Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır

06.11.2016

Diyet yapmak için günümüzde bolca kaynak elimizin altında bulunmaktadır. Bunları doğru bir şekilde değerlendirdiğiniz taktirde diyet yapmak tamamen sizin iradenize kalmış bir durum olmaktadır. Aslında diyet fikri birçok insanın sürekli düşündüğü ancak uygulamaya geçiremediği projesidir. Diyete bir proje gözüyle baktığınız sürece faydasını görmeniz veya hayatınızda uzun vadede değişiklikler yapmasını beklemeniz oldukça yanlış olacaktır. Bu nedenle eğer sağlıklı bir diyet yapmak istiyorsanız diyete olan bakış açınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Diyet ancak bir yaşam tarzı haline geldiğinde sizin için fayda yaratacaktır. Beyniniz tüm vücudunuzu kontrol etmektedir. Bu kontrol; hormonlarınızın çalışmasından, tüm vücut fonksiyonlarınızın düzenine kadar sizi etkilemektedir. Bu nedenle diyet yapmak istediğinizde ilk önce bu fikri beyninize doğru bir şekilde kabul ettirmekten işe başlayın. Beynimiz ve fonksiyonlara olan etkisi demişken beynimizin diyetle olan bağlantısını anlamak ve sağlıklı diyet tüyolarını vermek adına ihtiyacınız olan sağlıklı diyet uygulaması maddelerine geçelim;

1. Her Şey Kafada Başlar Sözünün En Doğru Kullanıldığı Yer: Diyet!

kötü yiyecekler

Diyet yapmaya beyninizde başlayın. Bu beyninize uygulayacağınız bir sürelik ‘yaşam tarzı değişiyor ve buna ayak uydurmak için tüm vücudu harekete geçir’ mesajını verdirme yöntemidir. Eğer beyniniz diyet yapacağınızı doğru bir şekilde vücudunuza mesajlarsa siz de o kadar sağlıklı bir diyet uygulamasına başlarsınız. Sonuçları beklediğinizden daha kalıcı olurken sağlıklı zayıflamak nedir tam olarak anlarsınız. Diyet yapmaya başladığınızda vücudunuza aç olacağı mesajını vermeyin. Beyninize uygulamanız gereken baskı tam olarak budur. Çünkü vücut aç kalacağı mesajını alır almaz yağ depolarını açar ve yediğiniz tüm besinleri yağ olarak depolamak üzere çalışmaya başlar. Siz diyet yaptığınızı sanırken vücudunuzda artış gösteren yağ oranı sizi karamsarlığa düşürecektir. Bu şekilde birçok diyet listesini yırtıp atacaksınız. Diyet yapmanın en kolay yolu beyninizle işe başlamaktır. Tam olarak söylendiği gibi her şey kafada başlıyor, diyet bile!

2. Diyet Önce Veda Etmeyi Öğretir!

sağlıklı yiyecek

Diyet yaparken bir şeylerden mutlaka vazgeçmeniz gerektiğini unutmayın. Şeker ve un gibi beyazlar insan hayatını direkt tehdit eden maddelerdir. Hayatınıza tat kattığını düşündüğünüz şeker ve un göründüğü kadar masum değildir. Yıllardır söylenen bu durum artık tüm yaşamınıza senkronize etmeniz gereken bir gerçektir. Vücudunuz kendine yetecek şeker miktarına sahiptir, una zaten ihtiyacı yok denecek kadar azdır. İhtiyaç duyduğu kısmını zaten tükettiğiniz birçok maddeden elde etmektedir. Tuz için tüm uzmanların ortak görüşü bir miktar vücuda alınması gerektiğidir. Ancak abartılan miktarlar kendini fazla kilo olarak göstermeye oldukça meyillidir. Diyet listelerinde kolay kolay rastlayamayacağınız bu üçlü eğer sizin de diyet listenizde yoksa bu sizin doğru bir diyet listesi uyguladığınız anlamına gelmektedir. Sağlıklı bir diyetin en önemli anahtarı zararlı beyazlardan uzak durmak olacaktır. Diyet başlangıcında zorlanılan bölümlerden biri olan şeker ve tuzun bırakılması sonraları ise kendini hızlı bir şekilde tüm görünümünüzde ve vücut değerlerinizde kendini gösterecektir. bu süreci görmek hedefi ile ufak denemelerle zararlı beyazları yavaş yavaş hayatınızdan çıkartmalısınız. Sonrasında karşılaşacağınız sonuç size ne kadar doğru bir veda ettiğinizi gösterecek ve belki de bu sayede masum gibi görünen zararlı maddelere veda ederek hayatınızdan çıkarmanız gerektiğinin farkındalığı ile sağlıklı bir yaşama merhaba diyeceksiniz.

