Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

SADECE MİGREN HASTALARININ ANLAYACAĞI 10 DURUM!

Migrenin ne kadar baş belası bir hastalık olduğunu en iyi migren hastaları bilir. Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelişen bir baş ağrısı türüdür. Otonom sinir sisteminde görülen bazı belirtilerle, farklı şiddetlerde ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Otonom sinir sistemi; merkezi sinir sistemi ile organ ve uzuvların arasındaki bağlantıyı sağlayan çevresel sinir sisteminin bir bölümüdür. Migrenin belirtileri otonom sinir sisteminde görülür. Vücudun istemsiz olarak gerçekleştirdiği kalp atış hızı, sindirim, solunum, terleme, boşaltım, cinsel uyarılma gibi durumların kontrolü otonom sinir sistemi tarafından sağlanmaktadır. Dolayısıyla tıpkı kalp atışını kontrol edemediğimiz gibi baş ağrısını da kontrol edemeyiz.

Ancak durum migren hastaları için bu kadar kalıp bir halden uzaklaşarak, günlük hayatlarını etkileyen ve hemen hemen haftalık olarak gelen ve günlerce geçmeyen ağrılardan oluşur. Bu hastalığa sahip insanların ise birbirlerini anlaması oldukça kolay.

1.Karanlığın İnsanları

30_pt1_10

Migren hastaları, ağrılarının başlamasıyla gün ışığı dahil tüm ışıklara küserler. Aslında durum biraz mecburiyet gerektirir. Işık, migren ağrısı olan insanları fazlaca rahatsız ederken ağrıların ve huzursuzluğun artmasına sebep olur. Migren hastaları hayatlarının ağrılı dönemlerini loş ışığa mahkum geçirmek zorunda kalırlar.

2. Kurtarıcı Patates

headline

 

 

Patatesin yeri migren hastaları için farklıdır. Patates, ağrı anında bir nevi kurtarıcıdır. Soğuk, yuvarlak dilimli bir kaç patatesi ağrı sırasında bir bandana ile alnınızın etrafınıza sarın, sıcaklığı gidene kadar sizi rahatlatmaya devam edecektir ancak sonrası için migren ağrısı hakkında tahmin yürütmek ne yazık ki zor..

3. Bir Eczacı Edasına Bürünme

15588

 

 

Tüm migren hastalarının sıkça karşılaştığı diğer bir durum ise bütün ağrı kesicileri ezberlemek hatta hepsine karşı vücutta bir bağışıklığın oluşması ve bunun sonucunda hiçbirinin işe yaramaması. Bu durumla beraber ise ister istemez her hasta, tüm ilaçlar hakkında bilgi sahibi olup etrafına bununla ilgili bolca tavsiye verir hale gelmektedir. Yani bir eczacıdan çokta farkı kalmaz..

4. Başucu Bandanası

bandana-vermelha

Bandana ya da baş örtüsü siz hangisini tercih ediyorsunuz bilmiyoruz ancak migren hastalarının bu duruma aşina olduğunuzu çok iyi biliyoruz. Ne yazık ki hiç önerilmeyen bir yöntem olsa da ağrılara meydan okur. Migren hastaları hangi konudan bahsettiğimizi anladılar bile. Ağrı başladığında hatta çekilmez bir durum aldığında başınızı bir bandana ile sıkıca bağlamak sizi mutlaka rahatlatacaktır ancak damarlarınız ve kan akışınız için olumsuz bir durum olduğundan sonrasında ağrılarınızı arttırmayacağının bir garantisi yoktur.

5. Mide Bulantılı Ağrılar

pankreas-agrisi-nasil-gecer-sebepleri-bitkisel-tedavi-yontemleri-3431

Ağrıların en çekilmez olduğu zaman ise mide bulantısının başladığı andır. Yaşayanlarında çok iyi bildiği gibi migren ağrısı bulantısız olmaz. Ağrı şiddetlenmeye başlar ve beraberinde mide bulantısını getirir. Sonrasında ise hayat gerçekten katlanılmaz bir hale gelir. Uzanarak baş ağrınızı dindirmek isterseniz mideniz bulanır. Mide bulantılarınızı dindirmek istersiniz baş ağrınız müsaade etmez. Bu kısır döngü migren hastalarının peşini, ağrı süresince ne yazık ki bırakmaz..

6. Kendi Yöntemlerinizi Bulma

headline (1)

Kimse size tam olarak neyin iyi geleceğini bilemez, sizden başka.. Çünkü bu ağrılara sahipseniz zaten bir çok ilacı ve yöntemi denemişsinizdir. Sonucunda size en iyi gelen ve sizi en çabuk rahatlatan yöntemi şimdiye kadar bulmuş olmanız gerekir. Bulmadıysanız kimseden size iyi gelecek bir şeyler bulması için medet ummayın ve bir an önce kendinizi iyileştirecek yöntemlerinizi belirleyin.

7. Zamansız Ağrılar

51058

Güzel bir aile planı yaptınız, keyifli bir gün geçirmek istiyorsunuz bir anda ensenizden veya şakaklarınızdan bir ağrı tüm başınıza yayıldı ve planlarınızı bozmakla kalmayıp bütün yaşam enerjinizi aldı. Tam olarak migren hastalarının standart bir ağrı gününü anlattık. Ağrıların en büyük özelliği zamanının olmaması. Bu durum migren hastalarının ‘anı yaşa’ felsefesini mecburen kabullenmesine neden olur. Çünkü dayanılmaz ağrıların ne zaman geleceği belli değil..

8. Peşinden Sürüklediği Hastalıklar

15724

Tek başına gelseydi bari.. Migrenin derdi tek değil maalesef gelirken birçok hastalığı da peşinden sürüklüyor. En başı mide rahatsızlıkları çekiyor. O kadar ilaca ne mide ne de karaciğer dayanmıyor elbette. İkinci sırada ise panik atak yer alıyor. Uzun süren keskin ağrılar bu rahatsızlığın hiç geçmeyecek hissini veriyor. Sürekli hastanede iğne ve serum alan hastalarda ise ister istemez huzursuzluklar başlıyor. Devamı ise panik atak, kalp rahatsızlıklarına kadar ilerliyor.

9. Kaşlar Arasında İnce Bir Kırışıklık

20140118_ckp7ujWQULRYxW

 

Migren hastalarında tipik olarak rastlanan yüz karakteristiğinde ise kaş arasındaki kırışıklık dikkat çeker. Ağrılar sürekli kaşların, alnın kasılarak çevreye bakılmasına sebep olur. Malum ağrıların günlerce devam ettiğini düşünürsek bu kırışıklığın kalıcı olmaması ne yazık ki elde değil. Bu durum devamında botoks, yüz gerdirme gibi işlemleri ise beraberinde mecbur kılıyor.

10. ‘Her Şeyi Denedim’ Cümlesi

headline (2)

Bu cümleyi kurmaya başlamanız, gerçekten her şeyi denemiş ancak ağrıları için kalıcı bir çözüm elde edememiş ileri derecede bir migren hastası olduğunuzun göstergesidir. Üzülmeyin, bir çok migren hastasının kaderi bu şekildedir ancak ömrünüz boyunca bu ağrıya mecbur olmadığınızı ve psikolojik olarak onun size değil sizin ona hükmetmenizin en doğru düşünce olduğunu unutmayın. Ağrılarla başa çıkmanız, en azından hafiflemesini ve normal ağrılara dönüşmesini sağlamanız mümkün..

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.