Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Parlaklığı Nasıl Sağlanır?

Saçlar sadece görsel olarak değil sağlığımız için de oldukça önemlidir. Yediklerimiz içtiklerimiz bağışıklık sistemimiz insanların saç sağlığını etkiler. İç organlarımızın etkilendiği her şeyden saçlarda etkilenir. Hepimiz saçlarımızın hem parlak hem de hacimli durmasını isteriz. Ancak ne yazık ki bunun için yaptığımız bazı işlemler saça zarar verebiliyor. Örneğin; dalgalı saçlar her zaman daha hacimli, duracağı için saç maşası saçın parlaklığının azalmasına neden olabiliyor.

Bu ve buna benzer birçok işlem saçın parlaklığını azaltır bir süre sonra matlaşıp tamamen kopmasına neden olabilir. Aynı zamanda saçlar kimyasal ürünlerden de oldukça olumsuz etkilenir. Örneğin; doğal olmayan şampuanlar sadece kokusuna aldanıp aldığımız saç bakım ürünleri. Bunlar saça zarar vermekle kalmaz aynı zamanda saç derisine de doğrudan zarar vererek saçların tutunmasına engel olur.

Saçlarınızı güçlü hale getirdikten sonra saçlarınızdaki parlaklığı kazanmak daha kolay olur. Kaybettiğiniz saç parlaklığını geri kazanmanın bazı püf noktaları vardır. Bunları sizlerle tek tek inceleyeceğiz.

Saçta Parlaklık Nasıl Sağlanır?

1. Şampuanınıza Su Ekleyin

Saç derimizdeki zamanla bir yağ tabakası oluşur. Bu yağ tabakası da saçların yağlı görünmesine neden olur. Bizlerde haftada en az iki kez olmak üzere şampuanla saçlarımızı yıkarız. Ancak şampuanların içerisinde yer alan bazı kimyasallar saçlara zarar verebilir. Bizlere geçici olarak bir parlaklık sağlayan bu şampuanlar kullandıkça saçın yapısını değiştirir.

Bu yüzden olabildiğince doğal ürünler kullanmaya dikkat edin. Ve bir fındık kadar şampuan miktarı sizlerin saçlarını temizlemeye yetecektir. Bunun için de şampuanınızın içerisine biraz su ilave edin. Bu şekilde zararlı kimyasalları biraz seyreltmiş olursunuz.

2. Soğuk Su Kullanın

Saçlarınızı şampuanlarken dikkat etmeniz birkaç nokta var. Bunları uygulamak hem kolay hem de sonuçları herkesi memnun ediyor. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra çok iyi durulamanız gerekiyor. Kalan herhangi bir şampuan kalıntısı saç derinizdeki kepek oluşumuna neden olur ve beraberinde de gözeneklerin kapanmasına neden olur.

Saçlarınızı yıkarken sıcak suyla değil soğuk suyla durulamanız gerekir. Çünkü sıcak su saç köklerini daha zayıf hale getirir. Tutunduğu deride bulunan yağ tabakasını iyice inceltir ve saçların tutunmasına engel olur. Bu nedenden dolayı saçlarınızı durularken mutlaka soğuk su kullanın.

3. Kurularken Dikkat Edin

Saçlarınız mat ise aynı zamanda güçsüz de demektir. Bunun için olabildiğince dikkatli olmanız gerekir. Saçlar ıslakken daha kopmaya müsaittir. Uygulayacağınız en ufak mukavemet saçların kopmasına neden olabilir. Yanlış bir alışkanlık olan havluyla ovamala işlemi saçların matlaşmasına neden olarak kopmaya sebebiyet verir. Olabildiğince havluyla ovalamamaya özen gösterin.

4. Sıcak Fön Kullanmayın

Banyodan sonra saçlarınız hassaslaşır. Saçlarınıza olabildiğince nazik davranmalısınız. Saçlarınızı nemini yumuşak hareketlerle havluyla aldıktan sonra kurutmak için fön makinesinin soğuk seçeneğini kullanın. Bu saç derisinin kurumasına engel olarak matlığında önüne geçer. Aynı zamanda saç kurutma makinesini saçınızdan yirmi santim kadar uzak tutmaya da özen gösterin.

5. Koruyucu Kullanın

Saçlarınızı kuruturken saçlarınızın parlaklığını kaybetmemek için tamamen kurumaması gerekir. Çünkü tamamen kuruyan saç mat görünecektir. Bunun yerine saçınızı kurutmadan önce bir koruyucu kullanın. Bu saç neminin dengede kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda saçlarınıza şekil verirken de bu koruyucu kullanarak saçınızın parlaklığını koruyabilirsiniz.

6. Düzenli Kestirin

Saçlar gerek hava koşullarından gerek kullanımdan dolayı bir süre sonra kırıkların oluşmasına neden olur. Kırık saçlar çatallaşarak saçların uçlardaki parlaklığını matlaştırır. Düzenli olarak saçların ucundaki kırıkları aldırmanız hem saçlarınızı daha da gürleştirir hem de parlaklığını geri kazandırır.

7. Maske Kullanın

Bazen de dikkat ettiğimiz halde matlaşan saçlar söz konusu olabilir. Bunun sebebi bazen yediklerimizin içinde besin değerinin olmaması olabilir. Sizlerde saçların ihtiyacı olan yapı maddelerini saça uygulayarak takviye yapabilirsiniz. Aşağıda sizlerle paylaşacağımız maskeler sayesinde parlaklığı geri kazanabilirsiniz.

1. Zeytinyağı Maskesi

Malzemeler:

 • Yumurta Akı
 • Zeytinyağı
 • Bal
 • Saç bonesi

Hazırlanışı:

 1. Uygun bir karıştırma kabı seçin. Ardından bu kabın içine bir yumurta beyazını ve bir çorba kaşığı zeytin yağını ilave edip, karıştırın.
 2. Daha sonrasında göz kararı balı da ilave edin karıştırmaya devam edin.
 3. Nemli saçlarınıza dipten uca doğru bu maskeyi uygulayın.
 4. En sonunda saç bonesi takın ve yaklaşık yarım saat kadar bekletin
 5. Soğuk suyla yıkayın.

2. Badem Yağı Maskesi

Malzemeler:

 • Yumurta
 • Badem yağı
 • Yoğurt
 • Saç bonesi

Hazırlanışı:

 1. Uygun bir karıştırma kabı seçtikten sonra içerisine yumurtayı kırın. Ardından iki yemek kaşığı badem yağını ilave edin.
 2. Son olarak yarım bardak kadar yoğurdu da ilave edin.
 3. En sonun tüm malzemeleri çırpın.
 4. Maskeyi diplere ve saç uçlarına uygulayın.
 5. Saç bonesini takın ve otuz dakika kadar bekletin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.