Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Serumu Nedir?

Güzelliğimizin en önemli parçalarından biri şüphesiz ki saçlarımız! Rengi veya kesim stili ne olursa olsun, uçları kırılmış kuru bir görüntüye sahip saçlar bizleri mutsuz etmeye ve kendimizi kötü hissetmemize yeterli olabilir. Bu tip durumlarda saç serumları kelimenin tam anlamıyla kurtarıcıdır. Bu yazımızda saç bakımında en etkili bakım ürünü olan serumlarının genel özelliklerinden nasıl kullanıldığına kadar pek çok konuya değineceğiz.

Saç Serumu Nedir?

Saç serumları silikon bazlı bakım ürünleridir. Saçın yüzeyini tamamen kaplayarak saçınıza nüfus ederler ve bu özellikleri ile saç yağlarından ayrılırlar. Birden çok kimyasalın birleşiminden elde edilirler. Markası fark etmeksizin, genellikle bütün serumlar silikonun yanı sıra seramid ve çeşitli amino asitler içerirler. Saçımızı yumuşatarak pürüzsüz bir görüntü kazandıran ve parlatan temel element ise elbette ki silikondur.

Saç serumları uygulama anından itibaren, folikül yüzeyinde oluşmuş çatlakları doldurur. Bu sebeple de saçın kırık görüntüsünü azaltır. Saça parlaklık kazandıran ise, serumun oluşturduğu koruyucu tabakadır. Bu koruyucu tabaka, bir yandan saçınızı ısıl işlemlere karşı korurken, diğer yandan da UV ışınların etkisini azaltır. Ayrıca şehir hayatının sebep olduğu tüm çevresel kirlenmelere karşı saçı daha dirençli kılar.

Saç Serumu Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İlk olarak vurgulamamız gereken en önemli nokta şudur: bu başlık altında saç serumunun genel faydaları hakkında bahsediyor olsak bile, serumlar saç tipinize özel olarak üretilmiş ve kişisel ihtiyaçlarınıza yönelik ürünlerdir. Bu sebeple serum tercihiniz büyük önem taşır. Gelelim saç serumlarının doğru tercih edildiğinde sağlayacağı faydalarına:

 • Diğer saç bakımı ürünlerine kıyasla en önemli avantajı, ilk uygulama ile birlikte saçlarınızda gözle görülür bir değişiklik sağlamasıdır. Saçınızın daha yumuşak bir yapı kazanmasını sağlar.
 • Kırıklarınızı onararak saçınızın daha dayanıklı bir yapıya dönüşmesine yardımcı olabilir.
 • Kuru saçlar için mucizevidir. Düzenli kullanımda saçınızın nem dengesini yeniden kazandığına şahit olacaksınız.
 • Saçlarınızın daha kolay şekillenmesine yardımcı olacaktır.
 • Eğer saçınıza çektirdiğiniz fönün veya yaptırdığınız maşanın hemen bozulmasından şikayetçiyseniz, düzenli serum kullanımı bu sorunun da üstesinden gelebilir.
 • Özellikle kıvırcık ve/veya kolay elektriklenen saçlar için tercih edilebilecek en iyi üründür.

Saç Serumu Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

 • İlk değinmemiz gereken nokta fiyat/performans açısından saç serumları. Saç serumu almaya karar verdiğinizde oldukça geniş bir fiyat aralığını kapsayan, oldukça ucuz veya astronomik düzeyde pahalı pek çok ürün olduğunu göreceksiniz. Fakat, ilk önerimiz şu olacak: eğer saçınızı seviyorsanız yalnızca ucuz olduğu için bir saç serumunu satın almak yapılabilecek en kötü hatadır. Mutlaka içerisindeki bileşenler okunmalı, mümkünse doğal yağ içeriği yüksek ürünler tercih edilmelidir.
 • Saç serumu alırken dikkat etmeniz ikinci nokta, saç tipinizdir. Eğer saçınızı yanlış tanıyıp buna göre bir ürün seçerseniz, faydadan çok zarar görebilirsiniz. Saç tipinizin ve serumun doğru eşleşemediği durumlarda, saçlarınızda kuruma veya matlık gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

Saç Serumu Nasıl Uygulanır?

Satın aldığınız ürünün paketinde muhakkak uygulanışı ile ilgili özel talimatlar mevcuttur. Bu talimatlara uymak ve belirtilen miktardan eksik veya fazla uygulama yapmamak saç serumlarından maksimum düzeyde faydalanmayı sağlar. Bu başlık altında en sık karşılaşılan üç farklı saç serumu kullanım metoduna değineceğiz.

 • Saç serumlarında en sık karşılaşılan uygulama yöntemi, havlu ile fazla suyu alınmış ama ıslaklığını hala koruyan saçları direkt olarak serumlama yöntemidir. Saçınızı her zamanki gibi şampuanlayıp duştan çıktıktan sonra, havlu ile ilk ıslaklığını alın ve ardından tavsiye edilen miktarda (ki bu genellikle orta uzunluktaki bir saç için 3-4 damladır) serumu avuç içinize sıkın. Ardından uçlardan kafa derinize gelene kadar masaj yaparak uygulayın.
 • Eğer saç kuruluğundan şikayetçiyseniz, saç uzmanları doğrudan ıslak saça uygulamayı tavsiye etmektedir. Duştayken tavsiye edilen miktarda saç serumunu uygulayın ve durulamadan çıkın. Bu sayede saçınızda bulunan suyu da hapsetmiş olacaksınız ve saç kuruluğunuz daha kısa zamanda çözülecek.
 • Son yöntem ise, tamamıyla kuru ve şekil verilmiş saça uygulamadır. Buradaki amaç saçın daha parlak görünmesini sağlamaktır. Tavsiye edilen miktardan 1-2 damla daha az kullanabilirsiniz çünkü aksi durumda saçınız, istenilenden daha yağlı bir görünüm kazanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.