Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

SAFRA KESESİ TAŞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Safra kesesi taşı günümüzde birçok bireyimizin başına gelmektedir. Yazımızda ise bu çokça görülen rahatsızlık hakkında sizlere açıklayıcı bilgiler vereceğiz. Verecek olduğumuz bilgiler ile sizlerde, safra kesesi taşı ile bilgiler edinerek bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Safra kesesi, karnınızın sağ üst tarafında bulunan armut büyüklüğünde bir keseden oluşmaktadır. Aynı zamanda safra kesesi, pankreasın bağlı olduğu safra yolu ile karaciğer ve bağırsaklara bağlıdır. Yemek yedikten sonra ise, safra kesesi karaciğer tarafından üretilen besinleri safrada depolamaktadır. Safra kesesi, yemiş olduğunuz yemekleri eritmek için safra salgılamaktadır.

Safra kesesi taşları ise birçok kişide mevcuttur ancak çoğu kişi bunun farkında değildir. Safra taşları ise, safra bileşenlerinin safra kesesinde birleşerek, kristal yapıları oluşturmaları sonucu oluşmaktadır diyebiliriz. Safra taşlarının boyutu değişebilir ve bu gelişimleri yıllarca sürebilmektedir. Safra taşlarının 2 ana tipi mevcuttur. Bunlar ise şöyledir;

 • Kolesterol taşları; Eğer birey kolesterole sahip ise, bu safra taşıyla karşı karşıya kalabilmektedir. En çok görülen safra taşıdır.
 • Pigment safra taşları; Eğer vücudunuz çok fazla bilirubine sahip ise, bu safra taşına sahip olma riski olmaktadır.

Safra taşlarının boyutları bir golf topu büyüklüğünden, bir kum tanesi küçüklüğündeki boyutlara kadar değişiklik gösterebilmektedir. Bazı insanlarda aynı anda birden fazla safra taşı gelişimi meydana gelebilmektedir. Ama bazı kişilerde bu mümkün olmamaktadır. Genellikle safra kesesi taşlarının vücuttan çıkarılması için ameliyat gereklidir. Herhangi bir rahatsızlığa neden olmayan safra kesesi taşlarında ise bireyler, genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymamaktadır.

Kimler Safra Kesesi Taşları İçin Risk Altındadır?

Aşağıda sizlere maddeler halinde verecek olduğumuz bireyler, risk altında olan kişileri oluşturmaktadır.

 • 40 yaşın üzerindeki bireyler
 • Kadınlar
 • Ailesinde daha önce safra taşı sorunu yaşayan kişiler
 • Obezite, büyük risk faktörlerinden biri olarak sayılmaktadır.
 • Östrojen
 • Hamile olan bireyler, doğum kontrol hapı kullananlar ve hormon tedavisi gören kişilerde bu oran yüksektir.
 • Etnik köken
 • Bir organ veya kemik iliği nakli geçirmiş olan bireyler
 • Diyabet
 • Karaciğer sirozu
 • Düşük kalorili diyet yapan kişiler, hızlı kilo kaybına yol açması safra kesesi taşı olasılığı arttırmaktadır.

Safra Kesesi Taşı Nedenleri Nelerdir?

Safra taşının oluşumu tam olarak tespit edilememektedir. Ama sizlere verecek olduğumuz bu nedenler en çok karşılaşılan nedenler arasındadır.

 • Kolesterol rahatsızlığınızın olması en önemli neden olmaktadır. Normalde, safranız karaciğer aracılığıyla fazla kolesterolu dışarı atar ancak bunun gerçekleşmediği durumlarda kolesteroller kristalleşerek safra kesesi taşlarını oluşturmaktadır.
 • Safra keseniz çok fazla bilirubin içeriyorsa safra taşı oluşumuna neden olur. Bilirubin vücudunuzun kırmızı kan hücreleri bozulduğunda üretilen bir kimyasaldır.
 • Safra kesenizin boş olmaması da taş oluşumunun bir başka nedenidir.

Safra kesesi taşına sahip olduğunuz zaman vücudunuz bazı belirtiler vermeye başlayacaktır. Bunları ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1.Ağrı

0a6c7415ss

Safra taşının en belirgin belirtisidir. Ağrılar genellikle karnın sağ ve orta bölümlerinde oluşmaktadır. Bu ağrılar hafif ve aralıklı olabileceği gibi, oldukça ağır ve sıkta olabilmektedir. Bazı durumlarda ise, bahsetmiş olduğumuz bu ağrı sırt ve göğüs gibi vücudun diğer bölgelerine yayılabilmektedir.

2.Mide Bulantısı ve Kusma

nocanvas_mide-bulantisi-ve-kusma-fyh68

Mide bulantısı ve kusma tüm safra kesesi sorunları arasında karşımıza çıkan sorunlardan olmaktadır. Ancak, kronikleşen safra kesesi hastalığı, asit reflü, gaz, bulantı ve kusma gibi sindirim sorunlarına neden olabilmektedir.

3.Ateş veya Titreme

ates-ve-halsizlik

Nedensiz yere ateşlenmek, safra taşının varlığını haberdar etmektedir. Eğer enfeksiyon sorunu varsa, ateşlenme ve titreme daha da şiddetlenerek, kötü bir hal alacaktır. Böyle bir durumda hayatınızı tehdit edecek bir durum oluşturabileceğinden dolayı, doktora gidilmesi gerekmektedir.

