Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Zayıflaması Nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı saçların incelmesi ve güç kaybetmesine saç zayıflaması denir. Zayıflamaya başlayan saçlar zamanla koparak dökülmeye başlar. Günümüzde birçok kişinin problemi olan saç zayıflamasının belirtilerini, nedenlerini ve nasıl geçeceğini anlattığımız bu yazıya gelin birlikte göz atalım.

Saç Zayıflamasının Belirtileri Nelerdir?

 

Saç Zayıflaması Belirtileri

 

Her yetişkinin yaklaşık olarak günde 50 ile 100 arasındaki saç teli dökülmesi normal karşılanır. Bu önem arz eden bir saç zayıflaması nedeni değildir. Çünkü aynı zamanda yeni saç uzar. Bu miktardan daha fazla dökülen saçlarda bir problem vardır. Saç dökülmesinde yaşanan artışı sabahları yastığınızda ya da duştan sonra dökülen saçlarınızı kontrol ederek kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Aynı şekilde saçlarınızı tararken veya şekil verirken kendi kendinize sayı belirleyebilir ve daha sonra bu sayıdaki değişikliği kendiniz gözlemleyebilirsiniz.

Saç Zayıflamasının Nedenleri Nelerdir?

1. Kalıtsallık

Saç Zayıflaması Nedenleri

Kalıtsallık, en yaygın saç zayıflaması nedenidir. Genellikle aşama aşama olarak ve tahmin edilebilir seviyede meydana gelir. Ayrıca, kalıtsallık saçların dökülmeye başlayacağı zamanı, yaşı ve saç dökülme boyutunu da etkileyebilir.

2. Hormonal Bozukluklar

Saç Zayıflaması Nedenleri

Hormonal bozukluklar veya değişiklikler saç zayıflamasına neden olabilir. Kadınlarda; hamilelik, çocuk doğurma, menopoz gibi durumlarda saçlar zayıflayabilir ve dökülebilir. Tiroid bezlerinden etkilenen hormonlardaki değişimler de saçlarda zayıflamaya neden olur. Ayrıca, saçkıran gibi deri enfeksiyonları da saçları zayıflatır ve saç dökülmesine neden olabilir.

3. Dengesiz Beslenme ve Stres

Saç Zayıflaması Nedenleri

Dengesiz beslenmeden kaynaklı olarak vücudumuz yeterince protein alamayabilir. Vücuttaki protein eksikliği saçın zayıflamasına neden olur. Ayrıca saçın zayıflamasında stres faktörü de çok büyük etkendir. Eğer, huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamıyorsanız bu durum saçlarınıza da yansır. Saçlarınız zayıflar ve dökülebilir.

4. İlaç Kullanımı

Saç Zayıflaması Nedenleri

Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, depresyon, eklem ağrıları, kanser, doğum kontrol için kullanılan ilaçlar da saç zayıflamasına neden olur. Bununla birlikte gereğinden fazla olarak A vitamini alımı da saçlarda zayıflamaya ve dökülmeye yol açar.

5. Saç Bakımında Yapılan Hatalar

Saç Zayıflaması Nedenleri

Boya, düzleştirme, perma gibi saçlara uyguladığınız işlemler saç zayıflamasına neden olur. Ayrıca, saçlarınızı çok sık yıkamak ve taramak da ciddi oranda zayıflatır. Benzer şekilde sık sık şampuan değiştirmek ve daha önce denemediğimiz bir saç bakım ürününü kullanmak da saç zayıflamasına yol açabilir.

6. Uykusuzluk

Saç Zayıflaması Nedenleri

Uykusuz geçirdiğimiz bir hayat yalnızca bedenimizi ve ruhumuzu olumsuz etkilemez. Tüm organlarımız üzerinde baskı oluşturan bu durum saçlarımızı da büyük oranda etkileyerek dökülmesine sebep olabilir.

7. Diğer Nedenler

Saç Zayıflaması Nedenleri

Baş bölgesine uygulanan radyasyon tedavisi ise saçlarda ciddi derecede zayıflamaya hatta dökülmeye neden olur. Bu durum saçın tekrar çıkmamasına sebep olabilir. Ayrıca fiziksel ve ruhsal travmalar da saçlarda zayıflamaya yol açabilir. Böyle durumlarda yaşanan saç dökülmesi ise geçicidir.

