Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sağ Kaburga Altında Ağrı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kaburga ağrısı, kas çekilmesinden kaburga kırılmasına kadar birçok faktöre bağlı olarak meydana gelebilir. Ağrı, yaralanma anında hemen meydana gelebileceği gibi, zaman içinde yavaş yavaş da gelişebilir. Ayrıca, altta yatan farklı bir tıbbi durumun işareti de olabilir, bu nedenle açıklanamayan ve sık sık meydana gelen bir ağrı olduğunda mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Sağ Kaburga Altında Ağrı Neden Olur?

kaburga ağrısı çeken kişi

Sağ kaburganın altında meydana gelen ağrının sebeplerine geçmeden önce sağ kaburga altında hangi organ var sorusunu cevaplandıralım. Burada birden çok organ bulunur: Akciğerin sağ tarafı, safra kesesi, kalın bağırsağın bir bölümü ve sağ böbrek. Sağ kaburga kemiği altında oluşan bir ağrı, buradaki organlara bağlı olabilir.

1. Yaralanma

Yaralanmalar, aslında sağ kaburga kemiğinin ve göğüs kafesinin altında en sık görülen ağrı nedenlerindendir. İnsanlar, bir kaza olduğunda çoğu zaman kaburgalarını yaraladıklarını fark etmezler ve ancak doktora göründükleri sırada bunu öğrenirler. Çünkü kırık veya zedelenmiş bir kaburga, sadece hafif bir ağrıya neden olabilir. Ancak ciddi bir kaza söz konusuysa, mutlaka tıbbi yardım gerekir. Örneğin; bir göğüs yaralanması, iç organların da hasar görmesi nedeniyle birtakım ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Karaciğeri, böbreği veya dalağı etkilemiş olabilir. Bu yüzden, bir kazadan sonra kaburgalarınız iyileşmiş olmasına rağmen, hala bu bölgede ağrı hissediyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Bununla birlikte, önemsiz kırıklarda kaburgalar genellikle kendi başlarına iyileşir. Sadece istirahat etmek ve bir süre egzersiz yapmamak gerekir.

2. Gaz sıkışması veya irritabl bağırsak sendromu

Karın çevresinin farklı bölgelerinde, gaz birikimi dolayısıyla ağrı hissedilebilir ancak genellikle sağ kaburga altında dolgunluk hissi ve ağrı oluşur. Gaz birikmesi, ağır bir yemek ya da karbonhidrat açısından zengin yiyecekler yedikten sonra meydana gelebilir. Ayrıca, süt ürünleri de sindirim sistemi için ağır gelebilir ve şişkinliğe bağlı olarak sağ kaburga altında sertlik oluşabilir.

Aynı şekilde, irritabl bağırsak sendromunun semptomları arasında da sağ kaburga altında şişlik ve ağrı bulunur. Bazı kişiler mide ekşimesi, yutma güçlüğü veya göğüs ağrısı da yaşayabilirler. Yapılan çalışmalar, yetersiz beslenme ve kronik stresin irritabl bağırsak sendromuna yol açan nedenler arasında olduğunu göstermiştir.

3. Akciğerle ilgili hastalıklar

Akciğerle ilgili birkaç hastalık vardır ve eğer bunlardan sağ akciğer etkilenirse, sağ göğüs kafesinin ve kaburganın altında ağrı hissedilir. En yaygın ve aynı zamanda en ciddi akciğer hastalıklarından biri pnömonidir. Sıklıkla bazı fungal, viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan sonra bir komplikasyon olarak ortaya çıkar. Genellikle derin nefes alırken batma, keskin bir acı ve öksürürken ağrı oluşur.

Bir kaburga kırığı, romatoid artrit gibi enflamatuar hastalıklar veya akciğer enfeksiyonları da plörezi olarak bilinen bir başka ciddi akciğer hastalığının nedeni olabilir. Akciğerleri çevreleyen doku katmanları sıvı ile dolduğunda ortaya çıkar. Akciğere baskı uygular, eğer sağ akciğer etkilendiyse, sağ kaburga altında keskin bir ağrı hissedilir.

4. Böbrek taşları

Böbrek taşları sağ böbreği etkiliyorsa, sağ kaburga altında çok şiddetli ağrıya neden olabilirler. Böbrek taşları, aslında uzun yıllar boyunca böbreklerde biriken mineraller ve tuzların tortularıdır. Taşlar hareket ettiğinde, sırta ya da kasıklara yayılan güçlü bir ağrıya sebep olurlar.

5. Diğer nedenler

  • Hamilelik
  • Karaciğerle ilgili rahatsızlıklar
  • Apandisit
  • Tüberküloz
  • Kostokondrit
  • Ülser
  • Crohn hastalığı

Sağ Kaburga Altındaki Ağrı Nasıl Geçer?

haplar

Göğüs kafesi ve kaburga ağrıları için uygulanacak tedavi, ağrının nedenine bağlıdır. Sağ kaburga ağrısının çekilen bir kas veya çürük gibi küçük bir yaralanmaya bağlı olması halinde, şişmeyi azaltmak için bölgeye soğuk kompres uygulanabilir. Eğer ciddi bir ağrı varsa, ağrı kesiciler de faydalı olabilir. En iyi seçenek, nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar kullanmaktır, çünkü kaburga bölgesindeki ağrı genellikle bir miktar iltihaplanma sonucu oluşur. En yaygın kullanılan ilaç Ibuprofen’dir. Sadece iltihaplanmayı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda ağrıdan kurtulmayı da sağlar.

Eğer sorun sindirim sistemi ile ilgili bir problemden kaynaklanıyorsa, beslenme programı değiştirilebilir. Organizmalardaki toksinleri uzaklaştırmak ve metabolizmayı hızlandırmak için taze sıkılmış limon suyuyla bir bardak maden suyu içilebilir. Ayrıca fast-food gıdalardan ve işlenmiş yiyeceklerden de kaçınmak gerekir. Bunun yerine çok miktarda meyve ve sebze, kepekli tahıllar ve lif bakımından zengin yiyecekler tüketilmelidir. Ayrıca farklı türde et, balık ve deniz ürünleri de haftalık beslenme programına eklenmelidir.

Ancak böbrek taşı, safra taşı veya göğüs yaralanması gibi daha ciddi durumlar söz konusu olduğunda, doktor tavsiyesine göre hareket edilmelidir çünkü bazı vakalarda uygun tedavi yöntemi sadece cerrahi müdahaledir.

Eğer ağrı, tedavi yöntemlerine bir cevap vermiyorsa, sık sık ve şiddetli bir şekilde devam ediyorsa mutlaka bir uzmana görünmek gerekir.

Kaynak

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.