Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sağlıklı Mutfak Bilgileri

Evde yemek yapanların en çok vakit geçirdikleri yerdir mutfak.. Bu nedenden dolayı da mutfaktaki pratikler, günlük hayatınıza ayıracağı vakti çoğaltır.

Beslenme oldukça dikkat isteyen bir husustur. Bunu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek için ayrıca bir çaba sarf etmeniz gerekecektir. Gün geçtikçe doğal, organik olan şeylere eğilim artmaktadır. Bunda payı olan uzmanlar sağlıklı beslenmenin birçok faydasını tüm yayın organlarından siz değerli vatandaşlara her fırsatta zaten dile getirmektedirler. Hal böyle olunca evde en çok vakit geçirilen yer mutfak oluyor. Geçirdiğiniz vakti daha verimi bir hale dönüştürmek ve sonuçlarının daha iyi olduğunu görmek sizleri de sağlıklı yaşama sevk edecektir. Bu nedenden dolayı mutfaktaki sağlıklı bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Mutfakta her damak zevkine uygun kişilerin kendine göre bir şeyler hazırlamışlığı vardır.  Su içmeden tutun da yediğiniz yemeğin sonrasına kadar dikkat edeceğiniz hususlar da  sizlere güzel bir mutfak tecrübesi oluşturur. Mutfak kavramı ateşin bulunması ve gıda üzerinde kullanılması sonucu oluşan bir kavramdır. Mutfağın diğer odalardan ayrılmasının sebebi ise mutfaktaki kötü yemek ve yağ kokularının diğer odalara sinmemesidir.

Bu yazımızda sizlere mutfakta işinize yarayacak olan sağlıklı aynı zamanda pratik mutfak bilgilerini sunacaktır. Mutfakta geçireceğiniz vakti daha eğlenceli ve sağlıklı bir hale getirmek istiyorsanız bunun için de bir araştırma içerisinde iseniz bu yazımızın sizlere yol göstereceğini umuyoruz. Gün geçtikçe artan ve hala artmakta olan tüketim çılgınlığı tüm insanları bilinçsiz bir yola sürüklemektedir. Önceden eski toprak diye özendiğimiz insanlar ise mutfak artıklarını tekrar geri dönüşüm sağlayarak kullanılabilir hale getirmektedir. Biz de sizlere buna benzer daha az atık ile mutfağınızı yönetmeye olanak verecek bilgileri vereceğiz. Bu bilgiler sayesinde sevdiklerinize daha çok zaman ayırabilir onlar ile daha güzel vakit geçirebilirsiniz.

Sağlıklı Mutfak Önerileri

1. Eğer buzlukta ya da derin dondurucuda bulunan herhangi bir ürün ile bir yemek yapmayı planlıyorsanız bu planı bir gece öncesinden yapmanızı öneririz. Aksi halde buzu çözünmeyen ürünü pişirirken dışının piştiğini fakat içinin pişmediğini fark edebilirsiniz. Bu da sizlerin sağlığını bozacak olan unsurlardan biridir.

2. Makarna yeterli bir dozda tüketildiği takdirde oldukça doyurucu ve sağlıklı bir kuru besindir. Ancak makarnayı haşlarken haşlama suyunu süzdüğünüz takdirde sizlere geriye karbonhidrattan başka bir şey kalmamaktadır. Süzmüş olduğunuz suyu hem makarnada sos yaparken kullanabilir hem de oldukça besin değeri fazla olan bu sudan binbir çeşit çorba yapabilir bunu da sağlıklı bir hale dönüştürebilirsiniz. Ancak makarna haşlama işi esnasında tuzunu az miktarda koymanız bu konuda daha iyi olacaktır.