Saç Zayıflamasının Tedavileri Nelerdir?

 

Saç Zayıflaması Tedavisi

Saç zayıflaması tedavisi için etkili olan birçok seçenek vardır. Fakat saç kayıplarının bazıları kalıcı olabilir. Bazı durumlarda, saçlara herhangi bir tedavi uygulamadan saç bir yıl içinde kendini yenileyebilir, büyüyebilir. Şimdi saç zayıflamasının tedavi yöntemlerini listeleyelim.

1. İlaç Tedavisi

Saç Zayıflaması Tedavisi

Farklı bir nedenden dolayı saçlarda zayıflama ve dökülme yaşanıyorsa, altında yatan nedenin mevcut tedavisi saçlarda zayıflamayı engelleyebilir. İlaç tedavisi bu noktada bağışıklık sistemine olan baskının azaltılması ve iltihap oluşumuna karşı işe yarayabilir. Günümüzde kellik durumu için de ilaç tedavisi uygulanmaya başlamıştır.

2. Cerrahi Müdahale

Saç Zayıflaması Tedavisi

Kalıcı saç dökülme vakalarının çoğunda, sadece kafanın en üst kısmı etkilenir. Yenileme ya da saç nakli için cerrahi işlem yapılabilir. Fakat kelliğin tedavisi için cerrahi operasyonlar pahalı ve acılı bir yöntem olabiliyor. Olası riskler ise enfeksiyon ve yara oluşumu olarak bilinir.

3. Lazer Tedavisi

Saç Zayıflaması Tedavisi

Düşük seviyedeki lazer cihazı, hem erkek hem de kadınlarda dökülen saçların tedavisinde uygundur. Yapılan araştırmalar sonucu 128 erkek ve 141 kadında saç dökülmesi durumunda gelişme meydana geldiği gözlemlenmiştir. Kullanılan cihazın ise herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır.

4. Doğal Tedaviler

Saç Zayıflaması Tedavisi

Hindistan cevizi, içeriğindeki birçok faydalı maddeler ile saç gelişimine fayda sağlar. Saç gelişimini sağlamakla birlikte onu koşullandırır. İçerdiği bitkisel yağlar, mineraller ve proteinler ile saçlardaki kırılmayı azaltır. Potasyum ve demir içeriği ile saç dökülmesini engeller ve saçı güçlü kılar. Hindistan cevizi gibi soğan ve sarımsak da doğal tedaviler arasında yer alır. Soğan ve sarımsak sülfür açısından çok zengindir. Bu da kollajen üretimini artırarak saçların büyüyüp güçlenmesinde yardımcı olur. Bunlara ek olarak kına da içerdiği maddeler ile saç köklerinin güçlenmesinde önemli rol oynar.

5. Maske, Karışımlar ve Masaj Tedavisi

Saç Zayıflaması Tedavisi

Hindistan cevizi sütü veya aloe vera yağıyla saç derinize ve saç uçlarına yavaş ve narin hareketler ile masaj yapın. Masaj tamamlandıktan sonra başınızda yarım saat bekletin, sonra ılık su ile durulayın. Saç derisine yapılan masaj, kanın akışını hızlandırır ve saçı besler. Bu işlem haftada üç kez tekrarlanırsa saç zayıflaması hatta dökülme probleminin önüne geçer. Bir diğer maske ise yumurta ve bal karışımıdır. Yumurta ve balın saç tellerine ne kadar iyi geldiğini neredeyse herkes tarafından bilinir. Saç derinize ve saç uçlarına bal ve yumurtanın sarısıyla masaj yapın. Bu karışımı başınızda yarım saat tuttuktan sonra durulayın. Saç için en etkili karışım ise zeytinyağı karışımıdır. Bir miktar zeytinyağı, bal, bir çay kaşığı toz halindeki tarçın ve birkaç damla limonu karıştırıp macun haline getirin. Karışımı saç diplerine güzelce masaj yaparak uygulayın. Bu işlemi duşa girmeden hemen önce 15 dakika boyunca uygulamalısınız. Sonucunda saçlarınız eskisinden daha parlak ve güçlü durumda olacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.