Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Protezi Nedir?

Dış görünüşümüzün en önemli parçası olan saçlarımızın sağlığı büyük önem taşır. Saç dökülmesi sorununun bile birey üzerinde psikolojik olarak negatif geri dönüşleri olduğu düşünülürse, saç kaybı, saç seyrekliği, kellik gibi durumlar kişilerin sosyal hayatlarını engelleyen, ruh sağlıklarını etkileyen önemli sorunlar olarak ortaya çıkıyor. Bu tip durumlarda bireylerin görsel olarak kendilerini mutlu hissetmelerini sağlayabilecek ve hayat konforlarını arttıracak bilinen en eski yöntem peruk kullanımıdır. Ardından gelen saç ekimi gibi teknikler, estetik müdahale olup cerrahi operasyon kategorisine girerler. Bu sebeple de sürecin ağrılı olduğu bilinir.

Saç protezi ise, kökenini peruktan almış olup saç ekimi kadar uzun süreli çözümler üretmeyen, kalıcılığını iki seneye kadar sürdürebilen, görünüşü peruktan çok daha doğal ve profesyonel bir biçimde uygulandığında saçınız ile birebir uyum sağlamış, acısız ve en hızlı sonuç veren yöntemlerden biridir. Kesinlikle cerrahi bir operasyon değildir. Bu sebeple uygulama esnasında ve yüksek alerjik duyarlılık veya ileri derecede egzama gibi sorunları olan bireyler dışında uygulama sonrasında da herhangi bir fiziksel rahatsızlık/şikayet saptanmamıştır. İşin maddi boyutu da düşünüldüğünde, saç ekimine kıyasla ciddi bir avantaja sahiptir. Peki, en yalın haliyle saç protezini nasıl tanımlayabiliriz?

Saç Protezi Yöntemi

Saç protezi, kendi saç yapınızla tamamen uyumlu olacak şekilde özel teknikler kullanılarak geliştirilen ve ardından özel solüsyonu ile saçınızın kelleşmiş ya da saç eksikliği görülen bölgelerine uygulanan bir yöntemdir.

Peruk ile Saç Protezinin Farkı Nedir?

Bu, cevaplaması güç bir sorudur ve özünde peruk ile saç protezi birbirinden kullanım açısından tamamıyla farklı şeyler değildir. Saç protezi, Amerika Birleşik Devletleri’nde genellikle medikal anlamda kullanılır. Özellikle kemoterapi gibi tedavilerin yol açtığı saç kaybının önüne geçen bir uygulamadır.

Dünya genelinde ise, peruk ile saç protezinin farkı şu şekilde çizilir: peruk, kafaya tokalar, saç bantları gibi materyaller ile tutturulurken; saç protezi özel yapıştırıcı sayesinde saç derisine tamamen uyumlu şekilde yapıştırılır. Bu sebeple, peruğu havuz, deniz ve birçok sporsal faaliyette kullanmak mümkün değilken saç protezinin saçınızdan herhangi bir farkı olmayacaktır. Düşme, şeklinin bozulması, saç derisinden kayma gibi sorunlar kesinlikle gözlenmez.

Son olarak, peruk saç derinizin tamamını kaplarken, saç protezi yalnızca eksik olan bölgelere özel olarak hazırlanmıştır ve bu sayede doğala hemen hemen yakın bir estetik görüntü kazanılır.

Saç Protezinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İlk önce güzel haberleri vererek başlayalım:

  • Bölgesel kellik ya da saçın tamamını kaybetme; hastalık/tedavi gibi sebeplerle kısa dönemli ya da genetik kellik gibi bütün kellik tipleride etkili bir yöntemdir.
  • Hemen sonuç verir. Saç ektirme ve benzeri yöntemlerde olduğu gibi uzun bir dönemi kapsamaz.
  • Saç implantı gibi yöntemlere göre oldukça ucuzdur.
  • Kalıcı bir çözüm olmasa bile, oldukça uzun süreli etkisiyle kullanıcıları fiyat/performans açısından tatmin eder.
  • Günlük aktivitelerinizin tamamına uyumludur. Sosyal hayatınızdan ödün vermeniz gerekmez.
  • Herhangi bir estetik ameliyat prosedürü içermez.
  • Yüksek derecede alerjik duyarlılığı olan bireyler dışında, herhangi bir kontraendikasyon durumu taşımaz.

Dezavantajlarını ise şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Periodik olarak yenilenmesi gerekir. Kullanım şekliyle değişmekte birlikte genellikle ömrü iki sene kadardır ve bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.
  • İstenilen modele göre fiyat farkları oluşur ve saçın yerine geçecek yapının kalitesine göre maddiyatı artabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.