Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sadece Türk İnsanının Bildiği Şifalı Bitkiler

Medikal ve aromatik bitkiler insanlık tarihi boyunca tüm medeniyetlerde önemli bir yere sahip olmuştur. ‘Kocakarı ilaçları’ olarak bilinen geleneksel halk hekimliğinin bereketli Anadolu topraklarında, yani Türk kültüründe ayrı bir yeri vardır.

Gün geçtikçe doğal yaşama yönelen insanlar yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada alternatif tıbbın gücüne inanıyor. Öyle ki; şifalı bitkilerin nüfus bazında kullanımı Avusturalya’da % 48,5, Finlandiya’da % 33, Danimarka’da % 10, Belçika’da % 31, Fransa’da % 49 ve Kanada’da % 17’dir.

Akdeniz, okyanus ve kıtasal olmak üzere 3 farklı iklimin etkisinde olan Türk insanı zengin bitki çeşitliliğinden faydalanarak, bugün modern tıbbın desteklediği alternatif tıp uygulamaları olarak bilinen birçok bitki-doğal yağ karışımını tarihe kazandırmıştır.

İşte, aktarlarda en çok rağbet gören, Türk kültürüne özgü şifalı bitkiler ve kullanım alanları:

1.Defne

1. Defne

Bilimsel ismi Laurus nobilis olan defne, bilinen en kuvvetli antiseptiklerden biridir. Yüksek ateşi terleyerek düşürmeye yardımcı olur. Mideyi ve sinir sistemini yatıştırır. Defne yaprağından çıkarılan yağ, suyla karıştırılıp buhar olarak teneffüs edildiğinde akciğerleri rahatlatır. Tohumundan elde edilen yağ ise cilt bakımı için kullanılır. Sabun yapımında da kullanılan defne yaprakları çay olarak tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır.

2.Sarı Kantaron

2. Sarı kantaron

Bilimsel ismi Hypericum perforatum olan sarı kantaron; koyunkıran, kılıç otu veya mayasıl otu olarak da bilinir. Amerika’da çok popüler olan sarı kantaron etkili bir antidepresandır. Yol kenarında bile kendi kendine kolayca yetişebilen sarı kantarondan elde edilen yağ, ciltte meydana gelen kesik ve yaralara uygulanır. Ağrı kesici özelliği bulunan sarı kantaron bunun yanı sıra mide ve ülser gibi mide şikayetlerine karşı kullanılır. Safra kesesi ve karaciğerin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olan sarı kantaron, regl düzensizliklerinin giderilmesinde etkilidir.

3.Anason

3. Anason

Bilimsel ismi Pimpinella anisum olan anason; maydanozgiller familyasından gelen anason bitkisi tohumlarından çıkarılır. İçerdiği ‘anethol’ yağı sayesinde mide ve bağırsakları rahatlatır. Etkili bir gaz ve idrar söktürücüdür. Bununla birlikte kan dolaşımını düzenleyerek beyin ve sinirleri yatıştırır. Fazla miktarda alınmadığı sürece nefes şikayetlerine iyi gelir. Aşırı kullanımı uyku verir.

4.Isırgan Otu

4. Isırgan otu

Isırgan otu Urtica cinsinden gelen bitkilere ortak olarak verilen isimdir. İçerdiği antioksidan, mineral ve karotenoit bileşikler sayesinde diüretik etki gösterir. Yani etkili bir ödem söktürücüdür. İdrar yollarının temizlenmesi ve romatizmal ödemlerin vücuttan atılmasında çay olarak tüketilmesi oldukça faydalıdır. Bu nedenle zayıflama çaylarında mutlaka yerini alır.

5.Civanperçemi

5. Civanperçemi

Bilimsel ismi Achillea millefolium olan civanperçeminin halk arasında yaygın olarak bilinen birçok ismi vardır. Bunlardan bazıları; barsama otu, binbir yaprak otu, dülger otu, kandil çiçeği ve ayvadanadır. Yol kenarlarında bile kolayca yetişen bu bitki, kan dolaşımını hızlandırarak damarları güçlendirir. Civanperçemi, antibiyotik etki göstermesinin yanı sıra kadınlar için özellikle önemlidir. Regl düzensizlikleri ve menopoz ağrıları için civanperçeminden daha etkili bir bitki yoktur diyebiliriz. Hücre yenilenmesini desteklediğinden son yıllarda kanser hastalarının tedavisinde de alternatif olarak kullanılmaktadır.

6.Ihlamur

6. Ihlamur

Ihlamur Tilia cinsinden gelen bitkilere ortak olarak verilen isimdir. Bu güzel kokulu bitki, idrar ve balgam söktürücü özelliğiyle bilinir. Boğaz ağrılarına iyi gelen ıhlamur çayı sinirleri yatıştırır. Ihlamur yapraklarını 5 dakika kadar demleyip içmek soğuk algınlığı üzerinde etkiliyken demlenen çiçekleri daha çok sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etki gösterir.

7.Karabaş Otu

7. Karabaş otu

Bilimsel ismi Lavandula stoechas olan karabaş otu, antiseptik bir lavanta türüdür. Sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde ve migren, sara gibi beyin fonksiyonlarını doğrudan etkileyen hastalıklara karşı kullanılır. Kan dolaşımını hızlandırmasının yanı sıra kötü huylu kolesterol ve trigleseridin düşürülmesinde etkili olan karabaş otu, uyku problemlerinin giderilmesinde de kullanılır. Ayrıca karabaş otu yanık tedavisinde rahatlatıcı ve onarıcı fayda sağlar.

8.Kekik

8. Kekik

Ballıbabagiller familyasına ait 5 farklı cinsten elde edilen kekik, ormanda yetişen en güzel kokulu bitkilerden biridir. İçerdiği yüksek miktardaki uçucu yağlar vücudu başta enfeksiyonlar olmak üzere birçok hastalığa karşı korur. Kekik, yüksek miktarda A ve B grubu vitaminler ile potasyum, demir ve manganez içerir. Bu özellikleriyle Alzheimer’a yakalanma riskini azaltırken, aynı zamanda göz ve kalp sağlığını, solunum sistemini korur. Saç sağlığı için gereken değerli besin ögelerini bir arada bulunduran kekik; sindirim sorunlarına iyi gelir, sinirleri yatıştırır ve en önemlisi iltihapların vücuttan kolayca atılmasını sağlar. Ateş düşürücü özelliği de bulunan kekik kültürümüzde yaygın şekilde kullanılan şifalı bitkilerin olmazsa olmazıdır.

9.Oğul Otu

9. Oğul otu

Bilimsel ismi Melissa officinalis olan oğul otu; temre otu, kocan otu ya da turunç otu olarak da bilinir. Limona benzer hoş kokusuyla sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratır. Stres kaynaklı kalp hastalıklarının önlenmesinde faydalıdır. Kulak çınlaması, kansızlık ve istem dışı kasılmalara iyi gelir. Cilt hücrelerini yenileyici özelliği bulunan oğul otu birçok kozmetik üründe bulunur.

10.Meyan Kökü

10. Meyan kökü

Bilimsel ismi Glycyrrhiza glabra olan meyanın anavatanı Rusya ve Çin’dir. Özellikle cilt problemleri ve karaciğer hastalıklarında etkili faydalar sağlayan meyan kökü diyabete karşı en yaygın kullanılan bitkiler arasında yer alır. Ağrı kesici olarak da kullanılan meyan kökü antioksidan özellikleri sayesinde vücudu toksinlerden arındırır. Meyan kökü şerbeti özellikle üst solunum yollarını rahatlatır. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan meyan kökü mideye iyi gelir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.