra saçlarınızı bir kurutma makinesiyle tamamen kurutun. Daha sonra yine bu şekilde biraz daha bekleyin. Ardından saçlarınızı açın. Doğal dalgaları daha sık hale getirmek istiyorsanız bu işlemi tek topuzla değil saçınızı birçok parçaya ayırarak uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken püf nokta ise saçınız nemliyken bu işlemi yapmanız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.