Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Safran Çayı İle Zayıflama Yöntemi

Fazla kilolar, son zamanlarda insanların ortak sorunu haline geldi. Çünkü birçok insan sağlıklı yaşamı tercih ederek, kendi imkanlarıyla ya da farklı seçenekleri deneyerek, zayıflamaya başladı. Fazla kilo hem estetik açıdan kötü bir görünümün oluşmasına neden olur hem de birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Zayıflamak isteyen insanlar için günümüzde birçok zayıflama yöntemi ve seçeneği bulunur. Bu seçenekler arasında safran çayı ilk sıralarda yer alır. Çünkü safranın içerisinde bulunan yararlı maddeler sayesinde zayıflama üzerindeki etkisi çok güçlüdür.

Safran Çayı İle Nasıl Zayıflanır?

Zayıflama Yöntemi

Fazla kilo insanların özgüvenini azaltan ve rahatsız edici görüntüye neden olan bir durum. Fazla kilolardan kalıcı bir şekilde kurtulmak için düzenli bir şekilde safran çayı içebilirsiniz. Safran çayı sadece kilolarınızdan kurtulmaya yaramaz, aynı zamanda insan vücuduna birçok faydası bulunur. Yapılan birçok araştırma sonucunda, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak, belirli bir sürede kilo vermenize yardımcı oluyor.

Safran Çayı Nasıl Yapılır?

Zayıflama Yöntemi

Malzemeler:

 • 6 tane safran ipliği
 • 1 litre su

Hazırlanışı:

 1. 1 litre suyu kaynatın ve içerisine safran ipliklerini ilave edin. Kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Suyun rengi tamamen değişinceye kadar kaynatın.
 2. Tam olarak rengi değiştikten sonra safran çayının olduğu anlamına gelir. Safran çayına farklı bir aroma katmak için çubuk ya da toz tarçın ilave edebilirsiniz.
 3. Tatlandırıcı olarak ise şeker yerine, bal kullanabilirsiniz. Fakat uzmanların tavsiyesi herhangi bir tatlandırıcı kullanmadan içilmesi yönünde. Çünkü safranın içerisinde yer alan faydalı maddeler şekersiz içtiğiniz zaman, vücudunuza yarar sağlar.
 4. Safran çayını günde 1 fincan olacak şekilde içebilirsiniz.

Safran Çayının Faydaları

1. Metabolizmayı Hızlandırır

Zayıflama Yöntemi

İnsan vücudunda yer alan organların ve sistemlerin çalışması için belirli bir hız gerekir. Bu hız eğer biraz azalırsa insan vücudunda bazı sağlık sorunları meydana gelir. Kilo vermek için birçok uygulama yapsanız bile, metabolizmanız yavaş çalıştığı için emek harcadığınız oranda kilo vermeniz mümkün olmaz. Metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlamak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için safran çayını düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

2. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Zayıflama Yöntemi

Fazla kilolardan kurtulmak için doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Bunların başında safran çayı gelir. Safranın içerisinde yer alan yararlı maddeler sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Safran çayı yağ yakıcı bir özelliğe sahip olduğu için, özellikle kilo verme isteyen insanlar tercih eder.

3. Uzun Süre Tok Kalmanızı Sağlar

Kilo vermek isteyenlerin en çok stres yaptığı nokta, çabuk acıkmak. Bir şeyler yerken sürekli ne kadar süre sonra acıktırır ve ne kadar süre tok tutar gibi sorular zihni meşgul eder. Bu nedenle uzun süre tok kalmak için daha fazla porsiyon tüketmeye başlarız. Uzun süre tok kalmak için safran çayını düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Safran çayı sayesinde uzun süre tok kalarak, stres yaşamadan fazla kilolarınızdan kurtulursunuz.

Safran Çayının Zararları

Zayıflama Yöntemi

 • Anne adaylarının hamilelik dönemi gibi önemli bir süreçte rahim duvarında kanama ortaya çıkabilir. Bu nedenle hamilelik süreci boyunca safran çayı tüketmemeniz gerekir.
 • Safran çayı astım gibi alerjik hastalıklara karşı yan etkisi olabilir. Bu nedenle safran kullanmak zorundaysanız doktorunuzun kontrolünde olmalısınız.
 • Kalp ve damar hastalarında düzenli olarak ilaç kullanması gereken kişilerin de doktor gözetiminde safran çayı tüketmesi gerekir.
 • Günümüzde en çok ortaya çıkan sağlık sorunlarından biri olan psikolojik hastalıklarda kullanılan ilaçlarla birlikte tüketilmesi sakıncalı olur.
 • Alerjik bünyeye sahip olan bireylerin safrana karşı alerjisi olabilir. Safran çayı tükettiğiniz zaman eğer bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi sağlık sorunlarını ortaya çıkabilir. Bu tür şikayetlerden biri ya da birkaçını yaşarsanız, mutlaka ilk olarak doktora başvurun.
 • Ergenliğe daha girmemiş olan gençlerin hiperaktivite gibi bir sağlık sorunu varsa, bu durumda da safran çayı içmemeleri gerekir.
 • İnsanlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak bazı hastalıklar meydana gelir. Özellikle 70 yaş ve üzeri insanların, diğer hastalıkların tedavisini olumsuz bir şekilde etkileme riskinden dolayı safran çayını tüketilmemesi gerekir.
 • Akciğer hastalıklarına sahip olan kişilerin, doktor tavsiyesi olmadan safran ve safran ürünlerini kullanması sakıncalı olur. Aynı zamanda yakın bir tarihe ameliyat geçirmiş ve ameliyat sonrası meydana gelen ağrıyı azaltmak için, ağrı kesici ya da kemoterapi ilaçları kullanıyorsanız, önce doktorunuzun onayını almanız gerekir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.