Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saça İyi Gelen Yiyecekler

Saç kafa derisinin üzerini örten bir kıl tabakasıdır. İnsan vücudunda en hızlı uzayan kıl topluluğudur. Yeni doğan bebeklerin bazıları saçlı bazıları saçsız doğmaktadır. Saçsız doğan bebeklerde de 6 ay içinde saçlı doku oluşumu tamamlanır. Saçlar folikül adı verilen bir yapı içinde uzamaya devam eder. Bu folikül yapısı saç derisini ve saçları yağlandırma işlevine sahiptir ve derinin altında yer alır. Vücudun hemen her organında ve dokusunda olduğu gibi saç dokusu ve kafa derisinin de birçok sağlık problemiyle karşılaşması normaldir. Saçla alakalı rahatsızlıkların çeşitli sebepleri olabilir. Bunların başlıcaları çeşitli beslenme bozuklukları ve buna bağlı vitamin eksiklikleri, şeker hastalıkları ve çeşitli hormonal bozukluklar olarak sıralanabilir. Ayrıca saçla alakalı başlıca rahatsızlıklar genetik olan kelliğin dışında; saç kıran ve kepek hastalıkları olarak gösterilebilir. Bütün bu hastalıklar ve rahatsızlıklarla mücadele etmede tabii ki öncelik doktor kontrolü ve tedavidir, fakat bazı saç rahatsızlıkları ve problemleri çeşitli gıda takviyeleri ve beslenme sisteminizde yapacağınız ufak değişikliklerle de çözümlenebilmektedir. Bu sebeple sağlıklı beslenmenin önemini daha iyi kavramanız, saç ve saç derisi rahatsızlıklarında beslenme alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmeniz, yararınıza olacaktır.

Saça İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Kuruyemiş


Saçlar, dökülmedikleri sürece hayat boyu uzamayı sürdüren kıl dokularıdır. Vücudun hemen her organının ve sisteminin sağlıklı çalışması nasıl sağlıklı beslenmeyle desteklenerek mümkünse, saçların sağlığı ve uzun ömürlü olması da beslenmeyle doğrudan alakalıdır. Bu bilgiden hareketle saç sağlığı için en önemli vitaminlerden birinin E vitamini olduğunu belirtelim. Kuruyemişler de E vitamini zenginliği bakımından saç sağlığı için oldukça önemli yiyeceklerdendir. Dozunu fazla kaçırmamak şartıyla, her gün düzenli olarak tüketeceğiniz ceviz, fındık ve badem yiyecekler, saçlarınızın hem parlaklığını artıracak hem de içerdikleri doğal yağ asitleri sayesinde saç dökülmesini de engelleyecektir.

2. Balık

Balıklar ve deniz ürünleri, içerdikleri çinko mineralleri sayesinde saç köklerini güçlendirir ve saçların uzamasına yardımcı olan hormonları dengeler. Bazı saç dökülmesi şikayetlerinde çinko eksikliği olduğu tespit edilmiş ve çinko takviyeli besin diyetleriyle saç dökülmelerinin azalabildiği gözlemlenmiştir. Fakat çinko takviyesi ve çinko içeren besinler tüketmeden önce dikkat etmeniz bir nokta bulunuyor. Bünyede aşırı çinko bulunması da saç dökülmesini tetikleyebilen bir etken olarak bilinmektedir. Dolayısıyla çinko içeren gıdaları tüketmeden bir hekim tavsiyesi almanız çok faydalı olacaktır.

3. Yumurta


İnsanların saçlarının sağlığı protein ve aminoasitlere bağlıdır. Eğer vücudunuz saçlarla alakalı hormonları üretmede herhangi bir sorun yaşamıyor ve tükettiğiniz yiyeceklerle saç sağlığınızı destekliyorsanız, saçlarınızla alakalı sağlık problemleri yaşama ihtimaliniz oldukça düşük olacaktır. Protein ve aminoasit kaynağı olarak uzmanlar yumurta öneriyorlar. Yumurta, içerdiği yüksek protein miktarıyla saç sağlığı için oldukça önemli bir yiyecek. Her gün yiyeceğiniz bir tane haşlanmış yumurtayla, saç sağlığınızı korumak için oldukça faydalı bir beslenme alışkanlığı edinmiş olursunuz. Ayrıca içine yumurta da ilave edebileceğiniz bir yeşil salata yumurtanın yanında sebzelerin de faydasından yararlanmanızı sağlayacaktır. Yumurta aynı zamanda E vitamini ve D vitamini içerdiğinden dolayı saç köklerinizi de oldukça güçlendirecek ve aynı zamanda saçlarınıza canlı bir görünüm kazandıracaktır.

4. Tavuk Eti

Yumurtadan sonra yine tavuk kaynaklı başka bir yiyecek olan tavuk da saç hastalıklarıyla mücadelede oldukça yararlı bir yiyecek. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hayvansal kaynaklı proteinin büyük kısmını sağlayabileceğiniz tavuk eti, yağsız oluşuyla da diyet dostu bir yiyecek profili çiziyor. Üstelik içinde barındırdığı B12 vitamini sayesinde faydalı etkileri yalnızca saç rahatsızlıklarıyla sınırlı kalmıyor.

5. Ananas


Ananas, ana vatanı Güney Amerika ülkeleri olan iri meyveli bir bitkidir. Taze bir meyve olarak hemen hemen tüm dünya mutfaklarında kullanılmaktadır. Ananas meyvesi içinde yüksek oranda bromelain adı verilen enzimi barındırmaktadır. Bromelain enzimi insan vücudunda protein sentezi işlemine yardımcı olan bir ara madde olarak değerlendirilebilir. Ayrıca içerdiği C vitamini sayesinde saçların daha canlı bir görünüme sahip olması konusunda da yardımcı olmaktadır. İçerdiği aminoasitler sayesinde saç köklerini canlandıran ananas, aynı zamanda benzer dokulardan olan keratin maddesinin oluşturduğu tırnaklar için de oldukça yararlı bir yiyecektir.

6. Yulaflı Besinler

Yulaf bitkisi genellikle hayvan yemi olarak kullanılmaktadır, fakat içeriğindeki yararlı besin maddeleri, vitaminler ve mineraller keşfedildikten sonra insanların da günlük beslenme alışkanlıkları arasında yerini almıştır. Yulaf, özellikle magnezyum ve potasyum mineralleri açısından oldukça zengin bir yiyecektir. Bu sebeplerden dolayı saçla alakalı yaşadığınız problemlere karşı destekleyici tedavi unsuru olarak diyetinize yulaflı gıdalar eklemek oldukça yararınıza olacak ve problemlerinizi giderme konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Yulaf aynı zamanda biotin adı verilen bir madde içermektedir, bu madde saçlardaki kopma sorununa karşı oldukça etkili olduğu gözlemlenen bir maddedir. Saç sağlığınızı muhafaza etmek adına da, örneğin her gün bir tabak yulaf ezmesi tüketerek saçınızın ve saç derinizin gerek duyduğu maddeleri besin yoluyla elde edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.