Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Nezlesi Nedir?

Saçlar birisiyle karşı karşıya geldiğimizde ilk gözümüze çarpan detaylardan en önemlisidir. Gerek rengi gerek modeli gerek kesimi bir kişiye ait tüm ipuçları verebilir. Özellikle depresyondayken yapılan ev topuzları o kişinin mutsuz olduğu anlamına gelebilir ya da aniden kesilen kısa saçlar da o kişinin büyük bir hayal kırıklığına uğradığını gösterebilir. Saçlar hayatımızın bir nevi yansımasıdır. Biz ne kadar iyiysek saçlarımızda o kadar iyi ve sağlıklı görünürler. Sadece şekillendirmek için kullandığımız saçlara aslında ihtiyacı olan değeri ne yazık ki vermiyoruz.

Bizler için her ne kadar görüntüsü önemli olsa da ileri ki yaşlarda dökülmeye mahkum olan saçlar çeşitli arayışlar içine girmemize neden olabilir. Hala kafamızın üstündelerken değerini bilmekte fayda var. Başta kadınlar olmak üzere erkeklerinde saç bakımı olabilir. Saçın ihtiyacı olan değerleri kazandırmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu kadar ilgilendiğimiz özen gösterdiğimiz saçlarımızda da bazı rahatsızlıklar meydana gelebilir. Son zamanlarda özellikle mevsim geçişinde bulunduğumuz bu aylarda sıklıkla görülen bir saç rahatsızlığı da adını pek duymadığımız saç nezlesidir. Saç nezlesi belirtileri genelde kendi başına bir rahatsızlık gibi anılsa da aslında bu belirtiler saç nezlesini tarif eder. Şimdi sizlerle saç nezlesine dair tüm detayları paylaşacağız.

Saç Nezlesi Nedir?

Saç nezlesi halk arasında pek bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Kişiyi gün içinde oldukça rahatsız eden belirtileri bulunan saç nezlesi bir süre sonra saçta kopmalara kökten çıkmalara neden olabilir. Aynı zamanda bu etkiye sebep olan diğer bir faktör de aslında saçın da canlı hücrelerden oluştuğunu unutmamızdır. Özellikle kadınlarda daha sık görülür. Birçok sebebi vardır. Sebebi bulunduğu takdirde tedavisi kolaylıkla bulunur. Bunun öncesinde de belirtileri iyi belirlemek gerekir. Şimdi sizlerle saç nezlesinin belirtilerine bakalım.

Saç Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?

Saçlarda  bulunan  kıl köklerinde kişi önce ağrı hisseder. Bu da hassasiyet oluşmasına neden olur ve bir süre sonra da saç derisinde kaşıntılar oluşur. Kaşıntıların devamını da saç derisinin soyulmaları alır. Aniden gelen batma hisleri kişiyi ansızın yakalar ve sosyal anlamda da kişiyi olumsuz etkiler. İlk fark edildiğinde mutlaka önlem alınması gerekir. Çünkü kaşınmaya bağlı olarak yaralar bir süre sonra deride ciddi hasarlar bırakarak bu bölgelerdeki saç gelişimini olumsuz etkiler. Yaraların oluşması hastalığın biraz daha ilerlediğini gösterir. Hastalığın son evresi de saçların artık öbek öbek dökülmesi ve kopması olarak bilinir.

Saç Nezlesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç nezlesine yakalanan kişiler aslında düz bir mantıkla bu hastalığın neden oluştuğunu bulabilirler. Örneğin; kış aylarında üşüttüğümüz zamanlarda sık sık nezle oluruz. Saçlarımızı yıkadıktan sonra kurutmamamız da saç derisinin üşütmesine, saç nezlesine sebep olur. Tek sebep elbette bu değildir. Ayn zamanda saçın çok sıkı bağlanması sürekli olarak topuz yapılması gibi nedenlerde saç nezlesine sebebiyet verebilir. Saç derisi yeterli oksijeni alamazsa bu hastalık ortaya çıkar.

Saça uygulanan fön işlemleri de saç nezlesini tetikler. Saç derisini rahatsız eden fön bir süre sonra saç derisinde hassasiyet oluşumuna neden olarak saç nezlesini oluşturur. Aynı zamanda kozmetik ürünlerde saç derisine zarar verebilir. Özellikle son zamanlarda piyasaya sürülen bakım ürünlerinin doğal olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmekte ve olabildiğince deriden uzak tutmalıyız. Aksi halde saç derisi zamanla hasar görür ve saç köklerini tutan tabaka bir süre sonra direnemez ve saçların dökülmesine neden olur.

Saç Nezlesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç nezlesi tedavisi diğer iç hastalıklarımız gibi ciddiye alınması gerekilen bir hastalıktır. Saç nezlesinin tedavisinde uygulanması gerekilen yolu ise nedenler belirler. Kişi önce saça uyguladığı gündelik alışkanlıkları değiştirmelidir. Aksi halde saça uygulanan tedavi hiç bir şekilde yanıt vermez. Önce saçlarınızı olabildiğince hava almasını sağlayın. Bunu da saçlarınızı açık bırakarak gevşek topuzlar yaparak sağlayabilirsiniz. Banyo yaptıktan sonra saç derhal kurutulmalı ve kuruma süresince olabildiğince soğuk havalardan kaçınılmalı.

Fön makinesi de bu süreçte saça zarar vereceği için kurutma işlemini daha çok kuru havlularla yapabilirsiniz. Bu işlem her ne kadar daha uzun sürse de tedavi boyunca bu şekilde kurutma alışkanlığı edinmelisiniz.  Son zamanlarda sıklıkla kullandığınız saç bakım ürünlerine bu süreçte ara vermeli ve olabildiğince kimyasal bir şey kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bunun yerine doğal şampuanlar ya da besleyici doğal sabunlar kullanabilirsiniz.

Saç şekillendirmek için kullandığınız jöle ve benzeri ürünleri de bu süreçte kullanmamalısınız. Eğer saçlarınızda saç nezlesiyle karşı karşıyaysanız dikkat etmeniz gereken bir durum da bu dönem içinde saça zarar verecek ısıl işlemler uygulamamak. Çünkü bu dönemde saç derisi çok hassastır. Saç derisinin güçsüz olduğu bu dönemde saç kökleri tutunmak için çok çaba sarf ederler. Eğer bunun aksini yaparsanız daha büyük bir saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Aynı zamanda saç nezlesinin belirtilerinden biri olan saç batmasına karşı da doğal saç yağlarını kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.