Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sağlık İçin Mükemmel Bir Bitki Olan Karabaş Otunun Faydaları

Fransız lavantası adı ile de bilinmekte olan bu karabaş otu ülkemizin farklı yerlerinde yetişmektedir. Karabaş otunun dalları uzayarak çiçeklenir. Üzerinde kocaman mor bir çiçek bulunur. Bu çiçekler daha çok kara dutu anımsatır. Diğer yandan da etrafında minik minik çiçekler oluşur. Mavi mor renkleri ile karışık şekillerde çıkan bu renkler etrafında sivri yapraklar oluşur.

Karabaş otu genel olarak ılıman iklimi sever. Güneş ile beslenir. Bu çiçeklerin meydana gelebilmesi için sıcak iklim şarttır. Zaten ülkemizde de karabaş otu sıcağın olduğu bölgelerde yetişir. Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi karabaş otu yetiştirmek için elverişlidir. Zaman zaman İç Anadolu Bölgesinde karabaş otuna çok sık rastlanmaktadır. Karabaş otu tamamı ile doğal şifa deposudur.

İnsan Sağlığı İçin Karabaş Otunun Önemi

Lavanta olarak da bilinen karabaş otu sağlık açısından mükemmel bir bitkidir. Çoğu hastalıklardan kişinin vücudunu korurken diğer rahatsızlıkların önlenmesini sağlar.

1. Cilt Problemlerine Karşı Etkili Çözüm

Karabaş otu içerisinde çok miktarda A ve C vitamini bulundurur. Ergenlik döneminde olan gençlerin karabaş otunu kullanmasında büyük yarar vardır. Çünkü karabaş otu içerdiği besin değerleri ile cilt problemlerine şifalı çözüm getirmiştir. Karabaş otunun cilt sağlığı açısından yararı çok fazladır. Kozmetik ve cilt bakım ürünlerinin belli başlı alanlarında kullanılan karabaş otu cilt kusurlarının giderilmesini sağlar. Siyah nokta, sivilce oluşumu gibi cilt sorunları başta olmak üzere daha pek çok cilt problemlerine karşı etkili bir çözüm sunar. Cildin yaşlanmasını geciktirici özelliğinin yanında cildin yağlanma dengesini de çok iyi şekilde korur. Cilt üzerinde oluşabilecek olan şişlikleri önler. Aynı zamanda beyaz tenlilerin çok sık yaşadığı sorunlardan biri olan kızarıklığın önlenmesi için de karabaş otundan elde edilen yağ ile çözüm sağlanabilir.

2. Kanın Sağlıklı Kalmasını Sağlar

Bir bardak kaynayan suyun içine karıştıracak olduğunuz karabaş otu ile daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Çünkü karabaş otunun suyunun içilmesi vücutta kan dolaşımını hızlandırır. Kanın daha hızlı dolaşım salgılamasına yarayan bu karabaş otu çok faydalı bir bitkidir. Kan hücrelerinin daha fazla oksijen üretmesini sağlar. Böylece bu oksijenin tüm vücuda daha hızlı bir şekilde daha kısa sürede yayılmasını sağlar.

Kızılaya düzenli olarak kan bağışında bulunan sorumluluğunun bilincinde olan insanlar kan sağlığını korumak için karabaş otunu tüketebilirler. Kendilerine fayda sağladıkları gibi diğer pek çok kana ihtiyaç duyan insanlara da daha sağlıklı kan verme imkânı bulabilirler.

Kanında mikrop bulunması çoğu kişi tarafından bilinen bir rahatsızlıktır. Kanda bulunan bu mikrobun ölmesini sağlamak için de karabaş otunu tüketebiliriz. Çünkü bir saat boyunca sıcak suda demlenmiş karabaş otu müthiş bir besin değerine sahiptir..

3. Psikolojik Rahatsızlıklar İçin Faydalı

Günümüzde en sık yaşanan problemlerinden biri de psikolojik sorunlardır. Psikolojik olarak tedavi olan, düzenli olarak doktora giden ve çeşitli ilaçlar kullanan insanlar artık günümüzde oldukça fazladır. Üst üste gelen olaylar bazı insanların sinirlerini yıpratabilir. Bazı zamanlarda da sinirsel hastalıklar kalıcı etkiler bırakabilir. Sinirsel olarak sorunlar yaşayan insanların da beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Karabaş otu da bu sinirsel ve ruhsal hastalıklara iyi gelmektedir.

4. Yanıklar İçin Karabaş Otu

Karabaş otunun fazla kullanımı sonucunda da insanların ciltlerinde meydana gelen yanıklar daha hızlı bir şekilde onarılabilir. Onarılması gereken bölgelere uygulanan karabaş otu yüzeyin hızlı bir şekilde yenilenip toparlanmasını sağlar. Cilt yüzeyinde meydana gelen bu yanıklar özellikle küçük yaşlardaki çocuklara çok acı verir. Hem bu acının azalması hem de cildin daha hızlı onarılması için karabaş otu kullanılabilir. Karabaş otunun tüketimi sayesinde herkes yanıklardan daha hızlı şekilde kurutulabilir. Yanık bölgeler için karabaş yağı önerilir. Karabaş yağını her gün düzenli olarak yanık olan bölgeye masaj yaparak uygulamanız gerekir. Yavaş ve hafif hareketler ile bu alanı ovalayınız. Daha kısa bir zaman dilimi içerisinde de yanığın derisinin yenilendiğini görmüş olursunuz. Bu nedenle karabaş otu yanıklar için çok faydalıdır.

5. Saçlar İçin Etkili Kullanım

Özellikle kadınlar için saçları büyük bir öneme sahiptir. Her kadın elbette uzun, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak isterler. Sahip olmak istedikleri bu saçlara sahip olabilmek için çeşitli kimyasal şampuanlar kullanırlar. Kullandıkları şampuanların her birinin farklı yan etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle saç tam olarak sağlıklı olmamaktadır. Dolayısıyla insanlar saçları için daha doğal yöntemleri kullanmalıdır. Saçlarınızın daha doğal bir görünüm ile uzun olmasını sağlayabilmek için mutlaka karabaş otunu kullanmalısınız. Çünkü sağlıklı saçları besleyen tüm mineraller karabaş otunun içerisinde mevcuttur. Karabaş otu saç diplerine uygulandığı anda kısa sürede etki etmeye başlar. Saçlarının dökülmesinden şikayetçi olan bay ve bayanlar karabaş otunu güvenle kullanabilirler. Saç çıkmayan bölümlere bu karabaş otunun sürülmesi sonucunda saçlar çoğalır. Aynı zamanda daha parlak bir görünüm elde edebilirler.

Karabaş Otunun Zararları

Pek çok sağlık sorununa doğal çözüm olan karabaş otunun ilk etapta bir zararı yoktur. Ancak ağızdan direkt olarak alınan karabaş otu mide ağrısı gibi bir sorun yaratabilir. Kabızlık ve iştah düşürücü etkileri de vardır. Bu nedenle karabaş otunu kullanırken aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.