Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

SADECE UYKU PROBLEMİ YAŞAYANLARIN ANLAYABİLECEĞİ 11 DURUM

Beynin bir fonksiyonu olan uyku, vücudun dinlenip kendini yenilemesi için gerekli yaşamsal bir bilinç durumudur. Eğer düzenli ve kaliteli uyku uyuyamazsak günlük işlerimizi yapmakta bir hayli zorlandığımız hepimizin zaman zaman yaşadığı bir gerçek. Aynı şekilde gereğinden fazla uyumak da halsiz ve sersemlemiş gibi hissettirir. Yetişkin bir insan için günlük 7-8 saatlik uyku ideal zaman dilimi olarak biliniyor. Ancak 10 saatten fazla uyuduğu halde uyanmakta güçlük çeken ya da 4 saatlik uykuyla bile gayet enerjik olan insanlar var. Peki, nasıl oluyor da kimisine bu kadarcık uyku yetebiliyor? Uyku süresi de tıpkı parmak izi gibi kişiye göre değişiklik gösterir. Aslında bunun belli başlı sebepleri var. Genetik özellikler, yaş, stres durumu, aşırı alkol-nikotin veya kafein kullanımı, rahatsız yatak, aşırı yorgunluk hali, kilo problemi, başka hastalıklar ve kullanılan ilaçlar uykuyla yakından ilişkilidir. Örneğin; stresli bir süreçten geçiyorsanız vücudunuz dinlenmeye daha fazla ihtiyaç duyacağından, bununla birlikte psikolojik olarak da uykuyu bir sığınak olarak göreceğinizden normalden fazla uyumak istemeniz doğal bir durumdur. Sağlıklı kalabilmenin önemli bileşenlerinden biri olan uyku ile ilgili sorunlar yaşayanların anlayabileceği durumları sizler için sıraladık. İşte kendinizden bir parça bulacağınız ve aslında yalnız olmadığınızın kanıtı olan, sadece uyku problemi yaşayan insanların anlayabileceği 11 durum:

1. Uzaklar ülkesinde uyku

1. Uzaklar ülkesinde uyku

‘İnsomnia’ sorunu olanlar yani bir türlü uyuyamayanlar iyi bilir; uyku ile siz ayrı dünyaların insanısınız. Çok uzak diyarlarda yaşayan uykunun yatağınızda saatlerce dönüp dursanız bile gelmeyeceğini iyi bilirsiniz. Bir çaresini bulup uykuya dalarmış gibi yapsanız da uykularınız bölünür ve bu durum sizin için bir fobi olmaya başlamıştır. Bu yüzden gece olsun istemezsiniz.

2. Kısacık şekerlemeler

Gece boyu huzurlu bir uyku uyuyamadığınızdan gündüz bir anda içiniz geçer gibi olur. Otobüsle bir yere giderken ya da birisi size bir şeyler anlatırken olduğunuz yerde uyuklamaya başlarsınız. İşte bu kısacık şekerlemeler sizi gerçekten zor durumda bırakabilir. ‘Uyku apnesi’ olarak bilinen bu durum aşırı yorgunluk hissiyle kendini gösterir ve 5 dakika içinde horlamaya başlarsınız bile. Baş ağrısıyla başladığınız günü bu kısacık uykularla geçirmeye çalışsanız da bir anda nefesiniz sizi zorlar ve kötü bir kabus görmüş gibi sıçrayarak uyanırsınız.

3. Hayal mi yoksa gerçek mi?

3. Hayal mi yoksa gerçek mi

Gün boyunca aşırı uyku hali size sanki beyniniz durmuş gibi hissettirir. Algılarınız ve hareketleriniz oldukça yavaşlar. Bu eğilim size 10 ile 20 dakika arasında değişen bir uyku hali olarak rüya gibi halüsinasyonlar gösterir. Tıp dilinde ‘narkolepsi’ olarak adlandırılan bu rahatsızlığın diğer belirtileri de gülerken ya da çok sinirlendiğinizde aniden kaslarınızda meydana gelen hareketsizlik halidir. Aynı şey gece uykularında yaşandığında bir an hareketsiz kalmanız sizi korkutur. ‘Uyku paralizi’ denen bu kısa süreli felçlik hali halk arasında ‘karabasan’ olarak bilinir. Korkmanıza gerek yoktur ancak tabi buna o anda inanmak güçtür. ‘Deliriyor muyum yoksa?’ diye düşünmeyi bir kenara bırakın. Bunlar sizin gibi birçok insanın yaşadığı uyku problemlerinden biri.

