Uyku tüm vücudumuzu ve zihnimizi dinlendirdiğimiz bir yenilenme aracıdır. Az uyuduğunuzda ya da rahatsız bir yerde uyuyakaldığınızda ertesi günün ne denli zor geçtiğini biliyorsunuz. Üstelik uzun süre düzenli uykudan mahrum kalmak vücut direncini düşürerek, hastalıklara karşı savunmasız kalmamıza neden oluyor. Tüm hayatımızı etkileyen uykunun kalitesini arttırarak kendimizi daha dinç hissetmek elimizde.

Bunun için yalnızca çok rahat bir yatağa sahip olmanın yeterli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü sağlıklı uyku; kullandığınız yastık, yatağa girmeden önce tükettiğiniz besinler ve uykuya dalmaya çalıştığınız pozisyon gibi birçok faktörün etkisi altındadır.

Kendimizi en rahat hissettiğimiz pozisyonda uyumak gibi bir alışkanlığımızın olduğu gerçek. Ancak sırt üstü, yüz üstü ya da yan yatmak organlarımız üzerinde farklı etkiler yarattığından bu konuda yeniliğe açık olmamız gerekiyor.

Size en uygun uyku pozisyonunu bulabilmek için birkaç gün üst üste aynı şekilde uyumanız gerekiyor. Fakat tüm bunlardan önce yan yatarak uyumanın faydalarına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yan Yatarak Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Yan Yatarak Uyumanın Faydaları Nelerdir

Yan yatarak uyumakla ilgili ilk aklınıza gelen horlamayı kestiğidir. Yan pozisyonda uyumak düzenli şekilde nefes alıp vermenize yardımcı olur. Bu sebeple sırt üstü yattığınız, özellikle yorgun olduğunuz gecelerde nefesinizin kesildiğini hissedersiniz. Sık sık uykularınızın bölünmesinin nedeni budur. Oysa yan yatmak, uyurken yavaşlayan metabolizmaya rağmen tüm hücrelerinize oksijen gönderilebilmesi için en uygun pozisyondur. Özellikle uyku apnesi olan kişilerde yan yatarak uyumak çok faydalıdır.

Yan yatmanın tek yararı bu değil elbette. Uyuyup uyandığımızda nasıl yenilenmiş hissettiğimizi açıklayan ‘glymphatic sistem’le tanışın. Sıkça bağışıklık sisteminin vücudumuzu toksinlere karşı koruduğunu, bu şekilde hastalıklara karşı kendimizi savunduğumuzdan bahsediyoruz. Glymphatic sistem ise; uyku sırasında beyindeki atık moleküllerin uzaklaştırılmasıyla görevli, bağışıklık sistemine benzer şekilde çalışan bir sistemdir. Glymphatic sistem hücreleri uyku sırasında aktif hale gelerek beynin temizlenmesini sağlar. Peki, bu hücrelerin aktif hale gelmesi için hangi pozisyonda uyumamız gerekiyor? Evet, yan yatarak.

Gün boyu aklımızdaki düşünceler sürekli yer değiştirdiğinden fiziksel aktivitede bulunmadığımız halde kendimizi yorgun hissederiz. Beynimizi boşaltmanın ve tamamen dinlenmiş şekilde uyanmanın en etkili yolu ise yan yatarak uyumaktır.

En Sağlıklı Uyku Pozisyonu Hangisi?

uyku-pozisyonu

Bunların dışında bir de uyku pozisyonunun organlarımız üzerindeki etkisine değinelim. Sırt üstü uyumak horlamaya, zamanla boyun ve sırt ağrısına neden olabilmektedir. Özellikle hemen uykuya dalamayanlardansanız parasempatik sinirlerin uyarılmasına ve uyku haline geçmeye izin vermeyen sırt üstü uyku pozisyonu kesinlikle size göre değil.

Yüz üstü yatmak ise her ne kadar rahat bir pozisyon gibi gözükse de tahmin edeceğiniz üzere, gece boyu midemiz başta olmak üzere kalbe, akciğere, neredeyse bütün organlarımıza baskı yapar. Bununla birlikte sindirim problemi yaşamamıza da neden olabilir. Üstelik omurganın düz bir hizada kalmasına da engel olan bu pozisyon boyun ağrısına sebep olabilir.

Sol tarafa doğru yana yatmak, kalp üzerinde baskı oluşturarak nefes alışverişlerinizin hızlanmasına ve dolayısıyla uyku haline geçmekte zorlanmanıza neden olur. Yorulan kalbiniz beyninizin de tam olarak dinlenmesine izin vermediğinden uyku kalitesi olumsuz yönde etkilenir.

Sağlığınız için en faydalı uyku pozisyonu ise sağ yana yatarak, ayaklarınızı hafif yukarı çekerek, yarı cenin pozisyonunda uyumaktır. Bunun nedeni; uyarılan parasempatik sinirlerin nefes alışverişlerini yavaşlatarak sizi uykuya hazırlamasıdır. Bununla birlikte glymphatic sistem hücreleri aktif hale gelerek beyindeki atık maddeleri % 95 oranında temizler. Bacaklarınızı hafif yukarı çekmek sindirim sistemini rahatlatacaktır. Siz de birkaç gece yan yatarak uyumayı deneyin. Sabah ne kadar dinlenmiş olarak uyandığınızı fark edeceksiniz.