Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saçları Çok Sık Yıkamanın Zararları

Günümüzde, sağlık konusunda belki de en büyük sorunlarımızdan biri saçlarımızı çok sık yıkamanın zararlı olup olmadığıdır. Saçları yıkama sıklığınızı etnik köken, saç tipi ve saç dokusu belirler. Genel olarak saçları yıkama aralığı en az üç günde bir olmalıdır. Başlarda alışmak zaman alabilir ama daha sağlıklı olmak için garanti bir yol olarak görebilirsiniz.

Saçlarınızı hangi sıklıkta yıkamanız gerektiğiyle ilgili belirli kurallar yok. Fakat duşa her girişinizde şampuan kullanıyorsanız saçlarınıza iyilik değil kötülük yaptığınızı bilmelisiniz. Özellikle ph değeri 5,5’in altında olan şampuan kullanıyorsanız saçlarınızın hızla yıpranmasına yol açabilirsiniz. Gelin sizler için hazırladığımız bu listemize, eğer saçlarımızı çok sık yıkarsak ne gibi zararlar ile karşılaşabileceğimize birlikte göz atalım.

Çok Sık Saç Yıkamanın Zararları Nelerdir?

1. Saçlarınızı Yıpratır

Yıpranmış Saç

Jöle, sprey, saç şekillendirici kullandığımızda olduğu gibi saçlarımızı çok sık yıkadığımız zaman da saçlarımız yıpranabilir. Saçları her gün yıkamak saçın yapısal özelliğini bozarak mat ve sağlıksız görünmesine yol açar. Çünkü, saçlarınızdaki koruyucu etken siz çok sık yıkadıkça gitgide azalır, saçlar nemsiz kalır ve yıpranır. Özellikle saçı her gün şampuanlamak saça her gün kimyasal almak demek. Şampuan içindeki bu kimyasalları zamanla fazla almaktan dolayı saç çok fazla yıpranır.

2. Saçın Kirlenmesini Hızlandırır

Saç Kirlenmesi

Saçlarınızı ne kadar sık yıkarsanız saçınız bu tempoya ayak uydurur, o kadar hızlı kirlenir ve yağlanır. Çok çabuk yağlanan saçlardan dolayı aslında hiçbir zaman temiz saçlar ile geziyor gibi görünmezsiniz. Özellikle yağlı özellik gösteren saça sahip kişiler bu durumda çok zorlanabilir.

3. Saçtaki Yağ Dengesini Bozar

Yağlanmış Saç

Her saç yağlanır, yağlanması gerekir. Saçın yağlanması, kendi kendini koruması için salgıladığı sıvının artması demek. Saçları çok sık yıkayarak saçınızın yağlanmasını engeller ve bu koruyucu sıvının etkisini büyük oranda azaltırsınız. Dolayısıyla salgılanan koruyucu sıvı azaldıkça saçlarınızdaki yararlı bakteriler de giderek yok olur. Saç derinize yararlı bakteriler azaldığında ise saç deriniz tahriş olur ve cilt rahatsızlıkları belirebilir.

4. Saçlarımızın Dökülmesini Artırır

Saç Dökülmesi

Çok sık yıkanan ve şampuanlanan saçlar yapısal özelliklerini kaybeder. Aynı şekilde, çok sık yıkandığında saç derisinin de yapısı bozulur. Saç köklerini ve saç derisini besleyen vitaminler saçların yapısının bozulmasıyla birlikte azalmaya başlar. Gerekli vitamini alamayan saçların dökülme oranı giderek artar. Ayrıca, saçlar çok sık yıkandığında aynı sıklıkta yağlanma oranı da artar. Saçtaki fazla yağlanmadan dolayı ise dökülen saç teli miktarı artabilir.

5. Kepeğe Neden Olur

Saç Kepeklenmesi

Kepek, saçlı derinin en sık rastlanan sorunlarındandır. Normalde hafif seviyede kepek herkeste olur. Ancak yoğun kepeklenme bazen kişilerin sosyal yaşamını etkileyecek düzeye gelebilir. Çok sık yıkanan saçlarda yağlanma dengesi bozulacağı için hafif kepeklenme durumu zamanla normalin üzerine çıkabilir. Her ne kadar kepeğe karşı etkili şampuan olursa olsun saçları çok sık şampuan ile yıkamak da kepeğe neden olur.

6. Saç Uzamasını Engeller

Saç Uzaması

Saçların uzaması için gerekli olan vitamin ve proteinler çok sık yıkanan saçlarda yeteri kadar bulunmaz. Yeterince beslenemeyen saç kökleri de saç tellerinin uzamasını etkiler. Aynı şekilde, çok sık yıkanan saçlarda yağ dengesi bozulduğundan dolayı saç, uzaması için gerekli olan yağ miktarını alamayabilir ve saçlarımızın uzaması belirli oranda yavaşlar.

7. Saçların Şekil Almasını Zorlaştırır

Şekil Almayan Saçlar

Çok sık yıkanan saçlarda saç tellerinde incelme meydana geldiği gözlemlenmiştir. Saç tellerindeki incelmeden dolayı ise saçların doğal şekli zamanla değişim gösterir. Örneğin, dolgun ve parlak saçlı biriyseniz, saçlarınız çok sık yıkamadan dolayı zamanla dolgunluğunu ve parlaklığını yitirecektir. Bu sebeple saçlarınıza şekil vermeye çalıştıkça istediğinin görüntüyü elde edememeye başlayacaksınız.

8. Saçlarda Mantara Davetiye Çıkarabilir

Saçlarda Mantarlanma(Saçkıran)

Saç mantarı halk arasında saçkıran olarak da bilinir. Saçlarımızı çok sık yıkadığımızda saç derimizde bulunan koruyucu bakterilerin de saçımızdan uzaklaşmasını sağlarız. Bu sebeple saç, savunma mekanizmasını yitirmeye başlar ve bu hastalığa sahip kişilerden hastalığı kapmak çok daha kolay olur.

9. Saç Dolgun ve Işıltılı Görünüşünü Kaybeder

Işıltılı ve Dolgun Saçlar

Günlük 50 ile 100 arası saç teli kaybetmek normaldir. Ancak bu sayı çeşitli nedenlerden dolayı artarsa zamanla saçlar hacmini yitirir. Gün içinde dökülen saç tellerinin artmasının bir çok farklı nedeni olabilir. Bu nedenlerin en başında saçları çok sık yıkamak yer alıyor. Saçları yıkama sıklığı arttıkça dökülen saç teli sayısı da o oranda artar. Saç dökülmesi fazlalaştıkça da saç dolgun ve güzel görüntüsünü kaybetmeye başlar. Benzer şekilde, saçlarımızı çok sık yıkadığımızda saçımıza canlılık veren yağlanma seviyesi de giderek azalacağından saçlar ışıltılı ve dikkat çeken o güzel görünüşünü kaybeder.

10. Yeme İsteğini Artırır

Yemek Yeme İsteği

Hepimizin bildiği üzere saçlarımız vücudumuzun ihtiyacı olan proteinin belirli bir miktarını kullanır. Saçlarda depolanan bu protein saçın çok sık yıkanmasıyla giderek azalır. Bu sebeple saç, gerekli ve ihtiyacı olan proteini vücuttan takviye etmek ister. Saç için gerekli olan proteinler vücuttan alındıktan sonra vücut gerekli proteini yerine geri koymak için beyinde acıkma hissi uyandırır, vücut protein ihtiyacı giderilene kadar da yeme isteği artar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.