4.İshal

idrar-tutamamak

Normalden daha fazla bir şekilde bağırsak hareketliliğini yaşıyorsanız, bu belirti de aynı zamanda safra taşı belirtisi olarak sayılmaktadır. Ayrıca bu ishal uzun süreli olmaktadır.

5.Sarılık

70394

Derinizde oluşan bir sarılaşmada aynı zamanda safra taşının belirtileri arasında yer almaktadır.

6.Dışkınızda veya İdrarınızda Meydana Gelen Değişiklikler

idrardan-kan-gelmesi

Dışkınızı olağandan daha koyu olması veya idrarınızın renginin daha koyu olması safra bloğunda meydana gelen bir rahatsızlığı işaret etmektedir. Bu da safra kesesi taşı oluşumu sonuncunda oluşan belirtilerdendir.

Safra taşının varlığı ile birlikte vücudunuzda bazı rahatsızlıklarda baş göstermeye başlayacaktır. Bunlar ise şöyledir;

 • Safra kesesi iltihabı
 • Safra kanalı tıkanıklığı
 • Pankreas kanalı tıkanması
 • Safra kesesi kanseri

Safra taşı belirtilerini taşıyor iseniz, yapmanız gerekenleri ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 1. Karşılaştığınız belirtileri bir yere yazın.
 2. Almakta olduğunuz tüm ilaçların bir listesini yapın. Bu bilgiler ile doktorunuza durumunuzu bildirin. Safra taşları ölümcül değildir ancak tedavi edilmesi gerekmektedir. Yoksa acılarınız ile yaşamaya mahkum olabilirsiniz.

Doktorunuz ise safra taşı teşhisi için sizlere bazı testler ve tedavi yöntemleri önerecektir. Bunlar ise şöyledir;

 • Safra kesesi taşlarının resimlerini oluşturmak için testler
 • Safra kanallarını kontrol etmek için testler
 • Kan testleri. Yapılacak olan kan testleri olası bir komplikasyon sorunlarının varlığı test edilmek için yapılacaktır. Yapılan bu testler sonucunda, doktorunuz safra taşı teşhisini kolaylıkla koyabilecektir.
 • İdrar testi

Safra kesesi taşı tedavisinde ise doktorunuz size belli başlı tedavi yöntemleri sunabilecektir. İlk olarak safra taşınız büyük değil ve tehlike arz etmiyor ise, size ilaçlarla müdahale edebilir. Bunun yanı sıra sizinde yemek yeme düzeninizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda ise, düşük yağlı diyet yemekleri tüketmeniz gerekmektedir. Safra taşını yenmek için yiyebileceğiniz gıdalar için doktorunuza danışın.

İkinci bir yol ise, kolesistektomi ile adlandırılan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi 2 farklı şekilde yapılmaktadır.

 • Laparoskopik kolesistektomi; Bu tedavi yöntemi ameliyat ile gerçekleşen bir yöntemdir. Doktorunuz, küçük kesikler ile safra kesesini kaldırarak taşı alabilmektedir. Bu tedavi yöntemi ise, anahtar deliği cerrahisi olarak adlandırılmaktadır ve operasyonun en yaygın türü olmaktadır. Ancak bu operasyon sırasında, doktorunuz açık bir operasyona dönmek isteyebilir. Safra kesesi çok iltihaplı ya da siz çok kilolu iseniz operasyonun açığa dönmesi daha olasıdır.
 • Açık kolesistektomi; Doktorunuzun safra kesesini kaldırmak için daha büyük bir kesim yapması gerekmektedir. Bu yöntem çok sıklıkla kullanılmamaktadır ancak anahtar deliği cerrahisinin uygulanamadığı kişilerde doktorların başvurduğu bir yöntem olmaktadır.

Üçüncü bir yol ise ameliyatsız tedavilerdir. Bu tedavi yöntemi çok kullanılan bir tedavi olarak görülmemektedir. Doktorunuz ilk olarak size endoskopik retrograd pankreatografi (ERCP) testi yapmaktadır. Bu testin ardından tespit edilen safra taşları, şok dalgaları yardımı ile yok edilmeye çalışılmaktadır. Bunun için yüksek enerjili şok dalgaları kullanılmaktadır.

Safra Kesesi Taşı Oluşumundan Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

 • Öğünlerinizi atlamadan düzenli beslenmenize özen göstermeniz gerekmektedir. Düzensiz beslenme safra taşı rahatsızlığı yaşama riskinizi artıracaktır.
 • Kilo kayıpları. Eğer kilo vermek istiyorsanız, bunu yavaş ve düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Hızlı kilo kayıpları safra taşı nedeni olabilmektedir.
 • Kilonuzu stabil tutarak, sağlıklı kalmaya özen gösterin. Obezite ve ani kilo alımları da safra taşı oluşumuna neden olmaktadır. Yediğiniz kalori sayısını azaltarak, fiziksel aktivitelerinizi artırarak sağlıklı bir kiloya ulaşmaya çalışın. Sağlıklı bir ağırlığa ulaştıktan sonra, sağlıklı beslenme ve egzersize devam ederek bu kiloyu korumak için çalışınız.

Sizlere vermiş olduğumuz tüm bu bilgiler kapsamında sizlerde safra kesesi taşı konusunda bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz. Ancak bunun bir sağlık sorunu olduğunu unutmadan tedavilerinizi doktor gözetiminde yapmanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.