3. Kızartmaların her çeşidini hepimiz çok severiz. Ancak pişirdiğimiz yağ miktarını düşünecek olursak pek de sağlıklı sayılmayan kızartmaları daha sağlıklı bir hale dönüştürmek üzere sizlere bu konuda bir kaç tüyo verelim. Eğer patlıcan kızartacaksanız soymuş olduğunuz patlıcanları dilimlemeden önce şeker ve tuzla karışık bir su hazırlayın ve yaklaşık otuz dakika kadar patlıcanlarınızı bunun içerisinde bekletin. Böylelikle kızartmanız daha az yağ emerek daha sağlıklı bir hale dönecektir.

4. Pazarlardan, marketlerden aldığımız sebzelerin hepsinin zamanla mutfakta karardığını görürüz. Elbette tüketilmeyen ürünün ilk günkü tazeliğini korumasını bekleyemeyiz ancak daha geç kararmasını sağlayabiliriz. Kararacağını düşüneceğiniz sebzeleri yemek yapmadan önce soğuk suda yaklaşık iki saat boyunca bekletin ardından yemek yaparken de bu sebzeleri kesinlikle karıştırmayın. Bu sağlıklı mutfak tarifi ile atacağınız sebzeleri geri dönüştürebilirsiniz.

5. Her sabah severek tükettiğiniz yumurtaları soyarken oldukça şekilden şekle gireriz. Hatta öyle ki zaman zaman yumurtanın yarısını kabuğunda kalacak şekilde soyarız. Çünkü bazen yumurta kabuğunu soymak oldukça zorlu bir iş haline dönmektedir. Bunun için ise kaynama suyuna atmadan önce yumurtalarınızın herhangi bir yerine küçük bir delik açarsanız yumurtanızın tam istediğiniz gibi soyulacağını göreceksiniz.

6. Birçoğumuzun ocağının üzerindeki lekeler taşan yemek lekeleridir. Ancak bu yemeklerin taşmasını önlemek için elbette pratik bir yol vardır. Bunun için saatlerce yemeğin başında beklemeniz gerekmeyecektir. Kaynamaya bıraktığınız yemeğin üzerine herhangi bir tahta kaşığı ters duracak şekilde kapatınız ve bu şekilde yemeğinizin taşmasını önleyiniz.

7. Bildiğiniz gibi bazı meyveler ağacından toplanmış olsa bile hala çevre faktörlerinden dolayı büyüme etkisi gösterebilirler. Bu şekilde meyvelerinizin değişimlerine şahit olabilirsiniz. bunlardan biri de muzdur. Henüz olmamış bir muzunuz var ise bunu diğer meyvelerin özellik ile elmanın yanına koyarak bu muzu olgunlaştırabilir ve yenecek kıvama getirebilirsiniz. Eğer muzunuzu muhafaza etmek istiyorsanız, kararmasını veya yenmeyecek kıvama gelmesini önlemek istiyorsanız da bunun için dalından kopardığınız muzun baş kısmına bir plastik poşet veya streç film sarın. Bu şekilde büyüme noktasını dış faktörlerin etkisinden kurtarabilirsiniz

8. Özellikle çalışan bireylerin evlerin sıklıkla yaptığı bir işlem vardır. Mikrodalga kullanarak ısıtma işleminden zaman kazanmaktadırlar. Mikrodalgada ısıttığınız yemeklerin çıkınca kuruduğunu gözlemlemişsinizdir. Bunun sebebi ise yiyeceklerin kısa süre içerisinde yüksek ısıda tutulmasıdır. Bu kurumayı önlemek için ise mikrodalgaya yemeğinizi koyarken aynı zamanda bir bardak da su koyduğunuz takdirde yemeğinizdeki bu kuruluğun ortadan kalktığını göreceksiniz.

9. Un muhafaza etmek oldukça zor olabilir. Ortamdaki nemden kolayca etkilenen unun içerisinde zaman zaman böceklenmeler olabilir. Bu böcekleri önlemek için ise muhafaza edeceğiniz unun içerisine bir kaç yaprak defne yaprağı koymanızı tavsiye ederiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.