Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Spreyinin Zararları

Dış görünüşümüzü etkileyen en önemli aksesuarlarımızdan biri de saçlarımız. Gerek kesimi, gerekse de verdiğimiz şekil ile gün boyunca kendimizi etkileyici hissettiren belki de en önemli detay. Bu noktada da sabah evden çıkmadan verdiğimiz şeklin günlük tempomuz esnasında kendini koruması biz şehir insanları için oldukça önemli olmakta. Bu tip durumlar için akla ilk gelen kurtarıcı ürün ise saç spreyleri. Fakat, kullanımıyla oldukça pratik ve sonuçları ile yüzümüzü güldüren bu ürünler gerçekten de göründükleri kadar masum mu?

Cevabımız ne yazık ki “hayır”. Saç spreyleri, özellikle solunum yolları rahatsızlıkları ve saç yapısına verdikleri zararlar bakımından pek de masum ürünler değiller. Bu yazımızda sizlere kısaca saç spreylerinin olası zararlarından bahsedeceğiz.

Saç Spreyinin Zararları Nelerdir?

1. Solunum sistemine zarar verir

Saç spreyleri içerisindeki kimyasallar sebebiyle solunum sistemimize kalıcı hasarlar verebilir. Özellikle kuaförlük gibi sıklıkla yoğun miktarda saç spreyi kullanılan mesleklerde astım, nefes darlığı gibi hastalıkların görülmesi oldukça olasıdır. Günlük kullanım esnasında da sprey kullanırken solumamaya özen gösterilmesi tavsiye olunur. Saç spreylerinin bu olumsuz etkileri içerisindeki bileşenler sebebiyle oluşur.

Öncelikle, saçımızın her yanına eşit ve etkili biçimde yayılmasını sağlamak için şişelerinden basınçla çıkmaları gerekir. Bu yüzden hemen hemen bütün saç spreyleri itici gaz içerir. Ayrıca hidroflorakarbon ve silikon içerisindeki diğer sıklıkla kullanılan bileşenlerdir. Bunlar çoğunlukla zararsız olmak ile birlikte soluk alış veriş esnasında aldığınız oksijen miktarını az da olsa etkiler. Esas tehlike itici gazlardadır. Genellikle azot-oksit, propan (yaygın bilinen adıyla tüp gazı) ve bütan(yaygın bilinen adıyla çakmak gazı) tercih edilir. Cilde temasları da oldukça zararlı olan bu maddeler, aynı zamanda asfiksant, yani boğucu gaz, olarak bilinirler. Nefesiniz ile taşıdığınız oksijen miktarını ciddi ölçüde azaltarak ilk olarak kalp fonksiyonlarının yeterli çalışamamasına sebep olurlar. Aynı zamanda akciğer, burun ve boğaz hücrelerinde gaz formdan yoğunlaşarak sızı bir form alabilirler ve bu da bireylerin soluk alıp verme gibi temel motor işlevlerine zarar verir.

2. Saç sağlığını kötü etkiler

Hemen hemen bütün saç spreyleri bilimsel adı etanol olan bir alkol bileşiği içerir. Etanol saç kuruluğuna neden olan kimyasalların başında gelir. Düzenli olarak saç spreyi kullanan biriyseniz, saçlarınızı yıkama sıklığınızı da arttırmanız gerekir çünkü saç spreyleri, saçınızda bir koruyucu katman oluşturarak saç şeklinizi korur. Zamanla bu koruyucu tabaka kuruyup dökülmeye ve omuzlarınızla saç yüzeyinizde kepek benzeri görüntülere neden olacaktır.

Bir yandan bu tabakanın saçınızı kaplayıp hava almasını engellememesi için hem de bu kötü görüntüden kurtulmak için saçlarınızı her kullanım ardından yıkamanız önerilir. Fakat bu durumda da saçınızın doğal yağ dengesi bozulacak ve saçınızda kuruma, dökülme gibi sorunlar gözlemlemeniz ihtimali artacaktır. Bir diğer olumsuz özelliği ise, saç spreyinin içerisinde bulundurduğu poliperlerden kaynaklanır. Aşırı kullanımda bu polimerler sebebiyle saçınız parlak görüntüsünü kaybedecektir. Bu gibi durumları önlemek için E vitamini katkılı saç köpüklerini tercih etmeniz saç sağlığınız için iyi sonuçlara yol açar. Yine içerisindeki kimyasallar sebebiyle kafa derisinde kaşınma, kızarma gibi alerjik reaksiyonlara yol açması oldukça olasıdır.

Direkt kullanıcı üzerindeki bu iki zararının yanı sıra, teneke şişeler içerisinde satışa sunulması doğa için oldukça zararlıdır. Bilindiği üzere, kullanılan alimünyum temelli tenekelerin doğada erimeleri ve yok olmaları yıllar almaktadır. Ayrıca içerisindeki itici gazlar atmosfere zarar verir. Özetle, saç spreyi kullanmak yerine organik ürünlere yönelmenizi tavsiye edebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.