3. ‘Az Az, Sık Sık’

büyük sandviç

Hangi yaşta olursanız olun veya sağlık durumunuz ne olursa olsun asla yapmamanız gereken bir şey varsa kesinlikle bir oturuşta midenizden daha büyük bir porsiyon tüketmeniz olacaktır. Gün içerinde sağlıklı beslenmek için en az beş öğün tüketiyor olmanız gerekmektedir. Bu öğünlerin arası uzun saatler içermemesi veya düzensiz aralıklar olmamalıdır. Sık aralıklarla öğünlerinizi düzenlemelisiniz. Öte yandan diğer bir önemli nokta ise öğünleriniz hemen hemen eşit boyutlarda olmalıdır. Ancak bu boyutlar midenizde sizi rahatsız etmeyen ve yediğiniz zaman yüzde yetmiş beş doyum noktasıyla sizi sofradan kaldıracak büyüklükte olmalıdır. Sağlıklı diyetin en önemli noktaları arasında kesinlikle öğün sıklığı ve büyüklüğü bulunmaktadır. Üstelik midenizin alamayacağı kadar çok büyük öğünlerle midenize zarar vermenizin de yemek yemekle veya beslenmekle uzaktan yakından alakası yoktur. Bu nedenle sağlıklı bir beslenmenin ilk şartı önce göz doygunluğuna ulaşmak olmalıdır. Sofradan bir türlü kalkamama sebebiniz tam olarak bu olabilir. Ancak öğünleriniz arttığında aralara gözünüzü doyurmak ve iradenizi yatıştırmak için serpiştireceğiniz ara öğünlerle bu sorunu kökten çözmeniz mümkün olacaktır. Ara öğünler gerçek anlamada kurtarıcınız olurken diyet listenizde en önemli katalizör rolü oynayacaktır. Bir diyet listesine baktığınızda gözünüze sık sık ve az öğünler çarpıyorsa mutlaka dikkate almalı ve size uygunluğu ile ilgili araştırmanıza başlayabilirsiniz. Elbette sağlıklı bir diyet listesinin tek kriteri bu değil. Ancak önemli bir kriter olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

4. Vücudunuz Her Şeye İhtiyaç Duyuyor

sağlıklı yiyecekler

Özellikle bir sağlık sorunu üzerine diyet yapmıyorsanız direkt olarak özellikle bir besin üzerine yazılmış diyet listeleri önerilmemektedir. Çünkü vücudunuzun her türlü besine ihtiyacı olduğunu unutmayın. Yani yeterine protein, karbonhidrat veya nişasta almadığınız durumda vücudunuz bu maddeleri yerine koyamayarak güçsüz düşecektir. Bu durumda size düşen ise diyetinizi yarıda keserek veya tamamen vazgeçerek ilk olarak vücudunuzu ayağa kaldırmak olacaktır. Özellikle yıllarca ne yediğinize bakmadan her şeyden bol bol tükettiyseniz ilk etapta her şeyden kısarak vücudunuza acı çektirmemenizi öneririz. Aksi takdirde vücudunuz sizin sağlıklı bir şeyler yapmadığınızı algılayarak fayda sağlamaya çalıştığınız bu durumundan asla fayda görmemenizi sağlayacaktır. Sağlıklı beslenmekten kastedilen hiçbir zaman sıfır karbonhidrat veya sıfır nişasta demek değildir. Bu besin gruplarının yapıtaşındaki bir çok bileşen siz fark etmeseniz de sizin yaşamsal aktivitelerinizi yerine getirmenizi sağlamaktadır. Bu nedenle belirli ölçülerde her besin grubundan tüketmeye özen göstermelisiniz. Karbonhidrat ihtiyacınızı beyaz ekmekten almak zorunda değilsiniz veya nişastayı illa pirinçle almanıza gerek yok. Bol tahıllı esmer un ekmeği tüketerek veya haşlanmış bir patates salatası tüketerek bu besin gruplarına duyduğunuz ihtiyacı fazlası ile yerine getirmeniz mümkün olacaktır. Sağlıklı diyette yasakların olmadığını ve zorunlu kılınan hiç bir şey olmadığını unutmayın. Sağlıklı diyet size her şeyin sağlıklı bir yolu olduğunu söylemektedir.

5. Her Şeyi Sıvı Tüketebilirsiniz

sıvı tüketin

Vücudunuzun en çok suya ihtiyacı olduğunu bir kenara not ederek başlayın diyet listenize. Gün içerisinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu belirli bir su oranı vardır. Bu su oranının yüzde otuz fazlasına kadar tüketmeniz mümkün olacaktır. Daha fazlası belirli açılardan zarar doğurabilmektedir. Bu nedenle herkes için tavsiye edilmemektedir. Ancak sebze ve meyvelerin posalı sularını tüketebilirsiniz. Üstelik yüksek vitamin ve mineral değerlerine bu sayede oldukça rahat ulaşabilmeniz mümkün. Posalı olarak tükettiğiniz bu besinler sindirim sisteminize oldukça fayda sağlayacaktır. Üstelik içerdiği yüksek su oranı ile bütün gün su içerek işi zevksiz bir hale getirmekten sizi kurtaracaktır. Birçok meyve sebzeyi karıştırarak lezzetli sıvı diyet tarifleri uygulamanız mümkün. Oldukça kolay yöntemler içeren tarifler sizi fazla yormadan kısa yoldan sağlıklı bir adım atmanızı sağlayacaktır. Üstelik sevmediğiniz veya tüketmekten çok hoşlanmadığınız birçok sebze ve meyveyi de bu şekilde hazırlayacağınız karışımlarla rahatça tüketebilirsiniz. Bu sayede tüm bu meyve ve sebzelerin besin değerlerinden yüksek miktarda yararlanırken, diyet listenizi multi sağlıklı bir seviyeye taşımış olursunuz. Sağlıklı diyet listenizin oldukça faydalı ve renkli karışımları size daha uzun soluklu bir diyet listesi hazırlatabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.