Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Sirkesi Nedir?

Saç Biti ile Saç Sirkesinin Farkları Nelerdir?

Özellikle okul çağı çocuklarda sıklıkla gözlenen bir problem olan saç sirkesi, saç bitlerinin yumurtalarıdır. Bilimsel adı phthiraptera olan saç bitleri, insan kanıyla beslenen son derece zararlı ve yayılması kolay olan bir parazit türüdür. Erişkin bir bitin kafa derisine ulaştıktan sonra ilk olarak yumurta yani sirke bırakmasıyla başlayan süreç, 7-10 gün arasında süren kuluçka dönemiyle devam eder. İşte bu kuluçka dönemi boyunca gözlenecek oldukça küçük, beyaz, kepeği andıran, kafa derisine çok yakın yumurtalar sirke olarak isimlendirilir.

Yumurtadan çıkan, hareket ve üreme kabiliyeti kazanmış erişkin canlılara ise bit denir. Erişkinliğe ulaşmış bu parazitlerin insan vücudunda yaşam süresi 30 gün dolaylarındadır. İnsan vücudundan ayrıldıkları noktada ise 24 ila 48 saat içerisinde ölürler. Saç bitini saçınızın değişik bölgelerinde gözlemleyebilmeniz mümkünken, saç sirkeleri genellikle en sıcak bölgeleri tercih ederler. Yani ense, kulak altı gibi bölgelerdeki saç diplerinizde sirke ile karşılaşabilme olasılığınız daha yüksektir.

Saç Sirkesi ve Saç Biti Nasıl Bulaşır?

Öncelikle saç sirkelerinin bulaşıcı olamayacağını söylemekte fayda görüyoruz. Sirkeler, hareket yetenekleri olmayan yumurtalar olduğundan bulaşıcı değildir. Fakat, her bir sirke bite dönüşeceğinden ve bit de son derece kolay bulaşan bir parazit olduğundan aynı ortamda bulunduğunuz birinin saçında bit bulunması sizi de riske sokar.

İçinizi rahatlatacak bir diğer bilgi ise şudur: bitler yapıları gereği yalnızca tutunma ve tırmanma hareketi yapabilir. Zıplama gibi hareketler için biyolojileri elverişli olmadığından, doğrudan bir kafa teması olmadıkça saç biti kapmak mümkün değildir. Saç biti bulunan biri ile aynı tarağı, bereyi, yastığı kullanmak en sık karşılaşılan yayılma yöntemleridir.

Diğer bir yanılgı yalnızca okul çağı çocuklarında görülebileceği ve pislikten kaynaklanacağı yönündeki inançtır. Okul çağı çocuklarında birebir temas daha sık olduğundan bitlerin yayılması kolaylaşır. Ayrıca, okul gibi kalabalık ortamlarda çevresel hijyen koşullarına daha az özen gösterildiğinden parazitler insan vücudunun dışında da daha uzun süre yaşayabilir.

Saç Sirkesi Nasıl Temizlenir?

Öncelikle şampuan gibi temizleyiciler sirke veya bit tedavisinde kesinlikle etkili değildir. Parazit öldürücü kimyasalların saç derisine direkt uygulanması ise kesinlikle tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Eskiden oldukça sık karşılaşılan, bitlenen çocuğunun saç derisini sinek ilacı ile tedavi etmeye çalışmak ise yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Bitin neden olduğu aşırı kaşınma ile birlikte saç derisi yıpranır, kızarıklıklar oluşur ve oldukça hassas bir hal alır. Bu sebeple bahsi geçen yöntemler vücudunuz için yarardan çok zarara neden olacaktır.

Dimetikon adı verilen kimyasal ile saç biti tedavisi yapılabilir. Bu kimyasal, bitlerin solunum yollarını etkileyerek ölmelerini sağlar. Herhangi bir eczaneden reçetesiz olarak satın alınabilecek bit ilaçları sayesinde tedavisi oldukça kolaydır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise aynı evi paylaşan tüm bireylerin aynı tedaviyi uygulaması gerekir. Ayrıca bitlerin tutunabileceği yorgan, yastık gibi kalın ve tüylü eşyalarınızı en az 60 derece sıcaklıkta yıkanmalıdır. Kullanılan bütün tarakların yine 60 derece suda bekletilmesi gerekir. Ayrıca, sirkelerden kurtulmak için sirke tarağı adı verilen, telleri oldukça sık olarak tasarlanmış tarak ile ıslak saçlarınızı taramanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.