Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Uzatma Yöntemleri

Sağlıklı saçlar herkes için önemliyken birçok bireyin özellikle de kadınların hayallerinde uzun ve canlı saçlar vardır. Buna rağmen ani bir kararla saçlarını kestiren bireyler ve sonrasında pişmanlık duyanlar da vardır. İşte özellikle bu durumlarda ve daha birçok sebeple saç uzatma yöntemleri aranmakta ve çeşitli uygulamaları bireylerin saçlarında denediği görülür. Yazımızda saç uzatma yöntemleri ile ilgili detaylara ulaşacaksınız.

Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

1. Patetes Suyu

Yeterince vitamin alamayan saçlar kuru ve kırılgandırlar. Saçların güçlü ve canlı olabilmesi için ise vücudun yeterli vitaminleri alabilmesi gerekir. Bu vitaminleri çeşitli yöntemlerle vücudunuza alabilirsiniz bunlardan birisi ise patates suyu maskesi yapmaktır. Patates A, B, C vitamini açısından oldukça zengin bir besin olarak saçların uzamasında etkilidir.

Hazırlanışı

 1. 3 adet patatesi rendeleyip suyunu sıkarak içerisine 1 yumurta sarısı ve 1 yemek kaşığı bal eklenerek macun kıvamına ulaşılana kadar karıştırılır.
 2. Oluşan kürü saç diplerinize sürerek 15-20 dakika bekleyip sonrasında saçlarınızı yıkayıp, durulayın.
 3. Böylece saçlarınız gerekli nemi ve besini almış olacaktır.

2. Yumurta Akı

Doğal yöntemler ile saç uzatmak isteyen bireylerin akıllarına gelen uygulamalardan ilkinin yumurta akı ile saç uzatmak olduğunu söyleyebiliriz.

Hazırlanışı

 1. Yumurta akını saçınıza sürmeniz ve sonrasında bir streç yardımı ile saçınızı sarmanız gerekir ardından bu şekilde bir kaç saat beklemelisiniz.
 2. Bu işlemin ardından saçlarınızı yıkayarak yumurta kokusundan saçlarınızı arındırarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Yumurta akı yalnızca saçınızı uzatmakla kalmayacak ayrıca saçlarınızın yapısını güçlendirdiği için kırılmalarında önüne geçerek daha güçlü ve canlı gözüken saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

3. Soğan Suyu

Bir çok faydası bulunan soğanın saç uzamasına da büyük etkisinin olduğu bir gerçek. Soğan içerisinde bulundurduğu kollojen ve kükürt ile dokuların üretiminin artmasını sağlar böylece artan saç dokuları saçın uzamasını sağlar.

Hazırlanışı

 1. Soğan suyunu saçınıza uygulayabilmek için 4 adet soğanı rendeleyip ezerek elde edeceğiniz soğan suyu ile saç derinize 1 saat kadar masaj yapıp ardından 15 dakika soğan suyunu saçınızda bekletmelisiniz.
 2. Kokusuna dayanmak güç olsa da hafif bir şampuanla saçlarınızı yıkayarak bu kokudan kurtulabilirsiniz.

Uygulamanın ardından saç uzamanız hızlanacak ayrıca saç dökülmeleri de önlenecektir.

4. Aloe Vera

Cilt bakımı deyince akla ilk gelenlerden bir diğeri aloe veradır. Aloe veranın saç uzamasında ki etkisi de şüphesiz oldukça büyük!

Hazırlanışı

 1. Yarım tatlı kaşığı bal, 1 çorba kaşığı limon suyu, 1 fincan aloe verayı karıştırarak oluşturacağınız kürü saçlarınıza sürüp yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı durulayarak daha güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.
 2. Bu karışımı düzenli olarak kullanmanız parlak, canlı ve uzun saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

5. Çemen Kürü

Eski çağlardan beri saç tedavilerinde kullanılan çemen otunu saçınızı uzatmada da kullanabilirsiniz.

Hazırlanışı

 1. 2-3 yemek kaşığı çemen otu tohumunu 24 saat su içinde bekletmeli ve ardından saçlarınızı bu su ile yıkayın saçlarınızın 3 saat boyunca kurumasını bekledikten sonra normal su ile saçlarınızı durulayın 1 ay boyunca her gün bu uygulamayı düzenli olarak yaparsanız saçınız gücünü ve hacmini geri kazandığı gibi uzayacaktır.

6. Elma Sirkesi

Elma sirkesi ile saçlarınızı uzatmak oldukça kolay ve zahmeti az olan bir yöntem fakat en önemli maddelerden birisi elma sirkenizin organik olması gerektiğidir. Elma sirkeniz organik ise saçınızı yıkadıktan sonra kullanacağınız durulama suyuna 2-3 damla elma sirkesi damlatarak saçlarınızı durulayabilirsiniz. Bu işlemi tekrarlayarak saç köklerinizi besleyebilir böylece daha uzun saçlara sahip olabilirsiniz.

7. Palmiye Yağı

E vitamini açısından oldukça zengin olan palmiye yağını saç derinize temas ettirmeden saçlarınıza sürüp 10 dakika bekleterek daha uzun saçlara sahip olabilirsiniz.

Hazırlanışı

 1. Palmiye yağını saçınızı beklettikten sonra saçlarınızı şampuanlayıp durulayın ve bu işlemi hafta içerisinde 1-2 defa yapın.
 2. Böylece saçınız uzaması için gerekli E vitaminini alacaktır.
 3. Palmiye yağı saçlarınızı uzattığı gibi güneş ışınlarına ve tuzlu deniz suyuna karşı da saçlarınızı koruyacaktır.

8. Saçları Tara

Saçlarınızı düzenli olarak taramalısınız. Çünkü saçlarınızı taramak tıpkı bir masaj etkisi yaratarak kan akışınızı hızlandıracaktır. Böylece saçlarınızın beslenmesi artacak ve saç uzama hızınız da artacaktır. Saçlarınızı tararken kırılmaların önüne geçmek için ise geniş dişli fırçaları tercih etmelisiniz.

9. Saç Bakım Kremi

Saç bakım kremleri içerisinde bulundurduğu mineral ve vitaminler aracılığı ile saçlarınızın daha kolay uzamasını sağlarlar. Haftada 1 kere saç bakım kremi kullanmak hem saçlarınızın uzamasını sağlayacaktır hem de daha güçlü ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

10. Uyurken Saçlarınız Açık Olsun

Saçlarınızın uzamasını durduran en önemli nedenlerden birisi bireylerin saçlarını sıkıca toplayarak uyumasıdır. Sıkıca toplanan saçlar uyku esnasında ezilir ve kırılırlar. Zaman içerisinde gücünü kaybeden saçlar oluşur. Bu durumun önüne geçmek için uyurken saçlarınız açık uyumalı ve saçlarınızın gücünü kaybetmesinin önüne geçmelisiniz.

11. Saç Şekillendiricilerini Daha Az kullanın

Saçların uzamasına en büyük engeller saç düzleştiricisi, maşa, fön makinesi gibi saç şekillendiricileridir. Bunun sebebi ise saça uyguladıkları yüksek ısı sebebiyle saçın nemini kaybettirmesi ve saçların kırılmasına neden olmasıdır. Kırılan saçlar uzamayacak hatta döküleceklerdir. Bu nedenle saç şekillendiricilleri mümkün olduğu kadar az kullanmalı hatta mümkünse kullanmamalısınız!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.