4. Biri sizi durdursun!

4. Biri sizi durdursun!

Yatağa girip uyumaya çalıştığınızda bir o yana bir bu yana dönmekten sıkılıp bacaklarınızı titretmeye başlarsınız. Bacakları hareket ettirme ihtiyacı ‘huzursuz bacak sendromu’ olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Bu uyuşma ve karıncalanma hissi sizi uykunuzda da rahat bırakmaz. Yataktan çıkıp yürümeye başladığınızda düzelir gibi olur ancak bunun normal bir bacak ağrısı olmadığını, uyku problemiyle birlikte gelen bir etki olduğunu anlamanız zor değildir. Stresinde tetiklediği huzursuz bacak sendromunun uyku problemi yaşayanlara ‘Bacaklarımı kessem acaba uykuya dalabilir miyim?’ diye düşündürdüğü de olmuştur.

5. Tavuk gibi mi?

5. Tavuk gibi mi

Akşam olunca erkenden esnemeye başlar ve uykunuz geldiğini söylerseniz illa ki birisi size; ‘Ama sende tavuk gibi erkenden uyuyorsun.’ demiştir. Bu kişiler erkenden uyuyup erkenden uyanır. Özellikle uzun saatler uyamaya ihtiyaç duyan birileriyle birlikte yaşıyorsanız bu iki taraf için de tam bir işkencedir. Ancak erken uyanabilen insanların günlük işlerini daha kolay ve ertelemeden hallettikleri de bir gerçektir.

6. Gün yeni başlıyor

6. Gün yeni başlıyor

Uyku problemi olan insanlar sağlıklı ve kaliteli bir uyku düzenine sahip olan insanların tam aksi saatlerde aktif olurlar. Yani siz sabah 6’da yeni uykuya dalacakken diğer insanlar uyanıp işe gitmek için yola koyulurlar. Eğer öğrenciyseniz o gün dersi kırabilirsiniz tabi ancak eğer dersi siz anlatacaksanız böyle bir lüksünüz yoktur. Siz de rahat olan gruptaysanız herkes işten dönerken sizin için gün yeni başlıyordur. Akşam yemeği yerine gönül rahatlığıyla kahvaltı edebilirsiniz.

7. Bir damla güneş

7. Bir damla güneş

Sağlıklı uyku düzenine sahip insanlar gün ışığından tam anlamıyla faydalanırken siz uyandığınız saatler gereği ancak elinizde kahveyle romantik bir gün batımına eşlik edebilirsiniz. En başta bu durum size keyif verse de zamanla işlerinizi yetiştirememenin de etkisiyle daha gergin hissedersiniz. Bunda gün ışığını görmemenin payı büyüktür. Sabah güneş doğarken uyumaya çalıştığınızda odanıza süzülen bir damla güneş ışığından nefret ettiğinizi biliyoruz. Ancak bilimsel çalışmalar gün ışığı görmeyen insanların daha agresif ve depresyona meyilli olduğunu kanıtlamıştır. Bu yüzden İngiltere gibi genellikle kapalı hava şartlarına sahip ülkelerde insanlar gün ışığı yayan cihazlardan faydalanır. Uyku gözlüğünüzü sevmekte haklısınız ancak güneşten kaçmamayı deneyin.

8. Can dostumuz kahve

8. Can dostumuz kahve

İçeriğindeki kafein hem bizi kahveye bağımlı hale getiriyor hem de uyku hormonu olan melatoninin üretimini geciktirerek uyumayı zorlaştırıyor. Birisi akşam saatlerinde size ‘kahve içer misin?’ diye sorduğunda hayır diyebilmek zor olsa da can dostunuz kahveyle aranıza bir sınır koymalısınız. Aksi halde yatağınızda derin düşüncelere dalıp sonra ‘ben bu konuya nereden geldim?’ diye kendi iç sesinizle konuşurken kahve içtiğinize pişman olabilirsiniz.

