Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Bireylerin vücutlarında sağlıklı ve güzel bir görünüş için saç bakımları oldukça önemlidir. Saçların canlı ve güzel görünebilmesi için ise saç yapısına göre bakımının yapılması ve saç yapısına göre şampuan seçimi çok önemlidir. Saç tipleri değiştikçe şampuan seçimi değişmelidir fakat hangi tip şampuanlar kullanılmalıdır? İşte bu sorunun cevabını yazımızda bulacaksınız.

Hangi Saç Tipine Sahipsiniz?

Saçınıza uygulayacağınız şampuanı ve bakım ürünlerini doğru seçebilmek için öncelikli olarak hangi saç yapısına sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir.

Kuru Saç: Saç derisinde bulunan yağ bezelerinin yeterli miktarda yağ üretememesi nedeni ile saç yapısı kuru kalır ya da fön, düzleştirme, boya ve çeşitli saç yapım işlemlerinin ardından saç yapısının bozulması ile saçlar kurulaşır. Kuru saçlar mat, soluk, kırık, yumuşak olmayan saç tipidir.

Yağlı Saç: Saç derisinde bulunan yağ bezlerinin aşırı yağ üretimi sonucu saçların yağlanması durumudur yağlı saçların genellikle genetik olarak görüldüğü bilinir. Yağlı saçlar, yapış yapış ve kirli, parlak bir yapıya sahiptir. Eğer yıkandıktan sadece bir gün sonra elinizi saç derinize dokundurduğunuzda yağı hissediyorsanız saç tipiniz yağlıdır. Ayrıca yağlı saçlar en çok kısa, düz ve ince telli saçlarda görülür.

Normal Saç: Yağ üretimi aşırı ya da az düzeyde değildir. Saç yapısının hiç bir sorunu yoktur. İstenilen saç tipine benzetmek için çeşitli bakım ritüelleri uygulanabilir.

Boyalı Saç: Saçların kimyasal ile karşılaşmasından dolayı kuru, yıpranmış, kırık bir yapısı vardır. Banyodan sonra elektriklenmiş bir görüntüsü olur. Elektriklenmeyi en aza indirmek için saç kurutma makinesi en düşük ısıda kullanılmalıdır.

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi Nasıl Yapılır?

1. Kuru Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Saçlarınız yıkanmanın ardından 3 gün geçmesine rağmen hala yağlanmıyor ise kuru saç tipine sahipsinizdir. Saçlarınızın sağlıklı bir görüntüye kavuşması için ise ilk olarak şampuanınızı doğru seçmelisiniz. Saç derinizin yağ üretiminin az olmasından dolayı nem oranı düşük olacağından şampuanınızın nemlendirici oranı yüksek olmalıdır.

Ayrıca normal saçlar için kullanılacak şampuanın içeriğinin çok fazla kimyasal içermemesine dikkat etmelisiniz. Kuru saçların canlanması ve sağlıklı bir yapıya kavuşması için nemlendiricisi yoğun olan şampuan kullanımının sadece bir başlangıç olduğu unutulmamalı saç kremi ve bakım kürleri de saçlara uygulanmalıdır.

2. Normal Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Sahip olunabilecek en şanslı saç kategorisidir. Bu saçlara sahip bireyler normal saçlar için üretilmiş olan sebum üretim dengesini koruyacak şampuanlar seçmelidirler. Piyasaya sürülmüş her şampuanı saçlarınız için kullanmak saç dengenizi bozacaktır. Saç yapımda hiçbir sıkıntım yok dememelisiniz.

3. Boyalı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Saç yapısı boyanın kimyasalı ile bozulduğu için boyalı saçlara da tıpkı yıpranmış saçlarınki gibi özel bir şampuan gerekir. Boyalı saçlar için hazırlanmış şampuanların içerisinde hem boyayı canlı tutacak hem de yıpranmaları önleyecek bileşimler vardır. Boyalı saçlar için; renk pigmentasyonunu koruyan ve yenileyen formülleri içeren şampuanlar tercih edilmelidir.

Böylece saç içerisine hapsolan boyanın saçtan hızlıca akması engellenir ve boya saçlarda daha kalıcı hale gelir. Ayrıca boya sonucunda saçlardaki kurumaya karşı şampuanların içerisinde nemlendirici etkisi bulunmalıdır.

4. Yağlı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Yağlı saç tipine sahip bireylerin ilk olarak saçlarını her gün yıkamaktan vazgeçip yeni yağ tabakalarının sürekli olarak oluşmasının önüne geçmeleri gereklidir. Yağlı saçlar için formülize edilmiş şampuanlar ile saçlarını 2 günde bir yıkayan bireylerin saçlarında ki yağ tabakasının gün geçtikçe azalmaya başladığı görülecektir. Yağlı saçlar için tercih edilecek şampuanlarda PH dengesi önemlidir. PH dengesini koruyan bitkisel şampuanlar yağlı saçlar için kullanıma idealdir.

5. Kıvırcık Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Bakımı oldukça zor olan saç türlerinden birisi olan saçlardan olan kıvırcık saç ister doğuştan olsun ister sonradan perma ya da çeşitli yöntemlerle kıvırcıklaştırılmış olsun özel bir bakım uygulanmalı ve şampuan seçimine de özen gösterilmelidir. Kıvırcık saçlar için protein içeriği yüksek şampuanlar seçilmelidir. Kök koordinasyonunu ve nemlenmesini sağlamak için özel bileşimli şampuanlar, kıvırcık saçlar için olan şampuanlar tercih edilmelidir.

Saç Sağlığınız İçin Unutulmaması Gerekenler

Saç sağlığı ve gösterişli saçların oluşması için başlangıcın doğru saç şampuan tercihi ile oluştuğu bir gerçek fakat saç bakımı için yalnızca şampuanların yeterli olmadığı unutulmamalıdır. Saçlarınızın istediğiniz gibi görünebilmesi için doğru şampuan ile birlikte gerekli bakım ve saç takviyesi ürünlerini de kullanmanız gereklidir.

Saçlarınıza gereken özeni göstermemeniz saç yapınızın gün geçtikçe bozulmasına, kırılmasına, kurumasına ve yıpranmış gözükmesine sebep olacağı gibi tedavisinin de zorlaşmasına neden olacaktır. Ayrıca saç bakımınızın ilk aşaması olan şampuan seçimini saç yapınıza uygun yapmış olsanız bile saçınız şampuan bileşenlerine bir süre sonra alışacağından şampuanınızı 6’şar aylık periyotlarla değiştirmeniz saç yapınızın bozulmadan korunmasına yardımcı olacaktır.

Bunların dışında saç dökülmesi gibi ciddi saç kayıplarının sebebi de genellikle yanlış şampuan seçiminden kaynaklıdır. Bu nedenle saç tipinizi ve saç derinizi doğru tanıyarak saçınıza en uygun şampuanı seçmeniz oldukça önemlidir. Doğru şampuan seçimi saç kayıplarınızı en az seviyeye indirecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.