Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Yağlanması Nedir?

Bireylerin dış görünüşlerinde en çok önem verdikleri noktalardan birisi saçlarıdır. Bu nedenle saçlarının doğal, canlı, temiz ve sağlıklı görünmesini önemserler. Saçların görünüş açısından bu kadar önemli olmalarına rağmen birçok kişinin saçlarıyla çeşitli problemler yaşadığı ve bunlardan en sık karşılaşılanın ise yağlanma problemi olduğu bilinir. Yağlı saç nedir, neden olur, yağlı saçlardan kurtulmanın yolları nelerdir gibi sorularınızın cevaplarını ise yazımızda bulabilirsiniz.

Saç Yağlanması Nedir?

Saç yağlanmasının sebebi saç derisinde bulunan yağ bezlerinin normalden fazla çalışarak aşırı miktarda yağ üretmesinden kaynaklanır. Yağ bezleri vücut içerisinde kıl kökleri içerisinde bulunur en fazla kıl köküne sahip olan saç derisinde ise fazlaca yağ bezi bulunur. Aynı zamanda ter bezleri ile birlikte bulunan yağ bezlerinin ter bezlerinin ürettiği ter ile birleşmesi sonucunda saçta yağlanma çok daha belirgin olarak görülür ve fiziksel olarak bireylerin saçlarının kirli ve itici görünmesine sebep olur.

Saç Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Saç yağlanmasını anlamanın en kolay yolu saç temizliğinin gerçekleşmesinin ardından bir gün sonra saçınıza dokunduğunuzda elinizde yapışkan bir tabaka hissetmeniz, saçınıza dokunduktan sonra elinizde kayganlığın kalması, parlak görüntü, yapışkan görüntü, yıkanmanızın ardından çok zaman geçmemesine rağmen kirli bir görüntü saç yağlanmasını anlamak için en önde gelen belirtilerdir.

Saç Yağlanması Neden Olur?

Sağlıklı olan bütün saçların belirli zaman aralığında yağlanması gereklidir. Çünkü saç yağı bireylerin saçlarını ve saç derisini nemlendirerek korur. Fakat normalin üstünde saç yağlanması hijyen eksikliği, kaşıntı, saç dökülmesi gibi olumsuzlukları da beraberinde getirir. Peki aşırı saç yağlanmasına sebep olan faktörler nelerdir?

1. Saç Kuruluğu

Saç derisi normalden daha kuru olduğu takdirde yağ bezleri bu durumun önüne geçebilmek için olması gerekenden daha fazla yağ salgılayacaktır. Bu durum yağlanmaya sebebiyet verecektir. Kuru saçların önüne geçmek için; çok sık şampuan kullanmamalı, kuru ve soğuk rüzgarlardan uzak durmalı, güneşe fazla maruz kalmamalı, derinin ısı dengesini bozacak aşırı sıcak duş almamalısınız.

2. Genetik Faktörler

Saçın fazla yağlanmasına en çok etki eden durumlardan birisi genetik kodlardır. Genetik olarak bireyin ailesinden gelen bir aşırı yağlanma durumu gözlemlenir. Bu durum dış faktörler ile alakalı değil tamamıyla bireyin genetik yapısıyla oluşan aşırı yağlanma durumudur.

3. Olması Gerekenden Az Temizlik

Saç derisi yağ bezleri sebebiyle düzenli olarak sebum üretirler. Sebum saçın yağlanmasına sebep olan maddedir ve bireylerin düzenli yıkanmamaları sonucunda saç derisinde bir yağ tabakası oluşur. Bu durum saçların yağlı ve kirli görünmesine sebebiyet verir. Saç derisinin yağlanmaması için düzenli aralıklarla yıkanmak gerekir.

4. Sık Saç Yapısı

Saçların normalden daha sık olması demek daha fazla kıl kökü ve yağ bezi demek olduğundan sık saçlar daha fazla sebum üretimi gerçekleşir bu durum daha yağlı saçların oluşması için büyük etkendir.