9. Restaurant avcısı

9. Restoran avcısı

Gece saatlerinde acıkmak özellikle diyet yapanların kabusu olsa da eğer uyku problemi yaşıyorsanız bu açlık hissi size diyeti bile unutturur. Gecenin bu vaktinde kalkıp bir şeyler hazırlamak her zamankinden de zor geldiğinden 24 saat açık olan restaurantları ezberlemekten başka çareniz kalmamıştır. Genelde internet üzerinden sipariş verdiğinizden menülerini, kampanyalarını bile ezbere bildiğiniz bu yerler kısa sürede sizi tanır ve siparişlerinizde küçük torpiller yapmaya başlar. Bu uykusuzluk devam ettikçe, siz en istikrarlı müşteri olacaksınız ne de olsa.

10. Dizi & Parti bizim işimiz

10. Dizi-Parti bizim işimiz

Sezonda yayınlanan bütün dizileri bilir, profesyonel film yorumcularına bile taş çıkarırsınız. Sohbetlerinizde size ipuçları vermemeniz için yalvaran arkadaşlarınızı kızdırmak yeni hobiniz olabilir. Ayrıca gece hayatının aranan yüzü, ortamların neşe kaynağı olduğunuzu söylememize gerek bile yok. Ancak partiler bitip eve döndüğünüzde uyumakla uyumamak arasında yaşadığınız ikilem size ‘Neden ben?’ diye düşündürür.

11. Hangi yıldayız?

11. hangi yıldayız

Aslında beynimiz biz farkında olmadan saatleri ve günleri sayar. Ancak bir yerden sonra uykusuzlukla birlikte o da yanılacaktır. Resmi bir belgeye tarih yazarken ‘Bugün günlerden ne?’ diye sormakla kendinizi aşıp ‘Hangi yıldayız?’ diye sorduğunuz bile olmuştur zaman zaman. İşte bunlar hep uykusuzluk.

Yok mu bunun bir çaresi?

yok mu çaresi

Peki, size bir türlü huzur vermeyen, bütün hayatınızı mutsuz geçirmenize neden olabilecek bu uykusuzluktan ya da saatlerce uykuda harcayarak kaçırdığınız günlerden kurtulmanın yok mu bir çaresi? Tüm bu uyku bozukluklarına kendiniz çözüm aramayı deneyebilirsiniz. Bunun için kendinize göre düzenli uyku saatleri belirleyebilirsiniz. Ancak haftasonları da dahil olmak üzere bu programa bağlı kalmanız gerekiyor. Özellikle uyandığınız saatler değiştiğinde vücudunuz hem daha yorgun oluyor hem de biyolojik saatiniz şaşırıyor. Bunun dışında gün içinde yaptığınız kısa şekerlemelerden kaçınmalısınız. Ayrıca uyumadan 2 saat önce egzersiz yapmamalı bunu sabahın erken saatlerine bırakmalısınız. Yine özellikle uyumadan 3 saat önce kafein ve tein içeren içeceklerden uzak durarak zamanında uyumak için önlem alabilirsiniz. Bunun dışında yatağınızın size uygun rahatlıkta olması, ışık ve ısının da yeterli miktarda ayarlanması gerekiyor. Kendi başınıza aldığınız uyku ilaçlarının kesin çözüm olmadığını hatırlatalım. Eğer tüm bunlara dikkat etmenize rağmen uyku probleminizi çözmekte güçlük çekiyorsanız uyku laboratuvarlarında görev yapan uzman doktorlardan yardım alabilirsiniz. Sizi uykunuzda gözlemleyip uygun tedaviyi belirleyen bu merkezler huzurlu ve kaliteli uykunun kapısını aralayabilir. Uyku tüm gününüzü etkileyen çok önemli bir olgudur. Bu yüzden gerekli özeni göstermeniz size gün boyu enerjik ve huzurlu hissettirecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.