Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sağlığınızın Anahtarı: Hızlı Metabolizma!

Sağlıklı bir vücut metabolizma hızına bağlı olarak kendini oldukça fazla belli eder. Dinç uyanmak, yeterli derecede bir iştaha sahip olmak gibi belirtiler düzenli çalışan metabolizmanın dolayısıyla sağlıklı bir vücudun göstergesidir. Metabolizma hızı genç yaşlarda oldukça düzenli ve hızlı sayılabilecek düzeydedir. Eğer ekstra bir rahatsızlığınız yoksa metabolizmanız yediklerinizi yakmakta size yardım edecek hatta sizi iyi hissettirerek düzenli bir yaşama davet edecektir. Ancak ilerleyen yaşlarda yavaşlayan metabolizma hızı sizi yediğiniz yiyeceklere dikkat etmekte ve düzenli egzersiz yapmakta zorunlu bir seçim yapmaya itecektir. Ancak yaşa bağlı yavaşlayan metabolizmayı veya yaşam tarzından dolayı ilgisiz bıraktığınız metabolizmanızı biraz kendine getirecek yöntemler doğada ve aslına bakarsanız tam olarak içinizdeki istekte mevcut!

Uzmanların ve alternatif tıp uzmanlarının metabolizma hızlandırma konusunda önemli çalışmaları bulunuyor. Bu çalışmalardan esinlenerek kendi listelerinizi oluşturabilir veya uzman hekimlerden yardım alabilirsiniz. Metabolizmanızı etkileyen hormonal etkiler mevcut olabilir. Bu durumlar ortadan kaldırıldıktan sonra şimdi bahsedeceğimiz tüyolar ile metabolizmanızı hızlandırmanız dolayısı ile vücudunuzda yağ yakımını sağlamanız, yaptığınız sporun ve egzersizlerin iki kat etkili olmasına katkıda bulunmanız mümkün.

1. Güneş Işığı

güneş

Güneş ışığı kemiklere iyi gelir vücuttaki D vitamininin etkileşimini arttırır diyebiliriz. Yanlış bir bilgi değildir. Ancak bunun yanında en az bunun kadar bilinmesi gereken diğer bir özelliği vücuda sağladığı enerjidir. Güneş ışınları vücudunuzda enerji depolanmasını ve bunu ihtiyacınız olduğunda kullanmanızı sağlar. Güneş ışığı ile beraber vücudunuzda hareket oranı artar ve yağ yakımı hızlanır. Bu duruma en güzel örnek kış aylarında yatan ayılar olacaktır!

2. Düzenli Uyku

uyku

Uyku düzeni mental açıdan sizi oldukça etkileyen bir sağlık unsurudur. Bir gününüzü az bir uykuyla da geçirebilirsiniz ancak bütün gün tükenmiş enerjiyinizi hissedecek yaptığınız hiçbir şeyden zevk almayacaksınız. Dolayısı ile metabolizmanızda bu enerji ile yağ yakımını yavaşlatacaktır. Bu nedenle düzenli uyku ile sağlayacağınız enerji oldukça önemlidir.

3. Sade Kahve ve Yeşilçay

kahve-05

Yemeklerden sonra yeşilçay yemeklerden önce sade kahve formülü tam olarak yavaşlamış bir metabolizmayı kendine getirmek için bulunmuş bir formüldür. Yemeklerden ve spordan önce içeceğiniz sade kahve ile metabolizmanızı çalıştırarak yediklerinizin yakımını ve spor performansını olumlu etkilerken yemeklerden sonra içeceğiniz yeşilçay ile sindirim aktivitelerini desteklemiş olacaksınız. Sade kahve ve yeşilçaya kurtarıcı melekler dememiz yanlış olmayacaktır.

4. Yağsız Protein

foods-high-in-protein-640x379

Yemeklerinizde dikkat etmeniz gereken nokta yağsız özellikle doymuş yağdan uzak besinler tüketiyor olmanız olacaktır. Yağsız yoğurt, süt, balık, tavuğun beyaz eti, yağsız kırmızı et, yeşil mercimek, soya, nohut gibi besinler tüketerek metabolizmanızı canlı tutabilir ve diğer besinlerin sindirimi ile alakalı metabolizmanıza yardım edebilirsiniz. Bu besinler ile vücudunuza sağladığınız protein metabolizmanızın çalışması için gerekli tüm enerjiyi ona sağlayacaktır.