5. Bakteri ve Toksin Oluşumu

Yetersiz temizlik sonucunda saçta oluşan bakteri ve toksinler saçın yağlanması için büyük etkendir. Çünkü kendisini korumaya almak isteyen saç ve saç derisi bakteri ve toksinlere karşı koruyucu olarak yağ tabakası oluşturmayı seçecektir. Bunun için yağ bezleri sebum üretimini arttıracaktır. Bu durum saç yağlanmasına sebebiyet verir.

6. Hormonsal Değişimler

Özellikle kadınların dönemsel olarak yaşadıkları hormon değişimleri yağ bezlerinin çalışmasını etkilemekte ve aşırı yağlanma oluşmasına neden olur. Ayrıca kas yoğunluğunu arttırmak için kullanılan hormon takviyeleri de yağ bezlerinin çalışmasını etkileyerek daha fazla yağ üretimine sebep olur. Bu durum saç yağlanmasına sebebiyet verir.

7. Yağlı Beslenme

Bireylerin normalden fazla yağlı besin tüketmesi vücudun yağ üretimini ve miktarını arttıracağından saç derisinin de yağ üretimini arttırır bu durum saç yapısının yağlanmasını hızlandırarak yağlı saçların oluşumuna sebebiyet verir.

Saç Yağlanması Nasıl Geçer?

Yağlı saçların birçok bireyin problemi olduğu bir gerçek peki bu saç yağlanmasının çözümleri neler olabilir?

1. Saçlarınızı Düzenli Yıkayın

Saçlarınızı hafta içerisinde 3 ya da 4 kez şampuanlamanız yeterli olacaktır daha fazla ya da az şampuanlama saç derinizin yağ üretimini düzensizleştirecektir. Fazla şampuan kullanımı faydalı yağları da kurutacağından saç tabakanıza zarar verecektir.

2. Uygun Şampuanı Kullanın

Yağlı saçlar için tercih edilmesi gereken şampuan türü PH derecesi yüksek olan şampuanlardır. Bunun için PH derecesi size en uygun olan şampuanı tercih ederek saç yağlanmanızın önüne geçici bir adım atabilirsiniz.

3. Saçlarınıza Fazla Temas Etmeyin

Gün içerisinde saçlarınıza sürekli dokunmanız saçlarınızın kirlenmesine ve dolayısıyla daha fazla yağ üretmesine neden olur. Bu nedenle saçlarınıza çok fazla dokunmayın!

4. Saç Şekillendiricileri Düzgün Kullanmalısınız

Saçlarınızın daha az yağlanmasını sağlayabilmek için saç şekillendiricileri saç kökünüzden itibaren kullanmamalı saçınızın ortasından kullanmaya başlamalısınız. Saç kökünden kullanılan saç saç şekillendiricileri yağlanmayı arttıracaktır.

5. Aloe Vera Kullanın

Saçlarınıza aloe vera bittkisini uygulayarak 10-15 dakika bekleyerek durulamak saç yağlanmanızın önüne geçmek için başarılı bir yöntemdir. Aloe vera içerisindeki antioksidanlar saç yağlanmasını giderici etkiye sahiptir.

6. Limon Suyu Kullanın

Limonun su ile seyreltilmesiyle beraber içerisinde bulunan sitrik asit saçın yağdan ve kepekten kurtulmasını sağlar. Saçınıza limonlu su uygulamanız saçınızın yağını azaltır.

7. Elma Sirkesi Kullanın

Haftada 3 kez saçınıza uygulayacağınız elma sirkesi saçınızı yağlardan arındırmak için muhteşem bir temizleyicidir. Bir bardak suya 3 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyerek bu karışımı hazırlayabilirsiniz.

8. Güvercin Ağı Yağı Kullanın

Saç yağlanmanızın önüne geçebilmek için haftada 3 kez güvercin ağı yağı kullanabilirsiniz. Güvercin ağı yağı karışımını 2 çorba kaşığı suya 4 damla yağ ekleyerek hazırlayabilir ve saçlı deriye pamuk ile uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.