5. Erken Uyanın

958502_58307193504f8b6453a5f072375a44d1_640x640

Metabolizmanız uyanıp uyuduğunuz saatlere göre değişkenlik göstermektedir. Uyku saatiniz yaklaştıkça yavaşlamaya başlayan metabolizma hızınız uyandığınız saatlerde hızını arttıracaktır. Bu nedenle erken uyandığınızda metabolizmanızda daha erken çalışmaya başlayarak kan akışınızı hızlandıracak ve iç organlarınızı çalışmaya itecektir.

6. Yemeklere Bol Acı

aci-biber-rehberi

Acı ve baharat vücutta önemli bir yere sahiptir. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttırır. Bu nedenle ırmızı acı biber, sivri biber gibi önemli acı kaynaklarını öğünlerinizin yanında tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Ancak mide ve bağırsak problemi yaşayanların acı tüketirken daha dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir.

7. Ara Öğün

14701207780.39986600

Ara öğünler metabolizmanızı canlı tutacaktır. Ayrıca ana öğünlerinizde vücudunuza fazla yüklenmenizi önleyecektir. Genel tokluk hissi ile daha az tüketim yacaksınız. Ayrıca metabolizmanız için sürekli bir enerji kaynağı sağlamış olacaksınız. Enerji kaynağı tükenmeyen veya azalmayan metabolizma hızı düşmeyecek ve düzenli çalışmaya devam ederek sürekli bir yağ yakımı sağlaycaktır.

8. Düzenli Uyku

1015112_620x413

Uyku düzeni tüm vücut fonksiyonlarınız için oldukça önemli bir yere sahiptir. İç organlarınızdan en küçük hücrenizin bile çalışma düzeni uyku düzeni ile doğru orantılıdır. Dolayısı ile metabolizmanız da uyku düzeninden etkilenmektedir. Her gün aynı saat aralığında uymaya dikkat etmeniz düzenli bir metabolizma için tavsiye edilmektedir.

9. Hormonlarınızı Dengede Tutun

Balance21

Kullandığınız ilaçlar veya tüketiğiniz besinler hormon dengniz üzerinde oldukça etkilir. Düzgün çalışmayan bir hormon sistemi ise metabolizmanızın çalışma düzenini etileyecektir. Bu nedenle hormonlarınız üzerinde etkili ilaçları tüketirken uzman hekim kontrolünde olmasına sikkat ediniz. Ayrıca GDO’lu besinerden uzak durarak doğal yetişen sebze meyvelere yönelmeniz, dondurulmuş gıdalardan uzak durmanız tavsiye edilmektedir.

10. Bol Lif, Bol Protein

lif

Lifli ve proteinli besinler vücudun enerji kaynaklarıdır. Metabolizmanızın hızını arttırması için ise ihtiyacı olan en önemli şey enerjidir. Tükettiğiniz besinlerin enerjiye çevrilme oranının yüksek olması metabolizmanız için oldukça önemli bir noktayı oluşturmaktadır. Bu nedenle lifli ve proteinli besinler tüketmeniz metabolizmanızın hızlı ve düzenli çalışması açısından kritik bir yerdedir.

11. Sarımsak ve Soğan

sarımsak

Hayatınızdan çıkartmamanız gereken bir diğer ikili ise sarımsak soğan ikilisidir. Sarımsak ve soğan tüketimi vücutta yağ depolanmasının önüne geçer. Besinlerin emilimini arttırma özellikleri vardır. Çalışmak ve hızlanmak isteyen metabolizmanıza en büyük desteği sarımsak ve soğan tüketerek sağlamanız mümkün. Üstelik sarımsak ve soğanın antibiyotik etkisi ile bağışıklığınızı ayakta tutması sizi güçlü tutarken her zaman zinde hissetmenize olanak sağlayacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.